03 Юни 2024понеделник05:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Асен Василев:

Реформите в енергетиката са тежки, но възможни

Да отпадне задължителното изкупване на ток от скъпите централи, препоръчва ексминистърът

/ брой: 123

автор:Светлана Велева

visibility 136

Асен Василев е икономист и бизнесмен, министър на икономиката енергетиката и туризма в служебния кабинет. Завършва икономика в Харвардския университет, специализира бизнес администрация и право.

- Г-н Василев, в последния ден от вашето управление представихте много тежки проблеми в енергейния сектор от анализите на ЕК и СБ, както и препоръките им за тяхното решаване, но не можете да поемете отговорност за изпълнението на нито една. Оставяте това на вашия наследник...

- Политическата отговорност се носи от съответния министър, така е. Отоговорността за тези препоръки ще трябва да бъдат понесени от господин Стойнев и той трябва много детайлно да се запознае както с проблемите, така и с препоръките и да прецени кои от тях според него са разумни и трябва да бъдат следвани. Утре (днес - б.р.) на обществения съвет заедно с регулатора ще представим препоръките, по които работихме, за да може и той да се запознае с тях, и отам нататък да вземе много тежки политически решения.

- Те несъмнено ще засегнат доста интереси, реалистични ли са за изпълнение?

- Реалистинчи са според мен. Това, че ще засегнат интереси, е вярно, но в крайна сметка водещият интерес трябва да интересът е на българския гражданин.

- Енергетиката губи 1 милиард лева годишно, на ден - 2 млн., къде отиват тези пари?

- Това са пари, загубени поради плащания към мощности, които не би следвало да работят, или поради неправилно натоварване на мощностите, плюс допълнителни неефективности в системата. 

- За да се преустанови купуването на скъпа енергия, е нужно и да се променят договорите със скъпите централи, от които задължително се изкупува ток, кой трябва да наложи тази промяна?

- Това е основно функция на регулатора, но за да може той да си свърши добре работата, ще са необходими една или две законови промени, където имаме транспониране на европейските директиви по неправилен начин в българското законодателство.

- Какво ще стане с мощностите, които ще отпаднат от пазара?  

- Те трябва да търсят пазар или навън, или на нерегулирания сектор на пазара, който ще бъде около 25-30%, т.е. високо и средно напрежение стават нерегулирани. А за да могат да изнасят енергия спобства и новият начин на ценообразуване - отпадането на всякакви видове добавки, които до момента натоварваха износа.

- Препоръчахте излишните ВЕИ-мощности да работят за страни, които не са си изпълнили ангажиментите за производство на зелена енергия.  Има ли такава практика в други страни?

- Такава практика има, и това е препоръка на ЕК. Но това изисква обособяване на ВЕИ-мощности като самостоятелна единица - това вече сме го постигнали с регулатора. А оттам нататък трябва да се проведат преговри на междудържавно ниво с част от страните, където има недостиг на такива мощности, и да се види какви ценови нива могат да бъдат постигнати.

- Собствениците на ВЕИ твърдят, че ограничаването на тяхното производство е незаконно.

- Те твърдят, че не са получили достатъчно информация за ограничаването на това производство. Разпоредихме проверка и ЕСО даде подробна информация, която беше изпратена към ВЕИ производителите, но като цяло абсолютно законно са били ограниченията, и доказателство за това е, че досега няма никой, тръгнал по съдебен път, да си търси правата. 

- Но ограничването е временна мярка, крайна, и тя не може да реши проблемите...

- Да, абсолютно временна мярка, която се налага от факта, че в момента сме на най-ниската точка на потребление в годината, и най-високата точка на използване на източници от водни реурси, т.е. язовирите и вецовете работят на пълни мощности, за да не прелят.

- Ние реално сме изпълнили квотата за зелена енергия за 20 години напред, това налага ли да има забрана за въвеждане на нови ВЕИ мощности?

- Не мисля, че трябва да има забрана за каквито и да е мощности, но трябва да няма задължително изкупуване на енергията от тези мощности. Ако даден инвеститор си направи сметката, че може по-евтино да въведе мощности, да продаде по-евтин ток, и иска да се бори на пазара, той е в правото си да въведе каквато си иска мощност. Въпросът е държавата да не плаща тази сметка, както и всички ние като граждани.

- Фактически цената на тока се натоварва от задължителното изкупване на скъпа енергия. За да не е задължително, какво трябва да се промени?

- Това, за да стане, трябва да се предоговорят договорите. Предоговарянето е доста трудно, но според мен всички участници са готови да направят известни отстъпки и те започнаха да го правят, в лицето на ВЕИ прозиводителите. А има и законови мерки, които могат да бъдат наложени, в случай че не може чрез процеса на предоговаряне да се стигне до разумни нива. Част от тези законови мерки бяха предприети в някои европейски държави.

 - Поскъпването на тока от 1 юли се отложи, докато се приемат промените в Закона за енергетиката, с които ще се промени ценообразуването. Какво в него трябва да се промени?

- В ценообразуването това, което трябва да се промени, е задължително да станем в крак с Европа, що се отнася до когенерационните мощности, т.е. високоефективните мощности. Те да бъдат изкупувани задължително само ако са наистина вискоефективни, и само когато това се налага, поради работата им да произвеждат пара. Това ще освободи страната от един доста голям товар - скъпата енерги, която в момента се плаща. И другото, което трябва да се промени, е квотата за обществен доставчик да се формира така, че тя да води до най-ниска цена на регулирания пазар, спазвайки договорените отношения, а не да се формира на друг принцип. Тези 800 млн., ако не станат чрез преструктуриране на количествата енергия, които се изкупуват от различните играчи, и ако не се извадят неефективностите на тези играчи като разходи, които са заложени, трябва да се платят от крайния потребител. 

- Заявихте, че държавните дружества са намерили 240 млн. лв. резерви, за да удържат цената на тока. Откъде ще дойдат тези резерви? 

- Основно от премахване на външни договори  и премахване на амортизационни разходи, които са били неоправдано високи.

- А трябва ли да се закрие БЕХ и какво ще промени това закриване?

- Според мен в средносрочен план би трябвало да бъде разформирован, за да може да се получи много по-добра прозрачност и управление на всички компании, които са в енергийния сектор на България, които са държавни все още, защото чрез БЕХ се дава възможност за кроссубсидиране, прехвърляне на финансови средства от едни компании на други, т.е. дава се възможност да се отлагат проблемите, а не те да се решават, когато се появят.

- Оставяте доста тежко наследство, кои от всички тези препоръки са най-наложителни и най-реалистични за изпълнение според вас? 

- Според мен основното нещо, което е изключително наложително, и върху което много работихме последните седмици с регулатора, е да се направи новият начин на ценообразуване, което ще постави сектора на абсолютно прозрачна и стабилна основа, и оттам натък да се гради с необходимите реформи както в БЕХ, така и държавните предприятия, така и с пълното предоговаряне на договорите, които са за задължитлено изкупване.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1060

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1089

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1270

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ