22 Юли 2025вторник13:23 ч.

Путин и Тръмп се срещат днес в Хелзинки

автор:Дума

visibility 148

Историческата среща между лидерите на Русия и САЩ е насрочена за днес от 13.00 часа. В Хелзинки, на неутрална територия, се срещат Владимир Путин и Доналд Тръмп.
Според Вашингтон подобряването на руско-американските отношения зависят от Москва. Часове преди знаковата среща първите дипломати на двете държави - Сергей Лавров и Майк Помпео също имаха разговор.
Освен перспективите пред двустранните отношенията, във фокуса на разговорите между двамата лидери се очаква да бъдат още руската анексия на Крим, войната в Сирия и ядреното разоръжаване.
Припомняме, че преди няколко дни, на срещата на върха на НАТО в Брюксел, Тръмп обясни пред репортери, че гледа на Путин като на конкурент, а не враг. Пред БиБиЕс обаче американският президент уточни, че няма големи очаквания от срещата. "Може би ще се случи нещо хубаво, но не отивам с големи очаквания. Не мога да ви кажа какво ще се случи, но знам какво ще поискам, и ще видим дали ще се получи."
Пред телевизия Ей Би Си съветникът по националната сигурност в Белия дом Джон Болтън заяви, че САЩ не търсят "конкретни резултати" от срещата и че тя няма да бъде организирана в строги рамки.

Руската страна пък гледа на разговорите като на шанс за подобряване на отношенията с Вашингтон. Русия е недоволна обаче от американските проекти за изграждане на система за противоракетна отбрана с европейско базиране.

Те имат много общи интереси, но вероятността от сключването на сделка е равна на нула. Това пише в коментар в навечерието на срещата агенция "Блумбърг". Няма никакви съмнение в това, че Путин може да манипулира Тръмп, но не като свой агент, както смятат някои теоретици на заговора, продължава агенцията. Дори ако Путин има компромат за Тръмп, както смятат някои, той нищо не може да постигне, правейки публичен този компромат – в резултат Путин ще получи още по-враждебно настроена администрация, с Тръмп или без него начело. Въпреки това Путин ще пристигне добре подготвен, имайки ясна картина за това, какви интереси могат да го обединят с американския президент, въпреки че нито единият, нито другият сега ще успеят да постигнат някакви конкретни резултати, пише още в анализа.

Въпросът, по който между тях може да има най-силно взаимно разбирателство, това е Сирия. Тръмп иска да изкара от там колкото е възможно по-бързо американските войски, но без да дава тези територии на иранските отряди или проиранската „Хизбула“.

Путин също желае американците да си тръгнат, за да може неговият клиент, президентът на Сирия Башар ал Асад да контролира по-голяма територия, включително богатите на петрол райони, от които може да спечели пари за възстановяването на своята страна. Но Путин не желае (или възможно, не може) да изтласка от Сирия иранците, въпреки че лидерите на Израел и Саудитска Арабия, сътрудничещи си с Русия в някои сфери, го помолиха да направи това. Без подкрепата на иранците режимът на Асад, най-вероятно, ще падне, а Путин не иска да изпраща свои войски, за да го подкрепя. Помагайки на Асад, Иран гарантира, че в Сирия ще се запазят руските военни бази. Освен това, Русия нищо не може да предложи на Иран в замяна на изтеглянето от Сирия.

Според "Блумбърг" двамата имат "още една сфера на общи интереси" - подкопаването на ЕС. Особено на позициите на правителството на германския канцлер Ангела Меркел. За Тръмп това е въпрос на победа в търговската война и усмиряването на тези, които той смята за живеещи на чужд гръб. За Путин това е начин да се избави от санкциите, продължава анализът. 

Въпреки това, Тръмп и Путин едва ли ще успеят да постигнат консенсус по въпроса за отслабването на позициите на Меркел. Руският президент иска да построи „Северен поток-2“, който ще позволи да се намалят доставките на руски газ през Украйна. Тръмп не се вълнува от украинците, но той е против „Северен поток-2“, защото този газопровод негативно ще се отрази на доставките на втечнен природен газ от САЩ. За Путин този газопровод не е разменна монета, а ключов елемент от неговата енергийна стратегия. Макар Путин и Тръмп да са обединени от неуважителното отношение към Европа, те не се нуждаят от договарянето на общ план за действие. Двамата ще продължат да подкрепят крайнодесните политически сили вътре в ЕС, без да сключват никакви сделки помежду си: техните некоординирани действия нанасят същите щети, каквито биха могли да нанесат общите им усилия. Путин е заинтересован от по-нататъшната дезинтеграция на НАТО, който Тръмп многократно е осмивал. Но визитата на американския президент в централата на НАТО в Брюксел тази седмица показа, че той не възнамерява да разрушава този алианс.

"Блумбърг" пише още: Макар и на висок глас да поиска страните-членки да увеличат разходите си за отбрана, той също така подписа декларация, потвърждаваща принципа за взаимна отбрана и сдържане на Русия. Вероятно Тръмп разбира, че, разрушавайки или отслабвайки НАТО, той не може да увеличи своите точки у дома. Главният приоритет на Путин, вероятно, е свалянето на санкциите, които пречат на свободното движение на руския капитал. Всичко, на което може да се надява руският лидер е неофициален меморандум, засягащ новите мерки, включително санкциите против европейските компании, финансиращи „Северен поток-2“.

 

Сарафов вече не е главен прокурор

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 0

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 0

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ