Радев:Турция за нас е партньор
България е естественото продължение на тръбата от "Турски поток", коментира президентът
Откровено казах на турския президент Реджеп Ердоган, че Турция за нас е важен съсед, партньор и съюзник. Искаме да развиваме добри отношения с Турция и точно затова настоявам между нас да не остават открити въпроси. Това коментира пред журналисти в Брюксел президентът Румен Радев след срещата си с Ердоган. Той е призовал по-възможно най-бързия начин Турция да отправи покана за съвместна българо-турска работна група по имуществено-социални въпроси, която да разгледа въпроса с компенсациите на тракийските бежанци.
Залогът за нашите добри отношения е взаимното уважение към вътрешнополитическия процес, касаещ дейността на партии и избори, подчерта държавният глава, цитиран от БТА. По думите му това е условието към Турция, за да имаме добри отношения. /Снимка БГНЕС/
Двамата са засегнали и темата за газопровода "Турски поток". Считам, че България е естественото продължение на тази тръба, добави Радев. Затова двете правителства трябва да работят в конструктивен дух, защото Турция е един от факторите, които взимат решения, подчерта още Румен Радев.
По повод коментари около участието му в церемонията в Анкара по встъпването в длъжност на Ердоган, президентът посочи, че е избран на поста си от българския народ и действа от негово име, взима решения от негово име. Моят мандат не се дава нито от ЕК, нито съм избиран от българското правителство, категоричен бе Радев.
Преди това той направи коментар и за приключилата среща на върха на НАТО. Срещата завърши с ясна воля, потвърждаваща единството на Съюза и повишаването на отбранителните способности на всяка една държава, каза Радев.
Като най-важното от срещата държавният глава определи постигането на консенсус, че държавите-членки трябва да работят за повече отбранителни способности. На последното заседание на КСНС поставих точно този въпрос и е записано като решение, че Националният план за достигане на 2 % от БВП за отбрана трябва да бъде преразгледан до септември. Убеден съм, че всички тези планове ще бъдат ускорени, заяви Румен Радев и призова това да се случи по внимателен начин. Най-важното за нас е, че повишаването на отбранителните способности на всяка една държава не трябва да става и да се възприема като принуда отвън, а трябва да бъде осъзната необходимост, подчерта българският държавен глава.
Попитан за атмосферата при днешните дискусии, президентът Радев посочи, че тонът се е успокоил. Темата за увеличаване до 4 % от БВП на заделяните пари за отбрана, поставена от Доналд Тръмп, остава за обсъждане на следващ етап. Споровете в момента са за това кога да се достигнат 2 % от БВП за отбрана. Президентът Тръмп настоя това да стане на 1 януари догодина, отбеляза Румен Радев. В рамките на срещата обаче лидерите на европейските страни са отбелязали, че трябва да се вземе предвид, че в парламентарните републики има съответните механизми, по които се определя бюджета. Всяко едно преоборудване и превъоръжаване изисква сложни и отговорни процедури, които отнемат време, да не говорим за всички елементи, които формират отбранителните способности като подготовка, допълни Румен Радев.