02 Май 2024четвъртък04:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Решаваща е първата минута в живота

Спад на недоносчета има само в Хърватия, Еквадор и Естония?

/ брой: 220

автор:Дума

visibility 11153

Около 15 млн. бебета по света са се родили преждевременно през 2010 г.
Преждевременните раждания са втората причина за смъртност сред децата до 5 г. Първата е пневмонията. Над 1 млн. малки деца умират всяка година в резултат на усложненията от преждевременното раждане. Това показват резултатите от първото по рода си проучване в тази област, проведено от неправителствената организация "Пазете децата" (Save the children), проведено през 2010 г. и представено през т.г.
Проблемат с преждевременните раждания се разраства еднакво и в бедните държави, и в индустриално развитите, е един от изводите на изследователите. В САЩ например през 2010 г. 12 от 100 новородени са недоносчета, което е с 30% повече от 1981 г. Грижата за тези бебета надхвърля 26.1 млрд. долара годишно. Освен това, изчислено е, че едно нормално раждане струва на държавата 3325 долара, докато

преждевременно роденото бебе излиза 32 325 долара.

От "Пазете децата" уточняват, че в най-бедните държави 15% от ражданията са преждевременни, докато в индустриалните този процент е 9.
Само в 3 от 84 държави е регистриран спад на преждевременните раждания за 1990-2010 г. - Хърватия, Еквадор и Естония.
Изследването им показва, че средно над 1 на 10 новородени е проплакало преди бременността на майка му да е влязла в 37-а гестационна седмица.
САЩ и Бразилия са сред 10-те държави с най-висок дял на преждевременните раждания.
Особено голяма е вероятността от смърт на недоносено бебе, родено преди 32-ата седмица от бременността, обясняват от неправителствената организация. Осем от 10 недоносени по света се раждат между 32-а и 37-а седмица и по-специалните грижи са достатъчни, за да бъдат спасени и да живеят нормално. Докато в развитите страни умират половината от родените след 24-а гестационна седмица (4 месеца преди термина), в бедните страни умират половината от родените в 32-ата седмица (2 месеца преди термина), което има пряка връзка с грижата за мъничетата. 
Недоносените деца са предразположени към развиване на заболявания, свързани със зрението и слуха, както и на церебрална парализа.
Последният орган, който се развива по време на утробния живот на плода е белият дроб. Това е причината много от недоносените бебета да развиват респираторен дистрес синдром (RDS) -  дихателно заболяване. При това заболяване белите дробове не са в състояние да произвеждат достатъчно

сърфактант

- течност, която покрива вътрешната страна на дробовете. Той им помага да се отворят, така че бебето да може да вдиша въздух, след като е родено. Липсата на кислород при новородените може да доведе до увреждане на мозъка и други органи при бебето.
Тази причина за голямата смъртност на недоносените бебета е открила след дълги проучвания през 1959 г. д-р Мари-Елън Авъри (1927-2011), работила тогава в детската болница в Бостън. Години наред тя е изследвала белите дробове на починалите преждевременно родени бебета докато е стигнала до извода, че липсата или недостигът на сърфактант е причина за смъртта им. Десетилетия е трябвало на медицинското съсловие, за да приеме откритието на д-р Авъри. През 1980 г. японският учен Тетсуро Феджиуара публикува изследване за създаване на изкуствен сърфактант, който, ако бъде даден на недоносените бебета до няколко минути след раждането, може да ги спаси. Едва през 1990 г. за пръв път в бостънската детска болница започват да дават на всички недоносени сърфактант. Д-р Авъри получава през 1991 г. медал за специални заслуги от президента Джордж Буш. През 2011 г. д-р Авъри умира на 84 г. 
Дълги години борба за въвеждане на сърфактант терапията на недоносените бебета посвещава и българската педиатърка проф. Емилия Христова. Скъпоструващата терапия се прилага у нас от 1992 година и благодарение на нея оттогава до тази година са спасени над 15 000 деца.


Българската статистика

В България през 2010 г. около 9% от бебетата са били недоносени, сочат данните на Асоциацията по неонатология. Това са 6750 бебета.
Тенденцията към увеличаването им е адекватна на световната. Ако през 1990 г. в България недоносени са били 6,6% от новородените, то през 2007 г. те са 9,6%, а през 2008 г. - 10,3%. В някои области като  Бургас, Добрич, Монтана, Стара Загора, Ямбол, относителният дял на преждевременно родените деца достига до 13%, а в Пловдив, Варна, Враца, Сливен  - и до 20%.
От 2009 г. според стандарта за неонатология всеки плод, който е над 25 г.с. и тегло над 600 г, с признаци на живот, се смята за живородено.
В България все още няма регламентирана сума колко струва едно дете в интензивно неонотологично отделение. Но например в САЩ и Западна Eвропа струва 1000 евро на ден.
У нас клиничната пътека е 2500-4400 лв. Независимо от стандарта на живот у нас и независимо от стойността, заплащана от касата, новородените нямат право да получат по-ниско от европейското качество на лечение. За едно такова дете в рамките на 24 ч. се грижат 2 сестри и 2-ма лекари. Освен апаратурата за наблюдение на такова дете най-важният монитор е сестрата и лекарят, каза преди време д-р Радка Масларска за ДУМА.
 

Класификация


- Недоносено бебе - родено преди 37 г.с.
- Умерено недоносено бебе - родено между 35 и 37 г.с.
- Много недоносено бебе - родено между 29 и 34 г.с.
- Изключително недоносено бебе - родено между 24 и 28 г.с.
Според световната медицинска общност шансовете за оцеляване на мъничетата, ако са родени през:
23 гестационна седмица са 17%
24 гестационна седмица са 39%
25 гестационна седмица са 50%
26 гестационна седмица са 80%
27 гестационна седмица са 90%
28-31 гестационна седмица са 90-95%
32-33 гестационна седмица са 95%
34 + гестационна седмица са почти като при доносено бебе
На 17 ноември се отбелязва Световният ден на недоносеността.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ