18 Май 2024събота11:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Раковата имунотерапия е пробив на 2013 г.

/ брой: 297

автор:Дума

visibility 50

Имунотерапията на рака е научният пробив на 2013 г. според сп. Science. Редакторите на списанието са избрали именно имунотерапията на рака, тъй като клиничните тестове са затвърдили нейния потенциал и са убедили дори скептиците.
Имунотерапията представлява коренно различен начин за лекуване на рака, който впряга имунната система в борбата с тумора. Клетките на тумора се унищожават с лимфоцити, а не с обичайните химиотерапевтични лекарствени продукти. Първите стъпки в тази насока са направени още в края на 80-те години на XX век, когато френски изследователи идентифицират рецептор на повърхността на Т-клетките, който им пречи да атакуват туморите с цялата си мощ. Първата техника на имунотерапията включва антитела, които помагат на Т-клетките да преборят тумора. Другата включва генномодифициране на индивидуалните Т-клетки извън тялото, за да се подсилят, след което се връщат обратно в организма.
В списъка на научните пробиви за изминаващата година са още използването за пръв път на структурната биология в производството на ваксини, култивираните инвитро човешки органи, методът на манипулиране на ДНК с помощта на т.нар. CRISP-механизъм. Този метод позволява избирателно да се "редактират" определени гени. В списъка влиза и структурата на антитела, използвани за борба с вируси, причиняващи респираторни инфекции.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ