20 Април 2024събота04:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ръст? На какво?

/ брой: 229

автор:Светлана Велева

visibility 1514

Растеж на икономиката (БВП) от 2,2% през второто тримесечие на т.г. отчете НСИ. Преди това финансовото министерство го отчете неколкократно. Дежурните икономисти от чуждофинансираните НПО-та и те в един глас запяха възбудено като целуната за първи път девица - икономиката расте! Щото иначе може и да не разберем.
Първо, ниските доходи не се вдигат, износът на български стоки намалява - пак по НСИ. Нагласите на мениджърите през август показаха влошаване на бизнес климата във всички сектори, за пореден месец, главно заради "несигурната икономическа среда и намаляване на поръчките". НСИ вчера отчете, че доверието на промишлеността продължава да намалява и през септември, бележейки спад от 1,7%. Свито се оказа и потреблението. Намалява търговията на дребно в основни сегменти, вкл. храна. Единствено онлайн поръчките бележат ръст и нормално - отстъпките там достигат до 50%.
Откъде идва растежът? По данни на МФ са събрани над 2 млрд. лв. повече приходи спрямо година по-рано, главно от данъци и осигуровки. При здравните вноски по-голямата събираемост е заради по-строгите правила, а при данъците - от по-агресивните акции на НАП спрямо длъжниците и честите проверки. Колкото до ДДС, приходите от него се увеличават, когато вътрешното търсене расте или има висока инфлация. Има обаче и трети фактор - забавянето на износа, защото данните, които държавата оглася за приходите, са нетни и от тях се вади възстановеният ДДС на компаниите износители. Колкото по-малък износ, толкова по-малко ДДС се възстановява на компаниите. Това означава, че икономиката се забавя, но държавата печели във фискално отношение. Пак вчера беше отчетен спад на инвестициите на наши фирми в чужбина - 12 пъти! Въпросът е - ако имаме рекорден ръст на приходите, защо държавата продължава да тегли дълг? През септември се проведоха три аукциона за общо 300 млн. лв. в 3-, 5- и 10-годишни ДЦК. Остава и въпросът - защо при ръст на приходите резервът се топи? Иначе БВП расте...

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ