29 Юни 2024събота19:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Резерв за 80 години

/ брой: 250

visibility 207

Юрий Селиванов

Вероятно всеки човек се грижи за "черни дни". Без запаси, без резерви няма да оцелее никой. А какво да говорим за държавата... Руската система за държавен резерв чества юбилей - 80 години.
Телевизионни репортажи от хранилищата на Федералната агенция за държавни резерви (Росрезерв) не може да се видят често в ефира: на голяма дълбочина, в мини, се пазят захар, сол, месни консерви и други стоки от първа необходимост. Къде са тези хранилища и колко стоки има в тях е държавна тайна. Но някак си е по-спокойно, когато знаеш, че в случай на война, природни бедствия и други кризисни ситуации хиляди тонове продоволствие, гориво, метали ще бъдат извадени навреме, за да спасят страната.
През 1931 г. с постановление на Совнаркома (Съвет на народните комисари - бел. ред.) на СССР се създава Комитет по резервите при Съвета на труда и отбраната. Веднага започва бързо натрупване на резерви. Именно благодарение на тези запаси държавата успява да оцелее през първите най-тежки месеци на Втората световна война и бързо да разгърне военното производство. Системата на държавния резерв решава задачите не само на снабдяването на фронта и тила, но и на натрупването на запаси за следвоенното възстановяване на страната. Към Деня на победата (9 май 1945 г. - бел. ред.) обемите на резервите достигат по някои позиции двойни нива в сравнение с довоенните. А през 50-те години съветското ръководство поръчва на Държавния резерв да създава хлебни запаси, в това число и за износ.
През годините на "застоя" държавният резерв не стои на едно място. Създават се нови хранилища - запасите в буквалния смисъл на думата отиват под земята. В съответствие с военната доктрина от епохата на студената война дори след изненадващ ядрен удар по-голямата част от резервите не би трябвало да пострада.
Аварията на Чернобилската АЕЦ показа колко е необходим държавният резерв и в мирно време. Хиляди тонове олово за изграждането на саркофаг са взети точно от държавните хранилища. Само за три дни ликвидаторите на аварията са били снабдени с всичко необходимо. След изграждането на саркофага стотици камиони и булдозери са останали на вечен паркинг в 30-километровата зона.
През 1994 г. земетресение и цунами в Южните Курили изтриват от лицето на земята гранични застави, селища, градове. Бях свидетел как с транспортни самолети в пострадалите райони караха палатки, одеяла, мобилни електростанции. В огромни котли варяха каши с месо от консерви от държавния резерв.
Тази и други спасителни операции бяха извършени благодарение на ясното взаимодействие между Росрезерва и министерството на извънредните ситуации. Спасителят без оборудване е като рибар без въдица.
През 2009 г. по време на аварията в Саяно-Шушенската ВЕЦ бяха необходими само 6 часа, за да докарат на мястото на трагедията от хранилищата на държавния резерв необходимите електрогенератори и да се започнат възстановителните дейности.
Извънредните ситуации, разбира се, не се случват толкова често. Ето защо правителството периодично използва запасите на Росрезерва, за да стабилизира пазара. Така например държавните запаси се използваха през 2006-а, когато имаше дефицит на сол. Хранилищата ги отваряха и през 2011-а, за да се предотврати рязък скок на цените на захарта, който стана заради сушата.
"Российская газета" се обърна с един единствен въпрос към различни организации, които тясно си сътрудничат с държавния резерв.
- Какво е това Росрезерв?
- Росрезерв е стратегическият запас на държавата. Съвместната ни дейност спаси хиляди хора, пострадали при извънредни ситуации и спешно нуждаещи се от храна и вещи. Пожелаваме на всички сътрудници на Росрезерв стабилност и процъфтяване, нови трудови успехи - поздрави Росрезерв първият зам.-ръководител на министерството на извънредните ситуации Руслан Цаликов.
Зам.-министърът на икономическото развитие Олег Савелиев поздрави целия колектив на Росрезерв по случай юбилея и му пожела трудови успехи. "Росрезерв е незаменима част от системата за осигуряване на националната сигурност - както военната, така и икономическата. Резервите, които създава и пази агенцията, са предназначени за решаването на широк кръг стратегически задачи: осигуряване на мобилизационните нужди, оказване на подкрепа на отраслите и регионите, ликвидиране на последиците от извънредни ситуации и регулиране на пазара", подчерта Савелиев.
- Ние победихме във Великата отечествена война до голяма степен благодарение на резервите. Това е силата на Русия!", каза зам.-министърът на отбраната на Руската федерация Дмитрий Булгаков.

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1460

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1057

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 983

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1080

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1009

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 953

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ