Путин очаква сближаване с ЕС
Преговорите в Белгия показват, че задълбочаването на интеграционните процеси между Евросъюза и Русия има стратегическо значение
/ брой: 46
Руският премиер Владимир Путин пристигна на работно посещение в Брюксел, за участие в редовната среща Русия - Европейска комисия. Той е придружаван от външния министър Сергей Лавров, от вицепремиера Алексей Кудрин, министъра на енергетиката Сергей Шматко, министрите на икономическото развитие Елвира Набиулина и на селското стопанство Елена Скриник. В хода на посещението си Путин ще проведе отделни разговори с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и с президента на Европейския съюз Херман Ван Ромпой, който специално заради руския премиер ще прекъсне международната си обиколка.
Както съобщиха от пресслужбата на руското правителство в хода на преговорите ще бъдат обхванати разнообразни въпроси на сътрудничеството между Руската федерация и ЕС. Особено внимание по време на пленарната сесия ще бъде отделено на новото базово споразумение Русия-ЕС и на присъединяването на Русия към Световната търговска организация (СТО). В работен план ще бъдат обсъдени и важни проекти на енергийното и търговско-икономическото сътрудничество, ходът на реализацията на съвместната руско-европейска инициатива "Партньорство за модернизация", възможностите за отмяната на визовивия режим. Срециално внимание в разискванията ще бъде отделено на встъпването в сила на "Третия енергиен пакет" на ЕС, както и на реализацията на проектите "Северен поток" и "Южен поток". Според набелязаната програма преговорите ще преминат във формат двустранни контакти между руските министри и съответните по профил еврокомисари.
Припомняме, че в публикуваната през ноември 2010 г. в немския вестник "Зюддойче Цайтунг" програмна статия Владимир Путин предложи на ЕС да се създадат стратегически промишлени алианси, да се унифицират законодателствата и митническите процедури, и най-важното - да се създаде единен енергиен комплекс на Европа. В предложението на руския премиер бе залегнала идеята участниците в комплекса не само да търгуват с енергийни ресурси, но и да проведат пълен взаимен обмен на активи и съвместно да работят във всички етапи от технологичната верига - от търсенето и добиването на енергийни източници до доставката им до крайните потребители в цяла Европа.
Коментирайки предложенията на руското правителство, ръководителят на представителството на ЕС в Москва Фернандо Валенсуела определи идеята като "повече от интересна". Според редица анализатори в днешните преговори разработената от РФ и ЕС пътна карта в газовата сфера до 2050 г. и програмата, вписана в "Третия енергиен пакет" на ЕС, вероятно ще се стигне до оптимално решение за взаимно приемлива реализация на европейския "Трети пакет", който трябва да встъпи в сила още през март 2011 г.
Вторият основен въпрос на преговорите - встъпването на РФ в Световната търговска организация, според очакванията на руската страна и със съдействието на ЕС би следвало да се финализира до средата на лятото, съобщи в навечерието на преговорите зам.-ръководителят на правителствения апарат по външната политика Юрий Ушаков. Според редица анализатори при това положение Русия ще може да разчита и на по-натъшна подкрепа от ЕС в развитието и обогатяването на индустриалната си мощ.