26 Април 2025събота15:15 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

24 май

Речта ви мощна нек се помни в славянството во век веков!

Поклонничество по стъпките на съпокровителите на Европа

/ брой: 114

visibility 1178

Правда ВАСИЛЕВА

С финала на всеучилищния химн "Кирил и Методий" от Стоян Михайловски и с Ботевата вяра в силата на "българският гений" нека тръгнем на въображаемо поклонничество. То ще ни отведе по неутъпкани пътеки, свързани с делото на съпокровителите на Европа.

Учителят и първият паметник на славянските просветители
 
В цял ръст и с книги в ръце Кирил и Методий посрещат с любов учениците и учителите в Казанлъшкото педагогическо училище (днес гимназия). Бронзовият паметник е изваян от техния съгражданин Иван Топалов (1906-1989). Възпитаник на същото училище, той учи скулптура в Държавната художествена академия. Завръща се в родния град и става преподавател по рисуване в Педагогическата гимназия. С идеята си за паметник на светите братя той увлича учениците, които събират из целия град медни съдове за отливането. На 24 май 1933 г. творбата е поставена в двора на училището.         

Сбъднатата мечта

    На 1 септември първокурсниците на Сургутския държавен университет, водени от ректора, преминават през Вратата на знанията, за да влязат в Храма на науката. Такъв е замисълът на паметника на братята Кирил и Методий, издигнат на площада пред главния корпус. Представлява врата, върху чиито колони са поставени бронзовите скулптури на светите равноапостоли. Открит е на 23 май 2013 г. в чест на 20 години от създаването на университета. Мечтата на основателя на учебното заведение се сбъдва благодарение на средствата, събрани от сътрудниците, преподавателите и студентите, и на дарения от предприятията в Сургут - столицата на Ханти-Мансийския автономен окръг в Русия.
    Пак в този регион се провежда фестивалът "Кирило-Методиева седмица". Организатор е Игримският политехнически колеж, чиято програма и условия на обучение будят възхищение. Организират се и Кирило-Методиеви образователни четения. Една от основните им цели е "осмисляне значението на наследството на светите Кирил и Методий".

Възраждане на духовността сред младите

През 1998 г. по предложение на студентите и преподавателите от Курския държавен педагогически университет е създадена православна община на името на светите равноапостоли. Взема се и решение за изграждането на храм, който да се превърне в духовно-просветителски център на младежта в цялата област. На 28 май 2008 г. е неговото тържествено освещаване. "Буквица" се зове православният вестник за деца и родители с "духовно-нравствена, патриотична и просветителска насоченост". Студенти доброволци подбират, подготвят и оформят материалите, като се съобразяват с особеностите на детските възприятия.

Парижката периферия на борба с дехристиянизацията

Църквата "Св. Кирил и св. Методий" се намира в ХХ район на Париж. Строителството започва през 1935 г., спира по време на войната и се възобновява през 1953 г. Освещаването е през 1962 г. Тя е лутеранска, в неовизантийски стил. От 1989 г. в нея е настанена хърватската католическа мисия. Изграждането на храма е в рамките на движението "Строежите на кардинала". Идеята за строителството на църкви в новите квартали на Париж с демографски бум е на кардинал Вердие, архиепископ на Париж. През 1931 г. той споделя: "Трябва да се строят църкви в предградията и да се евангелизира работническата класа."

"Програма 200" за крайните квартали на Москва

По идея на патриарх Кирил през 2010 г. е разработен план за изграждането на 200 православни черкви в покрайните на града - модулни, нискобюджетни, но със собствена красота. На 13 декември 2015 г. бе осветен първият от тях - храмът "Св. равноапостоли Методий и Кирил". Построен е в памет на жертвите на терористичния акт в театралния център "Норд-Ост" през 2002 г. Името и мястото не са случайно избрани. Духовното просвещение се противопоставя на жестокостта като една от най-страшните прояви на греха у човека. "Терористите отиват там, където народът се бои, където духът е сломен, където ценностите са материални", споделя в интервю настоятелят на храма.


Пловдивските следовници

На своята интернет страница учениците от Френската гимназия продължават просветителското дело на солунските братя. Те нагледно представят кирилицата, произношението, преподават кратък урок за кирилизиране на клавиатурата и предупреждават чужденците за опасната клопка с българското "да" и "не".

Компютърно образование

    Московската компания "Кирил и Методий" (1995) е водещ разработчик и производител на електронни издания. Тя съчетава своя девиз "Знания за всички" с идеята за интересен, творчески и полезен учебен процес. Производственото ветрило на фирмата е пъстроцветно: енциклопедии; програми за развитие на децата; образователна среда "КМ-училище"; чужди езици; информационни технологии; история, изкуство, култура. Има над 200 издания на образователна тематика, което е безпрецедентен случай на световния пазар.

Анимационно просвещение

    През последните три-четири години братята чехи започнаха да приобщават малките деца към делото на Кирил и Методий чрез поредица от мултфилми, които са качени в ютюб. Ето някои заглавия: "Свети Кирил и Методий - кратка животопис", "Как Кирил с Методий пътувал през Ходонин" (Велика Моравия). Има дори и компютърна игра за Великоморавската мисия.

За безпримерно достойнство

Светият престол обявява Кирил и Методий за покровители на всички славянски народи през 1863 г. А в последния ден на 1980 г. папа Йоан Павел тт ги прогласява за съпокровители на Европа в своето Апостолическо послание Egregiae Virtutis ("За безпримерно достойнство"). Католическата църква чества двамата апостоли на 7 юли. Празничният химн възхвалява светлината, с която "от небесния храм те заливат българи, моравци, бохемци".
 
Поклон от папата

Пет години по-късно по покана на Ватикана пред папа Йоан Павел тт се играе пиесата на Радко Радков "Похвално слово за Словото". Когато представят на папата автора, светият отец го прегръща и възкликва: "А аз мислех, че сте класик от времето на Шекспир."
    Кирил и Методий "са се борили за обединяването на източната и западната църква и са показали правилния път за обединена Европа, допринесли са за мирната интеграция на Централна Европа с по-развитите нации в Европа". Така съветът на Злинския край в Югоизточна Моравия представя своя проект за "Кирило-Методиево поклонничество". С него кандидатства за сертификата "Европейски културен маршрут на светите Кирил и Методий". Поводът е честването на 1150 г. от мисията на двамата братя във Велика Моравия.
"Днес Кирил и Методий са открояващ се и вдъхновяващ пазарен бранд за развитието на културния туризъм в Моравия", продължават авторите. Ядро на проекта са "партньорството и сътрудничеството със съседните страни, които някога са били част от Велика Моравия". А целта - да се съживи туризмът в тези региони, като се използва темата за поклонничеството.

Букви хукват през страниците

Но "Друго чудо очаква българският род, домашно и вселенско: чутото се превръща във видяно, звукът става знак. Букви хукват през страниците, духовни бранници, които напредват в строен строй и провалят прокобата на времето, брава на всяка забрава. Така се ражда книгата, паметник на паметта."
Петър Увалиев. Похвално слово за българското слово, 24 май 1995
Тези слова са отглас на Ботевите думи: "Днес почти сичкият славянски мир празнува денят 11 май и днес секи славянин въздава чест и хвала на двамата наши солунски братя Кирила и Методия. Тие са гениите, които са записали знаменитото събитие в нашата бурна история, и тие са представителите пред богът на славянският братски, равноправен и свободен съюз."


"Както окото е потребно за светлината, ухото за звукът, а разумът за разбиранието и за най-простите истини, така също науката, образованието и развитието са потребни за който и да е народ, за да достигне до известна степен на своето благосъстояние."
Христо Ботев



Паметник на Кирил и Методий в с. Дивля край Земен

Паметникът на светите братя в гр. Ханти-Мантийск

Църквата "Св.св. Кирил и Методий" в Париж

Огромна дупка зейна на "Цариградско шосе" в София

автор:Дума

visibility 119

Светла събота

автор:Дума

visibility 82

Държавата дава над 2,5 млрд. лв. за саниране

автор:Дума

visibility 11670

/ брой: 75

Купуваме 35 влака с европари за енергийно бедните

автор:Дума

visibility 4914

/ брой: 75

"Софийска вода" спира хартиените фактури

автор:Дума

visibility 10648

/ брой: 75

Световният елит се поклони пред папа Франциск

автор:Дума

visibility 101

Белият дом: Зеленски се движи в грешната посока

автор:Дума

visibility 12037

/ брой: 75

12 щата съдят Тръмп заради митата

автор:Дума

visibility 8526

/ брой: 75

Арестът на Додик осуетен от полиция

автор:Дума

visibility 15040

/ брой: 75

Птеродактилите на десницата

автор:Александър Симов

visibility 15022

/ брой: 75

Отиде си легендата Даниела Кънева

автор:Дума

visibility 14904

/ брой: 75

Училището не е църква. Но е храм, нали?

visibility 14920

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ