19 Май 2024неделя14:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Различните аршини на Белград

Партиите и сърбите, които си сътрудничат с правителството в Прищина, се възприемат като "предатели"

/ брой: 78

visibility 32

DW



Сърбите в Северно Косово се ползват с подкрепата на правителството в Белград - открито или не. Докато сърбите в останалата част на страната се чувстват забравени и пренебрегнати от Белград. "За сръбското правителство са важни само сърбите в Северно Косово", оплакват се те. За разлика от сънародниците си на север, те сътрудничат с централното правителство на албанците в Косово и търсят мястото си в младата държава.

Правилното решение

В бившата сръбска провинция в момента живеят 136 000 сърби. От тях - само една трета в северните общини Митровица, Лепосавич, Зубин поток и Звечан. Те отхвърлят всяко сътрудничество с косовското правителство и се стремят към обединение със Сърбия.
Мнозинството сърби в Косово (към 100 хил. души) живее в южните части на страната. И също изпитва определени резерви спрямо институциите в Косово. Въпреки това от осем години насам сърбите участват в местните и в парламентарните избори, а сръбските партии имат 15 депутати в косовския парламент. Сръбските либерали дори са част от управляващата коалиция - техни са трима от 19-те министри в кабинета на премиера Хашим Тачи.
"Решението за участие в косовските избори не беше лесно. Но искахме да поемем отговорността за решаването на нашите проблеми. От днешна гледна точка е ясно, че това трудно решение е било правилно", казва Слободан Петрович, председател на Независимата либерална партия и един от петимата заместници на косовския премиер.

"Различните" сърби

В косовската конституция е записана един вид положителна дискриминация на малцинствата: от 120-те места в парламента 20 са запазени са малцинствата, десет от които - за сръбското. Сърбите в Централно и Южно Косово са решили да се възползват от тази възможност. "През последните десет години сме построили нови пътища, канализационни и водоснабдителни мрежи. Открили сме стотици нови работни места и сме построили стотици домове и жилища за сърбите. Все още ни предстои много работа, но досегашните резултати показват, че това е верният път", казва Петрович.
Партиите и сърбите, които си сътрудничат с правителството в Прищина, се възприемат от сърбите на север, както и от много партии в Белград, като "предатели". Различията между сърбите на север и останалите части от Косово никога не са били толкова големи. "В Белград не ни възприемат като равноправни на сърбите в Северно Косово", обяснява Петрович. Неговите очаквания са, че много от проблемите ще могат да бъдат решени в рамките на диалога между Прищина и Белград.

Бъдещето е в интеграцията

Сърбия настоява тази асоциация да има изпълнителни и законодателни права. Правителството в Прищина, Европейският съюз и САЩ обаче са против. Те се опасяват, че асоциацията може по-късно да бъде използвана като база за възможното разделение на Косово. "Създаването на асоциацията е допустимо по конституция. Но тя не може да има изпълнителни и законодателни права - в Косово има централна и местна администрация и това е достатъчно. В много сфери общините в Косово имат повече права от общините в другите държави от региона", казва Петрович.
Сключването на споразумение между Прищина и Белград е необходимо, за да може Сърбия да получи дата за започването на присъединителни преговори с Европейския съюз. Решението по този въпрос предстои да бъде взето в средата на април. От Брюксел обаче многократно са изтъквали следното: без нормализация на отношенията между Сърбия и Косово сближаването на двете страни с Общността няма да бъде възможно.

Исторически шанс

Петрович е убеден, че в Белград и Прищина има достатъчно отговорни политици, които ще използват "историческия шанс за нормализация на отношенията". "Вярвам, че отношенията между Прищина и Белград могат да се подобрят, нещо повече - един ден дори могат да бъдат най-добрите в региона", надява се Петрович. Той вижда единствения шанс за икономически подем и по-добро бъдеще в сближаването с Европейския съюз: "Бъдещето ни е в интеграцията, а не в етническото разделение", подчертава Петрович.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1335

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1282

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1311

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1430

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1341

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1447

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1533

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1508

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1462

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ