22 Декември 2024неделя14:48 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Личен архив

Срещи

ДУЕТ "ШИК":

Публиката цени българската песен

Нашият език учи на много добродетели, както големите, така и подрастващото поколение. Едно е да знаеш английски или немски, друго е да ти пеят на български, казват Виолета и Красимир Гюлмезови

/ брой: 161

автор:Надежда Ушева

visibility 14421

ДУЕТ "ШИК", любим на няколко поколения българи - създаден през 1990 г. от един от най-добрите ни поп изпълнители, композитори и текстописци Красимир Гюлмезов и неговата дуетна половинка Вили - участва в Националното турне "С песен и стих в сърцата" в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми и каузата "За повече българска музика в национален ефир". Организатор е Сдружение "Независими автори, музиканти и продуценти". Концертите са с дати 29 август в Сливен, 30 август в Стара Загора, 1 септември в Бургас, 2 септември в Русе, 3 септември в Пловдив, 4 септември в Шумен, 5 септември във Варна, 10 септември в Плевен, 12 септември в Добрич, 24 септември в Габрово, 23 октомври във Велико Търново.



- Господин Гюлмезов, продължават концертите с кауза, в които участвате, кое Ви накара да се включите в тях?
- Първата кауза е в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми. Преди време самите ние имахме проблеми, няколко години нямахме деца, това е една от причините. Второ, знаем, че в България има около 300 000 двойки, които нямат деца в момента, а искат да имат. Живеем в такива времена, в които и храната е с по-лошо качество, което се отразява на репродуктивността. Има и много други причини, за да се борят толкова голям брой двойки у нас с безплодието. Сред тях са начинът на живот, стресът, под който живеят много хора, особено в последните години след така наречената Демокрация.
Втората кауза за нас е много важна, защото цял живот сме певци и музиканти, живеем от тази професия. И ако погледнем страни като Сърбия, Гърция, Румъния, Турция, да не говорим за западните държави, още преди да влезеш в тях, вече те заливат с песни от радиостанциите на националния им език. А ние в България винаги сме били чуждопоклонници, предпочитаме чуждото, готови сме да ядем албански и полски домати, но не и български! За българските домати знаем, че са най-добрите в света, както и за краставиците и киселото мляко. Това са продукти, от които искат да ни лишат от Европейския съюз и много от западните държави, защото те нямат това, което имаме ние. За мое щастие, все още успяваме да удържаме и за доматите, и за ракията, и за основни традиционни български храни. Трудно ще се откажем от тях.

А българската музика е много важна, защото в нея има текстова основа, българският език учи на много добродетели, както големите, така и подрастващото поколение. Едно е да знаеш английски и немски, но е друго да ти пеят на български. Държа най-вече на българска музика, която да бъде на български език, а не на българска музика, която да звучи на английски или на френски език. Това не ни устройва.
- Преобладава и тенденцията да не пускат и българските песни на певци от Вашето поколение.
- Разбира се. Нашата публика обхваща от 25- до 70-80-годишни. Някои казват, че нас само старци ни слушат. Не е вярно! Има млади хора, които искат да се докоснат до хубавия български текст на български език. Виждате колко песни отпреди нашата генерация още имат дълъг живот, по 50 години, например.
- Именно, а песенното творчество на младите, включително и на чуждестранните изпълнители, следва модните тенденции и бързо губи интерес от страна на публиката, за едно лято отшумяват.
- Един-два месеца издържат, едно лято, както казвате, и как след 30 години пак ще слушате тази песен? А поезията и животът не са актуални само днес, те имат ценности и стойности отпреди 50 години - като любовта, например. Но българската песен все по-рядко се върти в медиите. Има едно БГ Радио и всичко друго е западно. Ако измислят някой реалити формат да те забележат, нямаш шанс да пробиеш с хубава българска песен.
- А вие, творците, можете ли да се преборите с тази несправедливост?
- Борим се. Имало е кампании, с наши колеги, аз и моята съпруга ходихме, но после много парламенти започнаха да се появяват, служебни правителства, няма стабилна власт и този закон се отлага във времето от няколко години вече. Тогава говорехме само за националните медии. Щом в БНР, което се издържа от нашите данъци и такси, пускат много западна музика, ако има българска, правят напук и излъчват инструментални версии на Биг бенда на радиото, който е записал популярни български композиции. Но пак казвам: българският език е много важен, не само българската музика. Езикът е най-важен според мен. Творците трудно ще се преборим, трябва много време.
- Пълнят ли се залите? Има ли интерес за културни събития през лятото?  
- Публика за български песни винаги има, въпреки че събитията станаха толкова много и са твърде разнообразни - театрални постановки, изяви на млади певци, класически фестивали.

В Бургас например всеки ден има събития, а българинът все пак няма стандарта на германец, за да може да си позволи този месец няколко концерта. Иска му се, но не може. Избира си 1-2 концерта, например на Лили Иванова и още някой, и това е. Трудно стават събитията. Целият труд и инвестиция, които се изискват за един концерт... не е шега работа, отиват на кино. Защото са прекалено много изпълнителите, които пътуват и които искат да пътуват.
- Излиза, че е трудно не само за публиката, но и за вас, артистите, имайки предвид, че трудно се организира един концерт.
- Мога да ви изредя в момента поне десет турнета на български певци и артисти. Онзи ден гледах и Мариус Куркински с представление, къде да отидеш по-напред - в Силистра или в Пазарджик? Как ще успееш да посетиш пет спектакъла! Публиката решава на кой да отиде, както на изборите хората избират за кого ще гласуват.
- Срещате ли се с публиката след спектакли? Почитателите какво Ви споделят?
- Правим го всеки път задължително, след концерта отиваме във фоайето, взимаме нашите дискове, запознаваме се с хората отблизо, разговаряме с тях, много мили, правим си снимки с телефоните. Българската публика е жадна за хубава песен. Искат да се запознаят с хора като нас, които правят песни. Много е драго, въпреки кризата гледаме да не правим цената на билета висока, защото повечето трудно ще си го позволят. По-добре залата да е пълна, отколкото да изкараш някакви по-скъпи билети, но да има сто души примерно. Певецът не пее само за пари, той пее за публиката, за хората! Нищо, че живеем само от музиката.
- Какво бихте казали на младите българи, които тепърва се ориентират в света на музиката и мислят да я изберат за своя професия?
- Съвети не бих си позволил да давам. Въпросът е тези млади наши колеги дали искат да работят тази професия, дали са родени за нея, защото много от тях правят една популярна песен много бързо и после изчезват от пазара. И после разбираш, че са се отказали да пеят. А ние пеем с Вили може би 44-45-46 години вече. Човек има успехи и неуспехи, не може да имаш само успехи. Младите искат много бързо да стане всичко и постоянно да са номер едно в България, което е много трудно постижимо, трябва много да се работи за нови песни, за нови стихове. Не е лесна работа, както изглежда отстрани.
- Ваши песни, въпреки че радиата и телевизиите не ги въртят, остават любими на хората в продължение на 30-40 години и лесно се запяват до днес, а новоизгрелите "звезди", които вадят хит след хит и медиите ги излъчват, бързо залязват. Как си го обяснявате?                
- Навремето в Националното радио имаше комисия от големи български поети, която първо трябваше да одобри състоянието и текстовете на дадена песен. И песента, която имаше "Да", се записваше и отново минаваше на комисия за готовата продукция. Тогава имаше пререкания с много колеги. Това ни е дразнело. Тези комисии явно са вършили работа, защото в днешно време има толкова "златни" песни, останали оттогава, отпреди 20-30-50 години. Тези песни все още докосват хората и те ги харесват и в празник, и в делник. Трудно се прави музика, която да остане във времето. В наши дни трябва и много реклама, а и няма българската песен къде да се върти...

Към разговора се включва съпругата на Красимир, неговата половинка и на сцената.    

ВИОЛЕТА ГЮЛМЕЗОВА:


- Здравейте, госпожо Гюлмезова! Как протичат концертите, в които участвате? Трудности срещате ли?
- Залите са препълнени. Всички тръгват да пътуват през лятото. Афишите се късат и се подменят! Три фактора, които много снижават интереса дори и на хората вече! Ние сме организирали наши концерти и знаем какво е. Сега е още по-трудно, защото хората нямат пари.
- Защо разкъсват плакатите според Вас? Кой има интерес?
- Късат се нашите афиши и се слагат на следващи концерти! Защото дават повече пари на тези, които ги лепят. Всичко е пари. Всичко е подкупно в България. То нещо да е наред тук, че да кажеш: окей, само ние сме на пангара?!

Хората се прекланят пред българската песен, те я обичат! А хората от Националното радио толкова нагло постъпват с българските изпълнители, оставете нас, говоря за другите колеги. Не може! Просто не може! А те се хранят от нашите данъци. И ако имам някаква сила или власт, бих казала: Спрете им издръжката! Не искам да плащам за техните потребности! Да пускат само чужда музика и джаз. Аз съм малко по-емоционална от съпруга ми и заговорим ли на тази тема, не издържам.
- Дано концертите с каузи достигнат до повече хора, и най-вече до тези, от които зависи ситуацията да започне да се променя в полза на българската песен. Какви са исканията Ви?
- Искаме 50 процента да звучи българска музика, което е дори малко. Няма значение, че става дума за чужда станция - като е такава, какво прави в България? Само здравите закони ще оправят тази държава! Не виждате ли какво става и по пътищата? Млади хора шофират с бясна скорост и се избиват. Защо не ги спряха? Нищо не се променя! Няма изкуство в България, което да се толерира или поне да се развива. Ограбиха ни всичко - държавата, природните ресурси, културата... Не знам как дишаме още! За мен това е истината.
Каузите са много добри. Живеем в криворазбрана цивилизация. В борбата винаги има смисъл. Борим се срещу невежеството в България.
- Какво Ви дава сили да продължавате напред?
- Ние се справяме, правим песни. Слава Богу, в ръцете на мъжа ми е създаването на една песен, аз трябва само да се включа в нея. Да я реализираме. Тези песни, благодарение на БГ Радио, достигнаха до хората, те ги харесват, знаят ги и се забавляват на тях. Това ми дава сили! Ние сме вече на възраст, в която малко повече критикуваме, или поне аз. Но толкова несправедливости има и ако мога да управлявам, няма да управлявам така продажнически!
- Доколкото знам, е предвиден жестомимичен превод на концертите.
- Група "Жестим" се включва на нашите песни. Тези деца са израснали на сцената. Трябва да се обръща внимание на всички хора в България и на младите.  
- Вашите деца занимават ли се с музика? Тръгнаха ли по Вашия път?
- Не, слава Богу. Поеха по друг път, с бъдещи други ангажименти. Здрави са, това най-много ме радва. Не чакат на нас.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 13709

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 10997

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 13262

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 15472

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 12759

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 12825

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 11308

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 11262

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 19052

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 15958

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 13183

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 12364

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ