Путин: Нова световна война може да сложи край на цивилизацията
Трета световна война може да сложи край на цивилизацията. Разбирането на това трябва да сдържа страните от глобален конфликт. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на "Директната линия", в която няколко часа отговаря на въпроси на руски граждани.
Държавният глава цитира думите на Алберт Анщайн:"Не знам с какво ще се води Третата световна война, но четвъртата ще се води с камъни и пръчки"./Снимка БГНЕС/
Путин отбеляза, че след Втората световна война светът живее в условията на относителен мир. Регионалните конфликти, според него, постоянно възникват в различни точки на света като Виетнам, Корейския полуостров, Близкия изток, но не е имало глобални конфликти.
Според президента страхът от взаимно унищожение, както и стратегическият паритет, са принудили световните сили да се уважават след края на Втората световна война. Той подчерта нуждата от "сядане на масата за преговори" и приемането на "решения, които ще гарантират европейска сигурност, отговаряща на днешната реалност".
Путин коментира и най-новите оръжейни системи на Русия, които бяха представени преди няколко месеца. Според него новото въоръжение ще осигури "стратегически паритет с водещите във военно отношение държави".
Тези комплекси вече застават на въоръжение. Те без съмнение ще запазят този паритет. Трябва да се разберат формите на нашето взаимодействие. Да се седне на преговорната маса и не само да се помисли, но и да се изработи съвременна, адекватна за днешния ден схема на международната и европейска сигурност, заяви Путин.
Руският президент отговори и на въпрос за "безкрайните обвинения на Запада по адрес на Русия". Той ги описа като политическа грешка, уточнявайки, че подобни политики са вредни за всички. По думите му обаче западните страни постепенно започват да осъзнават необходимостта от устаняваване на отношения с Москва. Въпреки това Путин все още смята, че Западът гледа на Москва като на заплаха и конкурент.
Русия трябва да защити интересите си в сферата на икономиката и сигурността. Но в същото време ние винаги се стремим към намиране на компромиси. Тъжно, партньорите на Русия отказват да признаят интересите ни, констатира Владимир Путин. По думите му оказваният натиск над руски компании в чужбина подкопава доверието към икономическите политики на западните държави. Изтеглянето на САЩ от Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана е опит за унищожение на стратегическия паритет. САЩ хапят ръката, която ги храни с тези ограничения, коментира той наложените от САЩ рестрикции при търговия с американски долари. Путин иначе отбеляза, че доларът "в момента е универсална валута".
Случаят Скрипал също бе сред темите, по които говори руският президент. Той бе категоричен, че Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия не са били отровени с бойно отровно вещество. Както Великобритания твърди, че тези хора са били нападнати с химически агент, те щяха да са мъртви за няколко минути или секунди. Слава Богу, това не се случи, добави Путин. Президентът повтори желанието на Москва да получи достъп до Юлия Скрипал и да вземе участие в разследването на инцидента. Ако не получим достъп, сложно е да се коментира този въпрос, подчерта той.
РИА Новости коментира, че към Путин са отправени около 2 милиона въпроса, като повечето са свързани с вътрешни проблеми. Това е първата "Пряка линия" на Путин в новия му шестгодишен мандат и 16-ата от 2001 година.