19 Юли 2025събота19:04 ч.

Ремонтът на Путин

/ брой: 10

автор:Юри Михалков

visibility 1497

"Революционно е най-мощното преразпределение на отговорността" между основните властови структури в Русия, коментира световноизвестният кинорежисьор Никита Михалков пакета от конституционни промени, предложени от президента Владимир Путин в традиционното му обръщение към Федералното събрание. На култовия руски режисьор са му простени такива приповдигнати епитети, все пак е човек на изкуството. 

Така или иначе преразпределението на пълномощията, предлагано от Путин, е показателно и очевидно маркира водораздел в развитието на страната. Разбира се, Русия остава президентска република, но Путин засилва пълномощията на парламента. Въпросът е защо го прави? Първо, допитванията показват, че в обществото има нагласи за такова парламентаризиране на президентската форма на управление. С рентгеновия си политически нюх Путин е усетил, че да се дърпат конците само от едни ръце, вече не се възприема безкритично от сънародниците му. Второ, Путин не е държавник на експулсивните ходове, при него те са многократно премислени. Най-вероятно е решил, че за да дръпне икономиката напред, трябва да се разкрепостят и да поемат отговорност останалите нива на управление. В този смисъл е съвсем на място остроумното мнение на Михалков, че си отива правилото "каквото каже началникът, това ще бъде". Трето, на Запад постоянно обвиняват руския президент в авторитаризъм. Сега обаче виждаме, че Путин извършва деавторитаризация на управлението. Неутрализира досегашните обвинения срещу него, които и без това бяха доста пресолени. Четвърто, да не забравяме, че Путин е жив човек и вероятно иска да се разтовари от изтощителното бреме сам да върти руля на държавния кораб. 

Речта му обаче е и водоразделна - не само заради оставката на кабинета "Медведев". От тази година се предвижда инвестирането в реалната икономика и социалната сфера на над 8 трилиона рубли (115,4 млрд. евро) от Фонда за национално благосъстояние. Правителството на Медведев минаваше за либерално, но се стискаше за инвестиции и се задоволяваше с растеж около 2%. На страната й трябва друг кабинет, за да дръпне напред.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ