Работодатели укриват работници в хладилници
Много често охраната от специално наети фирми отказва или бави влизането на инспекторите на място
/ брой: 179
6-7 бармани и сервитьори са били скрити в работещо хладилно помещение при проверката на инспекторите в затворен курортен комплект с пропускателен режим в Ловешка област. Това съобщи вчера директорът на ГИТ Румяна Михайлова. Тя представи резултатите от кампанията за законосъобразност на трудовите правоотношения, която стартира в средата на юни т.г.
След като по случая постъпва допълнителна информация от ГИТ от страна на работник във фирмата, инспекторите правят повторна проверка. Тогава схемата се е променила и те са били укрити в сутеренно помещение на друг търговски обект. Става дума за комплекс "Елените".
Както ДУМА писа наскоро, работници бяха набутани за два часа в затворен асансьор от работодателя си в Благоевград, за да ги скрие от трудовите инспектори. Такива случаи, оказва се, е имало и в други фирми от шивашката промишленост. 41 души, работещи в цех за риба в Любимец без трудови договори, също са били скрити от инспекторите.
Конкретен повод за провеждането на поредната кампания на ГИТ е установената тенденция на задълбочаване на нарушенията, свързани със законосъобразното наемане на работа, увеличаване на сезонната заетост и увеличаването на броя на жалбите и сигналите по въпроси, свързани с трудовите договори. В кампанията участват и представители на НОИ, Агенцията по заетостта и НАП, както и органите на реда, като се увеличават случаите, в които полицията взима участие в проверките.
Към момента са установени случаи на работа без договори - 891, констатирани са 2538 нарушения по заплащането на труда, за отстраняването на които са дадени 2138 задължителни за изпълнения предписания, 1551 са нарушенията на работното време. По време на проверките представителите на охранителните фирми забавят достъпа на инспекторите до предприятието и понякога заключват входните врати на предприятието, изтъкват проверяващите.
Други нарушения са работа по-продължително време от предвиденото в трудовия договор. Масово в Търговище се въвежда четиричасов работен ден, при действително отработени 8. Във фирми в Благоевград и Сливен се работи и през нощта без работата да налага това. Във фирми в Ловеч, София област, Бургас и Варна се сключват граждански договори, които приличат на трудови. Не рядко и самите работници отказват да подпишат постановление за обявяване на трудовите им правоотношения или пък отказват да дадат писмени сведения на контролните органи.
По данни на териториалните структури на ГИТ за една година Главна инспекция по труда е допринесла за изплащането на 65 359 000 лева забавени заплати. На базата на тях работодателите са изплатили около 7 милиона лева осигуровки на своите служители. За цялата 2009 г. са постановени 1062 акта за установени случаи на работници без трудови договори.
Вчера стана ясно още, че процентът на събираемост на глобите, наложени от ГИТ, намалява. За тази година събираемостта е около 30%. От ГИТ обясниха, че много често нарушителите се укриват, нямат на свое име имоти, обявили са фалит и се опитват да направят изцяло невъзможно събирането на вземанията.