17 Юли 2024сряда11:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

в. "Российская газета"

Рейтингът зове на война

Четири сценария за развитие на събитията, след като САЩ нападнат Иран

/ брой: 237

visibility 89

Барак Обама стремително губи точки в битката за второ пришествие в Белия дом. Основният му конкурент Мит Ромни триумфално оглавява почти всички рейтинги в САЩ. На този фон все по-силно звучат гласовете на онези вашингтонски политолози, които са убедени: в стремежа си към втори президентски мандат Обама може да намери опора само в победоносна война с Иран, пише в. "Российская газета", цитирана от БТА.

Ще се осмелят ли наистина демократите да нанесат удар по иранските ядрени обекти? Пълномащабна сухопътна операция няма да има - на практика всички са сигурни в това. С тези страхотни дългове Америка просто няма да издържи подобно бреме. Освен това стотиците, ако не и хиляди американски войници, убити от иранците, не само че ще затворят за Обама вратите на Белия дом, а може да го изтрият завинаги от политическата карта на САЩ.

Ако говорим обаче за удар по иранските ядрени обекти от солидна височина - това е друг въпрос. Американците са майстори в тези неща. Тук обаче има едно голямо "но". Иран държи на бойно дежурство руски системи за ПВО. Данните им са публикувани в открит достъп. При все това никой уважаван американски експерт не би изключил, че руските ракети може да поднесат доста изненади на американските летци. С други думи, администрацията на Обама явно не ще избегне бойни загуби при всяко положение.

И все пак известният американски външнополитически експерт Дейвид Роткопф смята, че САЩ заедно с Израел сериозно обмислят възможността за "хирургичен" удар по ядрените обекти на Иран. Според него въздушната война ще трае само часове и това ще стане дни преди изборите за президент в Америка.

Екипът на Обама бил убеден, че такава операция ще съдейства да бъде смазана ефикасната засега предизборна стратегия на Ромни. Републиканският кандидат успешно критикува президента на САЩ заради "недостатъчната му твърдост" спрямо Иран и неспособността му да защити интересите на Израел - главния близкоизточен съюзник на Вашингтон. Но стига Обама да хвърли иранците в тричасов Армагедон, ще се наложи Ромни не само да признае, че не е прав, но и да подкрепи действията на държавния глава. От друга страна, смятат подкрепящите американски удар срещу Иран, иранската ядрена програма (в случай на удар) ще изостане с години, Ливан, Сирия и Ирак ще се отърсят от влиянието на Техеран, а Русия и Китай ще осъзнаят колко са безсмислени опитите им да изтласкат Америка от лидерските й позиции в Близкия изток.

Предположението за промени в разположението на вътрешнополитическите сили в САЩ след евентуалните бомбени удари по ирански цели наистина е трудно оспоримо. Но всички други изводи на пледиращите за война изглеждат, меко казано, неубедителни. Да разгледаме няколко сценария за развитие на събитията след бомбардировките.

Сценарий номер 1. Днешната, все още мирна (никой засега не е представил доказателства за противното) ядрена програма на Иран наистина е в руини. Гордият ирански народ обаче се сдобива с железобетонен повод не само да се залови тройно по-енергично с възстановяване на разрушеното, но и час по-скоро да започне разработката на собствена ядрена бомба, та никому занапред да не хрумне, че може безнаказано да бомбардира Иран. Същевременно след президентските избори в Иран догодина Ахмадинеджад (който вече не може да се кандидатира) със сигурност ще бъде сменен от политик, правещ такива антиамерикански изявления, че на фона им днешният ирански лидер ще изглежда като "гълъб на мира".

Сценарий номер 2. При всичкото си критично отношение към Иран Западът представя желаното за реално, твърдейки, че Техеран е почти изцяло изолиран в Близкия изток. Сиреч един удар срещу Иран само ще сплоти арабския свят, а пък "улицата" ще накара Арабската лига да заеме далеч по-твърда позиция спрямо Вашингтон. С други думи, близкоизточната политика на САЩ направо ще бъде отписана. А да не говорим за лидерството на Америка в Близкия изток. Техеран обаче ще се превърне в "мъченик" и безспорно само ще затвърди влиянието си в региона. Скорошните събития покрай разпространението на скандалния филм "Невинността на мюсюлманите" нагледно демонстрираха същинското отношение на Близкия изток - а и на целия арабски свят - към САЩ. След един удар срещу Иран Белият дом със сигурност ще изпадне в просто отчайващо положение.

Сценарий номер 3. Щом се съвземе след бомбардировката, Техеран ще потърси отмъщение, както вече обеща. Няма спор, че сред иранците ще се намерят доста желаещи да заложат бомба в нюйоркското метро или например край Стената на плача в Ерусалим. Тогава заплахите на Ал Каида ще изглеждат "детска игра" пред серията от кървави терористични атентати. И не бива да изключваме, че ирански бойни групи вече са пръснати из цял свят и само чакат заповед.

Сценарий номер 4. Най-вероятният сценарий представлява съвкупност от трите гореописани сценария. Готов ли е Обама да плати такава гигантска цена за втория си президентски мандат?

 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 1747

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 1670

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 1838

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1670

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 2459

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1808

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 1821

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ