21 Февруари 2026събота13:08 ч.

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

Техеран е уведомил САЩ и съседите си за подготвяната атака

/ брой: 72

автор:Дума

visibility 28365

Израел е склонен да отвърне на Иран заради нападението с дронове и ракети, но има разногласия за времето и мащаба на такъв отговор, предадоха агенциите. В. "Ню Йорк таймс" писа, че не е имало официални изявления след спешното заседание на кабинета в неделя вечерта, но източник, запознат с дискусиите, потвърди, че Израел със сигурност ще отговори на иранска атака. В. "Уолстрийт джърнъл" съобщи, позовавайки се на свои източници, че в близко време Израел може да удари Иран. По-рано бе съобщено, че отговорът на Тел Авив ще бъде координиран с неговите съюзници.
Неделната атака бе отговор на смъртоносния удар по иранското консулство в Дамаск на 1 април, сред убитите бяха висши ирански военни.
В същото време президентът на САЩ Джо Байдън е казал на премиера Бенямин Нетаняху да "помисли внимателно" за ответните удари срещу Иран, заяви американски служител, на когото се позовава Си Ен Ен. Американският президент е заявил, че "трябва да помислим внимателно стратегически за рисковете от ескалация". "Израелците ни дадоха ясно да разберем, че не търсят сериозна ескалация на отношенията с Иран", заяви още служителят в телефонен разговор с репортери.
Срещу неконтролируема регионална ескалация се обявиха и лидерите на Г-7 на видеоконферентната си среща в неделя.
Техеран призова западните държави да "оценят сдържаността на Иран през последните месеци", заяви говорителят на МВнР Насер Канани.
Междувременно се появиха нови данни за действията на Иран преди удара. Външният министър Хосейн Амир-Абдолахян разкри, че Техеран е информирал САЩ и е предупредил съседните страни за ответната атака срещу Израел 72 часа преди нейното начало. „Ние обявихме... до Белия дом в съобщение, че нашите операции ще бъдат ограничени, минимални и ще бъдат насочени към наказване на израелския режим“, каза министърът. Иран е сторил това чрез посредничеството на Швейцария и Турция. ДУМА припомня съобщенията, че над 90% от 350-те ирански дронове и ракети бяха прехванати.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1911

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2090

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2110

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2274

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 2691

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 2555

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2407

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 2586

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1897

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ