16 Август 2024петък13:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Пуяците" пречат, вместо да помагат

Трябва да преодолеем егоизма и омразата, да разчупим черупките на личното благополучие и да впрегнем енергията на гражданското общество за доброто на хората

/ брой: 35

visibility 129

Атанас ИВАНОВСКИ

Изборите за местна власт, които вече са история, промениха донякъде статуквото в България. Надеждите за промяна бяха големи. Но дали всички живеехме с тези надежди и разбирахме отговорността, с която ние, гражданите с право на глас, тръгвахме към избирателните урни? Според социологическите агенции българското гражданско самосъзнание е все още под необходимото равнище, характерно за другите европейски народи в началото на второто десетилетие на XXI в.
Не съм социолог и нямам намерение да теоретизирам явлението. Но имам достатъчно опит като общественик, за да изложа някои свои виждания как може да се подобри работата в общините и да се разгърне тяхната дейност в полза на гражданите, живеещи на територията им.
Първото задължение на новоизбраните кметове е да проведат анкета сред своите служители, които да отговорят на следните въпроси:
- Кои са слабостите в административното обслужване, които критикуват хората в своите молби до кметството, срещи, в приемните дни?
- Какво е положителното в досегашната работа, какво не харесват в дейността на кметствата и какво предлагат за нейното подобряване?
Наложително е кметовете и съветниците да се обърнат към бизнесмените за предложения от тях в областта на обслужването на бизнеса в общината. Работата следва да бъде ежедневна.
Време е да се поставят кутии в кварталите и селата за

предложения и сигнали

от гражданите за подобряване на социалния климат в населеното място. Настъпило е времето да се чуе ясно гласът на обикновения човек. Ако се изградят комисии от представители на различни политически сили, които да обобщават предложенията и проблемите на хората, демократичното начало в живота на обществото ще стане реалност, която ще даде добри резултати, и грижата за човека няма да е само тема в предизборните речи. Необходимо е да се огласява кой помага и кой пречи на развитието на общината, като се намерят форми за обобщаване на проблемите на всички равнища.
Гражданското общество у нас е все още в своя зародиш и повече съществува в статиите на политиците, политолозите, писателите и журналистите. Намеренията ни за будно гражданско общество, с влияние върху живота на страната, което да е коректив на на правителствената политика, вече двадесет години тъпчат на едно място. Хората на България не трябва само да са гласоподаватели, но и да участват реално в обществено-политическия живот.
Да, изслушването на хората е чудесно нещо! Чрез него може да се усети пулсът на всички проблеми, недостатъци, успехи. Но това не е достатъчно! Необходимо е да се работи и с членове на партии, и с безпартийни, които са в опозиция и не са подкрепяли новоизбрания кмет по време на изборите. Проучването на новите тенденции е изключително важно. Работни групи на доброволни начала, в които да влизат и бивши кметове, и общински съветници, и хора с различни професии и опит, и представители на младите поколения, и експерти в областта на науката, културата, образованието, могат да очертаят по-пълно и по-вярно икономическата и духовна карта на общината. Тези работни групи (комисии) могат да се структурират по направления: бюджет, родителски съвети, работа с младежта, проблеми на малцинствата, развитие на малкия и средния бизнес, чистота и обществен ред, здравеопазване, образование и култура, селско стопанство, туризъм. Не бива да се забравят

възрастните и ветераните

от съпротивата и Отечествената война.
Кметовете в своята работа следва да дават приоритет на контактите с централните държавни институции. Специално внимание и постоянна задача трябва да бъде ефективната дейност на звената, работещи с финансите и европейските фондове. Нужно е да се изгради система за работа със звената, неподчинени на кмета: директорите на училища, стопанските предприятия и структурите в сферата на обслужването, неправителствените организации и сдружения.
Връзките с гражданите, които живеят извън общините - земляческите обединения и клубове - може и трябва да се превърнат в мостове към големите градове и села, за да се търси помощ за решаването на някои от проблемите. За тази цел крайно належащо е към кметствата да се съставят картотеки с имената на научни и културни дейци, родени или живели на територията на общината. Опитът показва, че организирането на съвет за контакти и работа с тях е изключително полезен. Да се открият кътове, витрини с техни житейски и творчески биографии, книги, картини, фотоси, записи, табла и др.
Належащо е (времето го изисква!) кметството да състави картотеки на работещите в чужбина специалисти, на студентите в България и чужбина и да се провеждат периодични срещи с тях. Тази форма ще обогати не само духовно общината, но ще бъде и изключително полезна за

възкресяване на патриотичното чувство

в местното население. А помощта от бившите граждани на общината няма да закъснее, защото обичта винаги е взаимна - рано или късно тя дава плодове. Защо да не се открият в общината временни помещения - приемни за студентите, които да работят с обществеността по време на ваканциите си и ако е възможно, да се възнаграждават.
Идеите ще бъдат само добри намерения, ако тяхното реализиране се организира и изпълнява единствено от чиновниците в кметството. Трябва с тези задачи да се ангажира и гражданското общество. То е голяма сила, ако правилно се насочи и най-вече се събуди от летаргията, която го е обзела. Възможностите са големи! Необходими са повече енергия и обществена дейност, за да се впрегне енергията на общественото начало в работата на общините.
Финансирането (което не е за подценяване) на работата с гражданските структури и групи може да се осигури и от общината (като се планират предварително средства за тази дейност), и от централните институции, и от спонсори, и от дарения, и от европейските фондове. Но е необходима инициатива, която да не угасва със своето раждане, а да е постоянна и да въвлича повече хора. Крайно време е да се изолират от местната власт

онези, които са забравили кой ги е избрал

"Пуяците" много повече пречат, вместо да помагат.
България е чудесна страна с работлив и буден народ. Но е необходим нов подход в работата с хората. Нека преодолеем егоизма и омразата, които се настаниха в нас през последните години. Да разчупим черупките на личното благополучие, което е така измамно и временно! Структурите на гражданското общество могат да се превърнат в мощна подкрепа на общините. Родината започва от родното село, от родния град, от родната улица, от родния дом. Те са нейните опори и самочувствие. А човек без тях не е ли празна пещера, както е казал големият български поет Пеньо Пенев.
 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ