28 Март 2024четвъртък17:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Разединеното кралство

В навечерието на извънредните избори британците се разделиха на три лагера

/ брой: 217

visibility 1274

Методи Методиев
(Специално за Дума от Лондон)

За втори път през последните две години Великобритания е на прага на общи парламентарни избори. И двата пъти те бяха предизвикани от управляващите в страната консерватори - на 8 юни 2017 г. от тогавашния консервативен лидер и вече бивш премиер Тереза Мей и след малко повече от 2 г. по настояването на настоящия премиер Борис Джонсън.

След избирането на Борис Джонсън за лидер на Консервативната партия и съответно премиер на Великобритания политическото противостояние в страната се изостри неимоверно. Споровете около напускането на ЕС, или по-известни като Брекзит буквално разделиха британското общество, а се стигна и до преминаването на депутати от различни парламентарни групи към съперничещи партии или обявяването им за независими. Този процес отслаби най-вече както Консервативната партия, 

така и общественото доверие в британския парламентаризъм. 

Плющяха оставки, изключвания, отново приемания, груб език от парламентарните скамейки (в Камарата на общините депутатите се изказват от заеманите от тях места, след като им се даде думата), извинения, груби и не толкова груби парламентарни процедури, а премиерът Джонсън дори реши да затвори парламента за пет седмици, като успя да убеди кралицата да го подкрепи. Опитът за изолация на парламента се оказа неуспешен и Върховният съд на Великобритания го обяви за незаконно. Същевременно Джонсън претърпя четири поредни поражения при гласуването на неговите предложения на т.нар. сделки за Брекзит с Брюксел. Известният с арогантността и демагогията си премиер обаче не само че не подаде оставка, но продължи да се държи предизвикателно и самоуверено към всички, докато в крайна сметка не получи така желаните от него извънредни избори.

Но както всеки Фауст, премиерът Джонсън си има и своя Мефистофел. Името му е Доминик Къмингс, възпитаник на Оксфорд, 48-годишен, политически стратег и съветник на британския премиер. Къмингс определено не обича да е в светлината на прожекторите, не блести по светски събития, облича се скромно, не дава интервюта и се държи далеч от журналистите и светската суета. Тази роля той е оставил за Джонсън, като дори понякога изглежда, че арогантността и популизмът на британския премиер са повече игра за пред обществото, планирана и режисирана умело зад кулисите, отколкото черти от характера на човека Борис Джонсън. 

Да се върнем на предстоящите избори. Основната тема ще е Брекзит и последиците от него за Великобритания. Появяват се и други теми - борбата с климатичните промени, правата и заплащането на трудещите се в страната, увеличаване на парите за здравеопазване и образование. Тези теми обаче буквално се изгубват на фона на дебата за Брекзит. И реално мотото на кампаниите на всички участници в надпреварата ще е "за" и респективно "против" Брекзит, като същевременно ще се изтъкват положителните и негативните страни на процеса.

Очертават се три лагера

Първият е на партиите, лобиращи за Брекзит. Това са консерваторите (КП), водени от Борис Джонсън, Партията "Брекзит" (ПБ) на известния популист, демагог и отявлен противник на ЕС Найджъл Фараж (което обаче не му пречи да заема мястото на евродепутат и получава заплата и облаги като такъв) и Демократичната юнионистка партия (ДЮП) от Северна Ирландия с лидер Арлен Фостър. Без значение какво говорят цифрите и фактите, за Фараж ще гласува по-старото  поколение британци, на възраст над 60 години, 2/3 от които дори не са напускали Обединеното кралство през живота си.

Във втората група са партиите, които искат процесът Брекзит да бъде прекъснат и Великобритания да остане член на ЕС. На първо място в тази група е Либералнодемократическта партия (ЛДП), водена от Джо Суинсън. Следва ги Партията на "зелените" (ПЗ) в Англия и Уелс със съпредседатели Джонатан Бартли и Шон Бери, Шотланската национална партия (СНП) с председател премиера на Шотландия Никола Стърджън, Партията "Шин Фейн" (бившето политически крило на Ирланската републиканска армия - ИРА), водена от Мери Лу Макдоналд и Партията на Уелс (ПУ) с лидер Адам Прайс. В тази група са и 24 понастоящем независими депутати и кандидати за нови мандати, "отлюспени" или напуснали редовете на Консервативната и Лейбъристката партия. ЛДП, ПЗ и ПУ вече дори сформираха и предизборна коалиция и ще издигат общи кандидатури за депутати за новия британски парламент. От своя страна, Никола Стърджън призова всички противници на Брекзит в Шотландия да гласуват за нея.

Към третата група, или привържениците на т.нар. мек Брекзит (напускане на ЕС, но запазване на тесни връзки с Брюксел) може да се причисли най-голямата опозиционна сила във Великобритания - Лейбъристката партия (ЛП) с лидер Джереми Корбин. Партията се тресе от вътрешни противоречия и дори нейни бивши авторитети като Иън Остин, който бе бивш съветник на премиера Гордън Браун, стигнаха дотам, че призоваха избирателите да гласуват за Консервативната партия, тъй като Корбин е неспособен да управлява страната. Междувременно един от видните функционери на лейбъристите и кандидат за финансов министър (един от най-важните постове в британското правителство) Джон МакДонъл оповести мащабна програма за справяне с жилищната криза във Великобритания (много остра в момента и един от въпросите, с които управляващите консерватори така и не се заеха сериозно). Според него инвестициите в сектора на строителство на жилища от страна на държавата за период от 5 г. ще възлязат на 150 млрд. британски лири, или това означава изграждането на поне 14 000 жилища годишно. Корбин  обеща и премахването на университетските такси за студенти, които са едни от най-високите в Европа. 

Консерваторите пък обещават нова икономическа ера и държавни инвестиции в размер на 3-5% от БВП за следващите 5 години. Както те, така и Найджъл Фараж са подкрепяни отвъд океана по отношение на Брекзит от страна на президента Тръмп. Това обаче няма да окаже почти никакво влияние върху избирателния процес във Великобритания. 

Кой ще спечели вота? 

В момента е много трудно да се прогнозира. Според последните изследвания на общественото мнение торите водят с 40%, следвани от лейбъристите с едва 28 на сто. На трето и четвърто място са съответно ЛДП с 14% и партията на Фараж с 11 на сто. Ако подобен сценарий се осъществи, то Консервативната партия ще си осигури комфортно мнозинство в Камарата на общините и ще може съвсем свободно да прокара т.нар. сделка за Брекзит между Джонсън и Брюксел. Засега обаче описаната прогноза е твърде неточна, като се има предвид, че до края на кампанията остава още доста време. Във всеки случай обаче Фараж ще подкрепи Джонсън за съставянето на правителство, докато е много по-малко вероятно анти-Брекзит блокът около ЛДП да подкрепи Корбин за мястото на премиер. От своя страна, Стърджън вече и явно се обяви, че ще направи повторен опит за организирането на референдум за независима Шотландия след изборите, на което Борис Джонсън категорично се противопоставя. Засега от Шин Фейн запазват мълчание по въпроса за бъдещето и мира в Северна Ирландия. Но Бог знае какво може да им дойде на ум на коравите ирландци, ако вземе и се появи ограда от бодлива тел по границата с Република Ирландия...

Към момента най-важното е, че премиерът Джонсън се подготвя за втори мандат. А една от най-колоритните личности във вече бившия парламент, бившият му председател Джон Бъркоу, заяви, че Брекзит ще е най-голямата грешка за Великобритания от Втората световна война насам.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ