18 Юли 2025петък12:11 ч.

Разходите на българите растат по-бързо от доходите

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 315

Общият среден доход на човек от домакинство през второто тримесечие на тази година е 2207 лева, което е нарастване с 16,5% спрямо същия период на миналата година. Средният разход е 1962 лв. и се увеличава със 17,8%, показват данните на Националния статистически институт.

В структурата на доходите най-голям е делът на работна заплата (54,1 на сто), следван от доходите от пенсии (34,4 на сто) и от самостоятелна заетост (4,3 на сто). Относителният дял на дохода от работна заплата намалява с 4,4% спрямо година по-рано. Доходите от самостоятелна заетост намаляват с 0,7%, а делът на доходите от пенсии нараства с 5,5 процентни пункта.

Причината за това е, че доходите средно на човек от домакинство се променят с различни темпове. Доходът от работна заплата нараства от 1108 на 1193 лв. (само 7,7%), доходът от самостоятелна заетост се увеличава от 94 на 96 лв. (с 1,7%), докато доходите от пенсии се увеличават от 547 на 760 лв. (с 39,1 на сто). Доходите от социални обезщетения и помощи нарастват от 45 на 48 лв. (увеличение с 5,2%).

В структурата на общия разход с най-голям относителен дял са разходите за храна и безалкохолни напитки (31,2%), следвани от разходите за жилище (17,3%), данъци и социални осигуровки (12,8%) и транспорт и съобщения (12,3%).

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ