Радев извика на среща МВР, пита защо са допуснали провокатори на протеста
Президентът извика на среща главният секретар на МВР и шефа на ДАНС, за да им зададе въпроси как се е стигнало до бруталните сблъсъци на 2 септември и да изрази загрижеността си за пострадалите граждани, полицаи и журналисти.
Нестихващите протести на българите у нас и в чужбина поставят във фокуса на общественото внимание действията на службите за сигурност. На 2 септември България преживя ден на насилие. Изключително съм загрижен за десетките ранени полицаи и граждани, обърна се Радев към шефовете на службите и МВР. И допълни с остър тон: „Обществото чака отговори!“.
Защо бяха допуснати провокатори в Триъгълника на властта, за охраната на който отговаря полицията и жандармерията? Има ли информация кои са хората провокатори, кой ги е изпратил? Защо органите на реда използваха брутална сила над граждани, които нямат нищо общо с провокаторите? Има кадри на полицаи използващи нерегламентирани средства за въздействието над гражданите?, бяха само част от въпросите, които държавният глава постави.
Будят въпроси някои обстоятелства около униформата на служителите на МВР, знаци, които отправят провокативни послания. Оставам отворен за диалог, продължи Радев. Срещата бе отворена за медиите и бе предава пряко от някои сайтове.
Главният секретар на МВР Ивайло Иванов заяви, че не може да даде конкретни отговори на част от въпросите, защото това била класифицирана информация. И затова не можел да говори в присъствието на медиите. Даде обаче сбита хронология на събитията от вечерта на 2 септември.
На въпроса защо е приложена брутална сила над протестиращи, аз бих задал въпроса защо протестиращи проявиха брутална сила срещу полицията, започна Иванов. Заявявал съм го многократно: българската полиция не пази конкретни лица, ние пазим институции. Смятам, че за всички дни на протести полицейските служители доказаха, че не заемат страна. Стараеха се да не превишават правата си, подчерта още главният секретар на МВР.
Той коментира и факта, че на протеста в сряда в "Триъгълника на властта" беше докарано и водно оръдие. Напомни, че то не е било използвано, но пък е практика в много държави. Иванов допълни, че униформените, охранявали протеста на 2 септември, са били подложени на ожесточена атака.
"Не знам дали е удобно да казвам какво се случи - да ги бият с българските знамена, да ги удрят и хващат за слабините... Тези момчета и момичета също трябваше да се приберат вкъщи и да прегърнат семействата си. Защо си мислите, че тези полицаи се интересуват от политика? Ние си вършим работата, така сме възпитани. Не съм съгласен, че е извършено полицейско насилие. Още в началото казах, че няма да толерирам полицейски своеволия. Ще се извършват проверки", отсече Ивайло Иванов.
После се обърна с призив към президента: "Вие посетихте Евгени Марчев, а аз сутринта бях да видя нашите болни. Елате да видите пораженията по тях от самоделните взривни устройства. Тези момчета и момичета, които бяха там, също трябваше вечерта да се приберат при родителите и децата си. Защо мислите, че те се интересуват от политика или споделят партийно мнение. Те са полицаи и дългът им е да пазят институциите, обучени сме и си знаем задължения".
„Медиите могат да излъчат, каквото искат, но ранените полицаи са по болниците. Петдесет и няколко дни търпим какво ли не. Попитайте протестиращите сутринта, които бяха употребили огромно количество алкохол, дали е имало насилие срещу тях. Полицията извика линейка за момичето, на което му стана дори зле. А когато разчиствахме палатките и питахме на кого са, за да им ги върнем, всички казваха, че само минават от там и се разотидоха“, продължи да развива тезата си главният секретар на МВР.
Иванов обясни, че има служител на полицията, чието зрение може и да не се възстанови след обгазяване. Какво да му кажа, че да се защитава със щита е полицейско насилие ли?, попита Иванов. Много повече са критиките от хората срещу полицията защо се търпят блокаите. Но ние не си влизахме правомощията, за да не използваме никаква принуда, заяви още Ивайло Иванов.
И попита: "Трябва ли да ме плашат, че като дойдат на власт, ще се върнат за мен и колегите. Полицаите трябва да ги е страх да си вършат работата ли? Ние не живеем ли в правова държава и страна членка на ЕС?", възмути се на обвиненията на Радев Ивайло Иванов.
"12 часа полицаят е бил на смяна и са го удряли с българското знаме по главата, стискали са го в слабините, горили са го със сено и са опитвали да го запалят, горили са го с бомби и накрая той не трябва да има право дори да защити ли? Извинете, но не съм съгласен. Имаме правомощия и си вършим работата според тях, без дори да ползваме всичките си правомощия, а само се защитаваме", каза Ивайло Иванов.
"Дали има превишаване на правомощия, ще реши съдът. Аз не съм съд и прокуратурата. Нашата операция бе перфектно планирана и изпълнена. Поздравявам колегите и им благодаря за перфектната работа!", категоричен бе Ивайло Иванов и заяви, че навън е имало само кръв от полицаите, но не и от гражданите, което значи, че полицията е останала достойно.
"Прескартата не дава имунитет на никого. Когато журналист изпълнява задълженията си, е защитен. Уважавам професията и и те са винаги с нас. Но това, че си журналист, не означава, че трябва да биеш полицаи, да чупиш и да вършиш нарушения. Не съм видял журналист на протеста да чупи. Ако някой е чупил и е бил арестуван, то той не е бил там като журналист, за да си върши работата", каза Иванов по повод арестите на журналисти.
"Нито един журналист с камера, който работи, не е задържан или бит. Но ако някой метне бомба по нас и бъде арестуван, а след това извади журналистическа карта, това означава ли, че му е позволено да напада“, продължи със защитата на полицаите главният секретар на МВР.
Слушайки го, държавният глава се обърна към главия секретар с думите: "Вие май не разбрахте какво ви питам". Радев припомни кадрите с насилие над граждани, които са показали телевизиите.
Шефът на ДАНС Димитър Георгиев отговори, че президентът има достъп до класифицирана информация и би могъл и сам да знае дали и каква информация в аванс за готвени провокации е имала службата.
"Службата за сигурност си върши изцяло работата по закон. Има достатъчно доказателства, които са предадени в прокуратурата и ако оттам решат, тя може да бъде разпространена. Главният секретар описа изчерпателно каква е ситуацията на терен. Всички видяха какво се случи и как бе провокирана полицията. Няма какво друго да споделя публично, защото става дума за информация от разследването и вие имате достъп до класифицирана информация", каза Георгиев.
Радев попита откъде идва разликата в протестите отпреди дни и ескалацията на агресията сега.
Ивайло Иванов поясни, че провокатори е имало и обясни защо са се променили протестите.
"На 2-ри всичко се промени, защото многократно всяка вечер на протестите отдолу се призоваваше по микрофона, както и по социалните мрежи за това - на 2-ри септември да има кръв, че тогава трябвало да се действа радикално и нямало да стане с мирен протест. Това може да се види от техните кадри“, каза главният секретар.
По думите му полицията нямало как да филтрира толкова много хора, които идват на протеста от всички страни. Вчера също намерихме такива хора - с големи пиратки, които допълнително са увити в смес, която да подсили взрива. Това са самоделни взривни устройства. Ако сме знаели, щяхме да ги отстраним, а не да търпим обстрелване с бомби да ни бият. Вчера също намерихме и хора с боксове", разкри Иванов.
Румен Радев отвърна, че иска професионализъм от полицията, да внимават как работят, защото работата им се отразявала в световните медии.
Президентът апелира към службата за сигурност да помогнат на МВР в разследването, тъй като провокациите са били организирани. "Изключително важно е оттук-нататък как ще се развие нашето общество - дали ще бъде в руслото на демокрацията или ще тръгне по друг път. За първото се изисква доверие. Това изисква комуникация между институциите и гражданите. Категорично не съм съгласен с насилието срещу полицаи, но и с това полицаите да бият хора", заяви държавният глава.
И настоя да бъдат разкрити организаторите на насилието, както и да бъдат наказани полицаите, превишили правата си. "Трябва да има справедливост и обществото трябва да види това, за да има доверие в полицията. Трябва да знае, че тя гарантира тяхната сигурност и достойнство, а не е орган за репресии", допълни той.