Региони в упадък
/ брой: 195
"Региони в растеж" - новата европрограма, която през следващия програмен период ще замени ОП "Регионално развитие", с право може да се впише в сентенцията за полупразната чаша. Оказва се, че вместо бедните региони да догонват общините с по-добри финансово-икономически и социални показатели, през следващите 7 години ще става точно обратното - различията между тях ще се задълбочават, и то драматично. Проектът предвижда София да получи в пъти повече европейско финансиране, отколкото Варна или Пловдив, а разликата с по-малките и по-бедните градове ще е над 10 пъти. Така лъвският пай от парите отново ще отиде в големите и силни региони, докато бедните и изоставащите ще продължат да затъват.
Нещо повече - по програмата "Региони в растеж" страната ни ще получи от Брюксел над 100 млн. евро по-малко в сравнение със сегашното отпуснато финансиране. В момента за ОП "Регионално развитие" то е в размер на над 1,361 млрд. евро, а за дейностите по ОП "Региони в растеж" ще дойдат милиони по-малко. Причината е тривиална - правителството на Борисов просто не е успяло да договори повече средства, въпреки гръмките хвалби за обратното.
Още един удар получава България по същата програма в частта й за ремонти на второкласни и третокласни пътища. За периода 2014-2020 г. парите са намалени тройно. Планирани са едва 69 млн. евро при 300 млн. евро през този програмен период. И няма как да бъде другояче, след като самата Европа се ориентира не към кърпене на пътища, а към строителство на нови. За съжаление, положението у нас точно с този вид инфраструктура е трагично, а през последните години държавата така и не си мръдна пръста да го промени осезаемо. Точно обратното - оказва се много по-лесно да издигнеш магистралите на пиедестал, да наследиш готови договори и да режеш ленти. Хубаво, ама за дълбоката ни провинция аутобанът е лукс, там хората не могат да се придвижат по нормален път до съседния град, камо ли да се сещат за фойерверки. За тях, уви, растежът означава упадък, при това с "европейска помощ".