Разширяването на НАТО ще продължи
Расмусен се надява на членството на още източноевропейски страни
/ брой: 75
Разширяването на НАТО ще продължи, заяви генералният секретар на пакта Андерс Фог Расмусен. Членството на държави от Източна Европа в алианса е един от най-големите успехи на това време, посочва Расмусен пред германския вестник "Велт ам зонтаг" и допълва, че задачата все още не е изпълнена.
"Всяка европейска държава, която е в състояние да подпомогне постигането на принципите на алианса и да допринесе за сигурността в зоната на неговото влияние, може да кандидатства за членство", отбелязва Расмусен.
Босна и Херцеговина, Македония, Грузия и Черна гора се стремят към членство в НАТО, припомня Ройтерс.
"Тези страни са работили за необходимите реформи и алиансът ги подкрепя в това", заявява генералният секретар на международната организация.
Расмусен също така подчертава, че партньорските отношения с Украйна и занапред ще се укрепват. Той отново определи действията на Русия като "нарушение на международното право, а също така на териториалната цялост и суверенитета на Украйна".
Пред германското сп. "Фокус" Расмусен пък сподели: "Сега проучваме въпроса за преразглеждане на нашите планове, военни маневри и съответното усилване на подразделенията... Например ние преместваме още повече самолети в страните от Прибалтика", припомня ИТАР-ТАСС.
Още тази седмица сътрудничеството с НАТО ще обсъди в Брюксел външният министър на Украйна Андрей Дешчица. По-рано обаче украинският премиер Яценюк неведнъж заяви, че "въпросът за членство в НАТО не е в дневния ред на Киев".
Най-активен привърженик на евроатлантическата интеграция на Украйна е Юлия Тимошенко, която е един от кандидатите за президент на страната. Според нея само "бързата интеграция ще спаси Украйна от руска агресия". "Ние трябва незабавно да станем пълноправен член на европейската общност. Това е единственото, което може да ни спаси", твърди Тимошенко.
Критериите за членство в пакта не са толкова строги колкото тези за ЕС: кандидатите трябва да са демократични страни с установен граждански контрол върху въоръжените си сили, които (донякъде) трябва да отговарят на стандартите на НАТО. Босна и Херцеговина, Черна гора и Македония работят усилено за въвеждане на тези стандарти, а Македония дори вече ги е изпълнила. Гърция обаче от години блокира присъединяването на Македония заради спора за името на страната. "Решението за приемането на тези държави зависи от постигнатия от тях напредък. Все още няма конкретна дата за приемането на нито една от тези три страни.
В същото време Русия винаги е реагирала болезнено на всяко следващо разширяване на Северноатлантическия пакт.