01 Май 2026петък12:39 ч.

СНИМКА: НОВА ТВ

Работна група ще решава проблемите на строителния бранш

автор:Дума

visibility 633

По разпореждане на служебния министър-председател Стефан Янев ще бъде създадена работна група, която ще търси механизъм как да се изплатят забавените задължения към фирмите, ангажирани с текущите ремонти и поддръжката на пътищата. Това стана ясно след края срещата между Българската браншова камара „Пътища“ и премиера, на която присъстваха служебният регионален министър арх. Виолета Комитова, новият служебен финансов министър Валери Белчев, представител на правосъдното министерството, представители на Агенцията за обществени поръчки и АДФИ, предаде БГНЕС.

Председателят на камарата Стефан Чайков изказа удовлетворение от това, че диалогът продължава и са се потвърдили обещанията, дадени по времето на срещата им преди дни при президента Румен Радев.

„Премиерът Янев разпореди още в понеделник да се създаде работна група между представители на заинтересованите ведомства и наши юридически и технически експерти, така че да се реши като приоритетна задача формата, под която ще стартира подготовката на зимното поддържане, което предстои и формата, под която ще се извърши разплащането по вече извършените дейности по действащите договори“, обясни той и добави, че тема на работната група ще бъде и бъдещето развитие на пътната инфраструктура и средствата, които ще се заделят за нея.

По думите му основен приоритет за тях е да се осигури спокойствие и перспектива за фирмите-членове на камарата.

Чайков увери, че докато вижда, че се полагат усилия за решаването на проблема няма да излизат на протести, но подчерта, че остават в готовност.

Той поясни, че фактурираните, но неразплатени средства към тях възлизат на обща стойност 222 млн. лв.

Служебният регионален министър арх. Виолета Комитова заяви, че откакто е на поста не са спирали да мислят по този казус.

"Ние установихме похарчен бюджет на АПИ за текущ ремонт и поддръжка в размер на 382 млн. лв. до края на април, а възложени работи за текущ ремонт и поддръжка за 1.5 млрд. лв. От първия ден до днес не сме спирали да се занимаваме с този казус. Установихме няколко проблема, на които вие всички сте свидетели и се опитахме да търсим решение. Първият проблем - осигуряването на тези средства за доплащане на извършени дейности от нашите български строителни фирми, се опитахме да представим в Народното събрание, да получим санкция, че имаме право да разплатим извършените дейности“, каза тя и поясни, че не са получили такова одобрение.

„Вторият ни проблем е да осигурим средства за зимното почистване през актуализацията на бюджета с огромните усилия на служебното правителство, на премиера и на финансовия министър Асен Василев и с подкрепата, разбира се, на Народното събрание, са осигурени около 100 млн. за зимното поддържане. Третият въпрос, по който ние работим дългосрочно в регионалното министерство е, че ако на нашата държава годишно са й необходими 1 млрд. и нещо средства за текущ ремонт и поддръжка на пътищата, смятаме, че това трябва да бъде заложено в бюджета за 2022 г. Такива са данните за последните 4 годни“, коментира тя.

От думите на новия служебен финансов министър Валери Белчев стана ясно, че няма да има риск за зимното поддържане на пътищата.

„Благодарение на актуализацията на бюджета няма да има стрес върху ресурса, ще има достатъчно средства, за да може да започне подготовката за зимния сезон. Така че краткосрочният проблем в тази посока може да се счита за решен“, увери той и добави, че имат конструктивен диалог с браншовите организации.

„Ще имаме възможност да продължим планирането за следващата година, за следващия бюджет заедно. И третата, че сформирахме тази работна група, която да отстрани някои неточности в правилата, някои условности и да намери правилната форма, която да ни позволи оттук нататък да стъпим върху една по-стабилна основа за съвместна работа“, каза още новият служебен министър.

Той изрази надежда, че в рамките на много кратко време ще бъдат способни да произведат една по-стабилна атмосфера за сътрудничество.

Белчев заяви, че ще продължи да работи с шефа на НАП Румен Спецов, въпреки изнесената информация от ГЕРБ, че е подписал ревизионния акт за своята фирма. 

 

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 1980

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 2174

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 2051

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 2388

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 1

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ