РБ отказа на ГЕРБ правителство на малцинството
Бойко Борисов предложи плаващо мнозинство за подкрепа на различни политики
/ брой: 250
РБ отказа на ГЕРБ правителство на малцинството. Това стана час след като Бойко Борисов обяви, че единствената възможна формула е да се направи коалиция на малцинството между партията му и Реформаторите. След заседание на ПГ на РБ съпредседателите й съобщиха, че искат и ПФ да е в управлението. Според тях дясноцентристкото мнозинство, към което се стремят, не е постигнато. За да се случи то, са необходими срещи както с ГЕРБ, така и с патриотите, обясни Радан Кънев. "В този парламент няма подкрепата, която се подразбира. Ние искаме подкрепа, която се договаря, точно ще цитирам една много находчива и добра фраза на ГЕРБ, то е на принципа на споделената отговорност", подчерта председателят на ДСБ.
Всички сме на мнение, че правителството трябва да бъде разписано в конституционния период от 4-годишен мандат, подчерта по-рано Борисов след среща с председателите на парламентарни групи в НС. В нея участваха лидерите на БСП Михаил Миков и на ДПС Лютви Местан, съпредседателят на РБ Меглена Кунева, Валери Симеонов от ПФ, Светлин Танчев и Румен Йончев от БДЦ и Ивайло Калфин от АБВ. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров отсъстваше.
По думите на Борисов участниците в консултациите са били категорични, че предсрочни избори навръх зимата ще са фатални за държавата. Борисов допълни, че правителството ще се ползва с плаващо мнозинство. Той се надява до петък да бъде подписано коалиционно споразумение. Борисов е поел ангажимент, ако има правителство и ако той бъде премиер, всеки вторник дневният ред на МС да се представя на лидерска среща, за да може да се търси парламентарна подкрепа. По време на разговорите Борисов е бил категоричен, че кабинет между ГЕРБ и РБ, които са членки на ЕНП, би се приел добре от Европа, след като е станало ясно, че германската формула на власт няма как да се пресъздаде у нас във вариант ГЕРБ-БСП.
Участниците в срещата, включително и г-н Миков, заявиха, че волята на българските избиратели е да се даде възможност на дясноцентристките партии в лицето на ГЕРБ и Реформаторския блок да участват в управлението, коментира от своя страна съпредседателят на РБ Меглена Кунева. Тя разказа лаконично някои подробности от "кухнята" на разговорите. В опитите на г-н Борисов да осигури по-широка парламентарна подкрепа се натъкнахме на взаимно изключващи се твърдения, което не гарантира стабилност на формираната подкрепа на кабинета, обясни Кунева. Тя се зарече, че Реформаторите ще продължат да се борят за своите приоритети. Това обаче не изключва всички възможности, които вътрешнопартийната дипломация има и ясната програма, която Реформаторите могат да предложат, коментира Кунева.
На срещата Борисов е отхвърлил категорично желанието на Лютви Местан ДПС да подкрепи ГЕРБ, независимо от аргументите, че без движението няма как да има дясноцентристко стабилно управление.
Междувременно стана ясно, че ИК на ГЕРБ е одобрила възможността за подписване на споразумение между ГЕРБ и РБ. Дава се мандат на Менда Стоянова, Румяна Бъчварова и Томислав Дончев да подготвят проект за споразумение, включващо обща програма, структура и състав на правителство, до петък, 1 ноември.
Михаил Миков:
БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ остава в опозиция
БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ остава в опозиция, потвърди позицията си от преди дни председателят на левицата Михаил Миков. По думите му мнозинството, както е решено от избирателите, се очертава дясно - център. На въпрос дали БСП ще подкрепя правителството по определени теми, Миков отговори, че няма теми в парламента. в НС има законопроекти и парламентарен контрол, уточни той. Попитан дали правителство на малцинството между ГЕРБ и Реформаторския блок ще е стабилно, Миков заяви, че много зависело от това каква политика ще прави за хората и дали народът ще подкрепя мерките и действията на такъв кабинет.
"Този въпрос не е абстрактен и в никакъв случай не е само между политиците. Той е въпрос на преценка на гражданите", допълни Миков.
ДПС очаква да види управленската програма
За първи път вчера чухме изчистено предложение за съставяне на правителство на коалиционното малцинство, заяви в кулоарите на НС лидерът на ДПС Лютви Местан. "Очакваме конкретизиране на това предложение в едно с управленска програма. Какво споразумение ще правят помежду си относно механизмите за взимане на решение. Това е тяхно суверенно право и тяхна територия, в което ние нямаме място", обясни Местан. Ако в управленската програма има теми, застъпени и в нашата платформа, няма как да бъдем опозиция на собствената си платформа и дори да дадем подкрепа, това няма да бъде подкрепа за един и ли друг политически субект, а ще подкрепим договора, който сме сключили с нашите избиратели, коментира Местан.
Валери Симеонов:
Никога не е ставало дума за тройна коалиция
"Никога сме се натискали за тройна коалиция. Никога не е ставало въпрос за такава. Винаги сме говорили за подкрепа на програма, като ние ще се стремим в нея да има голямо участие на наши приоритети, и ако постигнем споразумение, ще подкрепяме правителството, което изпълнява тази програма. Без значение дали е само на ГЕРБ или е на ГЕРБ и Реформаторския блок", заяви пред журналисти съпредседателят на ПФ Валери Симеонов. Той потвърди позицията на националистите, че могат да дадат свои експерти, ако им бъдат поискани, но политически фигури няма да участват в правителството. Пф ще се стреми в програмата за стабилно управление да бъдат включени и точки от нашата програма, подчерта Симеонов. Според него най-спешният въпрос е този с КТБ и той трябва да се реши до петък.
АБВ благосклонни към кабинета, ако изпълнява леви идеи
Ако в програмата на дясното управление могат да влязат елементи, които са на левицата, мисля, че не само ние, но и другите нейни представители трябва да погледнат благосклонно, заяви пред медиите председателят на ПГ на АБВ Ивайло Калфин. По думите му, търсенето на съгласие от всички политически сили по какъв начин да започне управлението е правилният начин. "Логиката беше, че е лош вариант да отидем на нови избори, защото това означава, че политиците не харесват резултата от изборите и пращат на поправителен избирателите. Не е редно да се направи правителство, което е с някакъв хоризонт било няколко месеца или една година", обясни Калфин.