19 Ноември 2024вторник03:52 ч.

Пуснаха учените по пързалката

Цял месец без резултат въргалят обществото в пределно ясния казус с нарушенията в научния фонд на МОМН

/ брой: 296

автор:Велиана Христова

visibility 271

Повече от месец тече скандалът около фонда "Научни изследвания" на МОМН и всъщност нищо не се случва. Веднага след обявяването на резултатите от злополучния конкурс за 2012 г. в протестна подписка се подписаха 1241 учени, а след това - на 23 ноември, ДУМА, "Сега" и "Труд" публикуваха свои проучвания за "бенефициентите" на парите: 30 фирми без научен капацитет и приятелски кръгове около шефовете на фонда - анголския лъжепрофесор Рангел Гюров и управителя Христо Петров. В същия ден въпросните шефове на пресконференция оплюха протестиращите учени и отрекоха всички золуми. И оттогава, та досега - все същото. Учените протестираха все по-бурно, минаха през гладни стачки, размахване на бутафорно бельо по улиците и отчаяни смс-и до премиера, журналистите (вече от всички медии) пишат и показват, а шефовете на фонда са се запънали да отричат всичко, плюят учените и ровят не за драстичните безобразия, които са извършени във фонда, а за компромати около протестиращите. Лъжат на килограм и въртят цялото общество на пръста си. Над тях не като чадър, а направо като шатра, се е опънал просветният министър Сергей Игнатов. А над него?
Това, което стана завчера, мина всички граници на безобразието. Първо, при премиера се явиха едни химици от СУ, повечето - неучаствали в протестите. Борисов уж се разпореди инспектори на МС да проверяват фонда, а Игнатов привлече към "тежкото" проучване дори Световната банка. Един от преподавателите заяви, че учените били много доволни. От какво точно?

Нито едно от исканията на учените

не е удовлетворено - тях ги пише във всички становища на научната общност.
След обяд пък започна т.нар. изслушване на министър Игнатов и на учените в ресорната комисия на парламента, което седмица преди това бе отложено с процедурни хватки. Но стана аргумент на ГЕРБ да не се създаде анкетна комисия за проучване на безобразията. Е, започна изслушването... ама не завърши. Защото депутатите от ГЕРБ в комисията, след като - в интерес на истината - задаваха доста смислени въпроси на министъра, изведнаж смениха курса, поискаха почивка и след нея... не се върнаха. Така провалиха кворума и очертаващото се решение да се създаде работна група от депутати, която да се заеме детайлно с фактите. Какво се случи в тези 10 минути почивка, та депутатите от мнозинството се обърнаха на 180 градуса? Чие указание получиха? И - "дим да ги няма".
Очевидно след 10 януари комисията ще довършва прекъснатото заседание, тепърва ще изслушва учените, тепърва ще решава дали ще прави работна група. Въпросът е "отсвирен", както се казва. А ако ще се меси и Световната банка (с нейните всъщност български автори), догодина по това време може и да имаме някакви заключения "за целесъобразност на проектите". Дотогава първият транш на конкурса от 14,8 млн. лв. ще е изхарчен благополучно и ще е даден вторият - общо 21 млн. лв. И защо всъщност Световната банка, с която е свързан един наш финансов министър, а не някоя от научните структури на ЕС?
Защо бе, хора? Какви комисии, работни групи и Световна банка? Има ясни закононарушения. Защо ви е да питате очевидни неща и да слушате
увъртания и безогледни лъжи

Преди месец питахме същото - казаха: "Ау, ще проверим незабавно"; сега същото обещават на депутатите - пак незабавно... Докога? Ето ги черно на бяло фирмите, спечелили конкурса, ето ги справочните системи Дакси и Апис плюс Търговския регистър - двама души за три часа правят пълна проверка на въпросните фирми и установяват на кои от тях предметът на дейност няма нищо общо с науката. И кои три са регистрирани в последния ден за кандидатстване в конкурса, без да им е правен заверен одит, изискуем според задължителните правила на ЕС. Паралелно да погледнат данните за броя на работещите и осигуряваните в тези фирми един до трима души и за липсата в тях на материална база, която би позволила да работят наука. И ще видят, че в чист вид става дума за посредници между парите и науката. А сега

просто нищо няма да се случи

Дайте на същите двама души още три часа да извадят на принтера текстовете от Правилника за работата на фонд "Научни изследвания" и от регламент 800/2008 на ЕС, които забраняват такива "предприятия" да получават държавни пари за наука, камо ли 100% финансиране като за фундаментална наука. Защо търпите управителят Петров да се гъбарка "колко забавно говорят депутатите"? И без да му мигне окото да лъже, че учените, които въпросните фирми наемат да им изработят проекта в държавните си лаборатории, подписвали декларация, че минават на работа във фирмата за две години. Покажете ми един учен, който напуска Софийския университет или БАН и заплатата си там, и за две години отива на работа във фирма, която му плаща заплатата! Една такава декларация да поискат от Петров (пътят от МОМН до комисията е 10 минути бавен ход), ще видят блъфа.
Дотук проверката отнема 6 часа и 10 минути. Още час е необходим на двама души да извадят - пак на принтера, текстовете от Закона за насърчаване на научните изследвания, приети от ГЕРБ през 2010 г., които задължават министъра да промени правилника на фонда до януари 2011 г., да създаде Национален съвет за наука и иновации, с който да прави анализ и въз основа на него - доклад за състоянието и за парите на фонда пред МС, че и да го публикува - все задължения, които министър Игнатов две години изобщо не е погледнал в закона, камо ли да ги изпълни. И още цял един работен ден дайте на същите двама души да установят връзките между Петров и хора от спечелилите фирми, както и между Гюров и "най-качествената наука" на НБУ и УниБИТ. А това, че фондът не е обявил нито класирането по точки, както изискват правилата, нито участвалите рецензенти, нито състава на постоянните и временните комисии, се вижда с няколко кликвания на мишката в сайта на фонда. 
Толкоз.

Два работни дни за двама души

да установят черно на бяло всички факти за золумите. От какъв зор цял месец обществото е въргаляно без никакъв резултат в един пределно ясен казус? И колко още ще бъде въргаляно? В коя държава се случва подобно нещо? Световната банка ли ще рови из Търговския регистър и ще принтира закони и правилници на принтера? Срамота. Искането за незабавна оставка на Гюров и Петров отдавна е създало пълно единство в научната общност. Но Игнатов ще ги махне не сега, а след като влезе в сила подготвяният в момента нов правилник на фонда. Просто нищо няма да се случи. Всичко е замазано. А всъщност единственият резонен въпрос бе: какво да се прави с конкурса? Да се анулира ли, както настоява цялата научна общност - изцяло ли като тотално опорочен или частично, като се декласират неправомерно и "приятелски" класираните, а освободените пари се дадат най-сетне за наука. Ето на този въпрос за изминалия месец трябваше да се намери отговор.
И още на един - кой стои над Игнатов?

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ