18 Май 2024събота16:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

Разходка из замъка в Бран

Или разказ за крепостта на Дракула, в която Влад Цепеш може би никога не е стъпвал

/ брой: 18

автор:Павлета Давидова

visibility 1508

Въпреки географската си близост с България, северната ни съседка Румъния често остава встрани от пътната карта на родните любители на пътешествията. Страната обаче определено има какво да предложи на туристите. Имайте предвид, че румънците се мръщят всеки път, когато свържат страната им с клишето за граф Дракула и вампирските зъби. С повдигане на вежда реагират и при споменаването на техния еквивалент на нашенската ракия - цуйката. За сметка на това в много райони под традиционно ястие освен качамак, или мамалига ще ви предложат карначета и сланина, поръсена с червен пипер.
Въпреки опита си да избягат от клишето за вампирите, румънците са успели да превърнат историята на Брам Стокър за владетеля-кръвопиец в успешен източник на вдъхновение за туристическия си бизнес. Вампирската тема е особено засилена в бившите владения на първообраза на Стокъровия герой Влад Цепеш - Трансилвания. Сред най-популярните дестинации е Бран, където е една от крепостите, които се борят за титлата "Замъка на Цепеш". Сред румънците крепостта е популярна освен с историята за кръвожадния управник и с неуредените въпроси около собствеността й. Замъкът е построен през 1382 г. със средствата на гражданите на Брашов, целта е била стратегическият проход Бран да бъде подсигурен. Няколко века местните са освободени от данъци към държавата.
Дълги години замъкът тънел в разруха, докато през двайсетте години на миналия век местните не го подаряват на кралица Мария, която го превръща в своя резиденция. Кралицата го е "префасонирала" по собствен вкус, което личи и до днес. Дворецът е наследен от принцеса Илеана, но през 1948 г. властите го национализират. През 2005 г. правителството решава да върне замъка на внука й граф Доминик фон Хабсбург. Държавата му предлага да откупи обратно крепостта, но цената, която той иска, е толкова голяма, че властите се отказват. Живеещият в САЩ архитект дори нае правна кантора, която да организира търг за продажбата на владението му, защото нямал време да се занимава с отвъдокеанското си наследство. Началната сума за търга миналата година започваше от 80 милиона долара. Темата е доста чувствителна за румънците...
Самият замък се намира в центъра на Бран. Българските туристи сравняват големината на градчето с тази на родния Мелник. Преди да прекрачите портите, няма как да не се сблъскате с безбройните сувенири, чаши и магнити, от които ви гледа плашещият и не особено привлекателен образ на Влад Цепеш. Вампирски зъби, кървави тениски и какви ли не страховити сувенири съжителстват мирно с дебели плетени шапки, елеци и вълнени чорапи на местния пазар. Повечето от стоките са изложени в малкия музеен комплекс, представящ традиционния румънски селски бит и къщи. Австрийската връзка на Синая и района може да бъде усетена от греяното вино и козуначените деликатеси, примамващи посетелите от дървените павилиони в околността.
Голяма дървена порта отвежда туристите в симпатичен малък парк, в средата на който има езерце. През зимата замъкът има леко зловещ вид, дължащ се донякъде и на легендите, които го обгръщат. Крепостта се извисява от скалата, което й добавя допълнителен чар.
Въпреки, че тълпите туристи идват привлечени именно от легендата за Влад Цепеш, почти сигурно е, че той никога не е живял в крепостта. Според легендата най-дългият му престой е неколкодневното му заточение в подземията по време на Османската власт в Трансилвания. Доказателства в подкрепа на подобна теза за момента няма.
На румънски "цяпа" означава кол, оттам и Цепеш - препратка към любимото наказание, което графът прилагал спрямо лъжци и измамници, както и спрямо атакуващите го турци. Ако очаквате да видите полуизгнили дървени колове, на които Цепеш е набивал враговете си, ще останете горчиво излъгани. Подземията на замъка често остават извън туристическите обиколки, което обикновено само подклажда легендите за лабиринтите и страхотиите, които дебнат в коридорите им. Замъкът всъщност връща посетителите в миналото, когато е бил дом на бившата кралица Мария. По стените са закачени табла с царското родословие, както и трагични легенди и истории от една отминала епоха. Корона и жезъл, старовремски изискани мебели и красиви гоблени очакват вниманието на гостите. За самия Цепеш е отделена малка стаичка, а огромен транспарант опровергава историите за вампира-владетел, разказвайки историята на фамилния герб и битките на графа с турците.
Остри оръжия и информационни табели могат да бъдат видени почти зад всеки ъгъл. Замъкът не е голям, но е съставен от истински лабиринт от тесни коридори, стръмни стълбища и миниатюрни стаички. Тесните бойници в белите стени откриват невероятна гледка към търговския път, представлявал някога границата между Трансилвания и Влахия.
Симпатичен кладенец в центъра на двора е бил източникът на вода преди десетилетия. Разходката по скърцащите дървени чардаци на укреплението и гледката към вътрешния двор лесно могат да прехвърлят посетителя към емоциите на миналото.
Днес замъкът и туристите, които привлича, се е превърнал в източник за прехрана на около 5-хилядното население на града. Имотът все още е собственост на граф Хабсбург. Замъкът има свой собствен сайт на английски, където освен приветствено писмо от кралския наследник и цените за вход, може да намерите и примамливи оферти за празненства зад стените на крепостта. Джазови концерти се редуват с честването на нетрадиционни за Румъния празници като Хелоуин, Св. Валентин и др. Бран има какво да предложи, но определено в замъка му няма нищо вампирско, а по стените и в подземията му определено не се стичат реки от кръв.

Тесните и стръмни стълбища са истинско предизвикателство


Родословното дърво на Влад Дракула - Цепеш е един от малкото артефакти, свързани с кървавите легенди за замъка

Оръжията са част от традиционния колорит на всяка себеуважаваща се крепост

 

Макар и малък, вътрешният двор е любимо място на туристите

Замъкът сякаш се е сраснал със скалата, върху която е построен
Снимки: Авторът

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ