07 Май 2024вторник07:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Псориазисът не е заразен

Студеният и сух климат обостря заболяването

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 744

Псориазисът е широко разпространена хронично възпалително заболяване на имунната система. Засяга най-вече кожата. Не е заразно заболяване. Страдащите от псориазис имат по-често метаболитен синдром и са застрашени от сърдечно-съдови и възпалителни чревни заболявания. От времето на Хипократ, за когото се твърди, че се опитвал да лекува заболяването, все още не е изяснено какво провокира появата му. Нормалната човешка кожа на всеки 30 дни обновява горния си слой, но при хората с псориазис това става много по-бързо.
Псориазисът е често срещано заболяване с хронично-рецидивиращ ход, което се характеризира с поява върху различни части от кожната повърхност на специфични промени. Измененията по кожата са с характерна локализация – лакти, колене, кръст, окосмена част на главата.
Понякога псориазисът може да бъде в състояние на ремисия в продължение на много години.
По-често псориазисът се среща сред хората, населяващи северните части на земята. Смята се, че между 1,5 и 3% от населението на планетата страда от псориазис. Това е едно от заболяванията, които се влияят във висока степен от психо-емоционалното състояние на организма.
Често заради начина, по който изглежда кожата им, пациентите, страдащи от тежка форма на псориазис, изпитват социално неудобство, стрес на работното си място и емоционален дискомфорт.
Заболяването се обостря от студения и сух климат, нараняването на кожата, както и от някои медикаменти (бета-блокери, АСЕ-инхибитори, нестероидни противовъзпалителни и др.).
В част от случаите освен кожата, заболяването засяга и ставите. Тогава става въпрос за

псориатичен артрит

Почти всеки пети пациент с псориазис развива псориатичен артрит. Смята се, че той може да се развие, ако човек е имал псориазис повече от 12 години. Характерни прояви на това заболяване са възпалението, отокът, болката и зачервяването. Псориатичният артрит засяга най-често хора на 40-60 г. Ако не се лекува заболяването, пациентите може да развият постоянно възпаление с прогресиращо ставно увреждане.
Не съществува тест, с чиято помощ може да се постави диагноза псориазис. Обикновено дерматолозите разпознават заболяването, като правят оценка на състоянието на кожата.

Лечението

протича външно (медикаменти с локално приложение), ултравиолетово облъчване (фототерапия), и с перорални или инжекционни медикаменти.
Кремовете, лосионите и спрейовете са ефективно и безопасно средство за локално лечение на леката форма на болестта, която засяга само малки участъци от кожата на тялото (по-малко от 10% от общата повърхност на кожата). Понякога полезно може да бъде и инжектирането на малко количество стероиди директно в твърдата или упоритата псориазисна плака.
Локалните препарати не са нито ефикасни, нито практични за употреба в случаите на умерена до тежка форма на болестта, която засяга по-голяма част от тялото (над 20% от общата повърхност на кожата). Тези случаи изискват системно или общо телесно лечение чрез приемане на перорални медикаменти, администриране на светлинна терапия или поставяне на инжекции.
Важно е да не се забравя, че независимо от лекувания здравословен проблем, всички лекарства носят и риск от нежелани странични действия. Например една от най-ефикасните терапии - с биологични лекарства, трябва да се избягва при пациенти с тежка сърдечна недостатъчност или да се прилага с повишено внимание при пациенти с неврологични заболявания. Биологичните средства нямат токсичните действия на пероралните медикаменти и не влизат в лекарствени взаимодействия, но са свързани с повишен риск от инфекция. Специалистите предупреждават, че при лечение с биологичните продукти съществува повишен риск от развитие на вирусни, кандидозни, бактериални, както и стомашни инфекции и туберкулоза.
При т.нар. системна терапия се прилагат медикаменти, които потискат имунната система. Имуносупресорите намаляват естествените защитни механизми на организма и това намалява свръхпроизводството на кожни клетки. Някои от тези препарати не се препоръчват за хора с метаболитен синдром или неконтролирана артериална хипертония.
Едни от най-старите и ефикасни терапии са балнео- и климатолечението. В това число са включени морелечението и лечението със сулфидни и нискоминерализирани минерални води. Добър ефект има и калолечението, което се прилага извън острата фаза на заболяването. Калолечението е особено ефикасно при псориатичния артрит. 
Фототерапията (излагане на кожата на изкуствена ултравиолетова светлина) се прилага при средна до тежка степен на протичане на заболяването.
Най-важното е, че лечението на псориазиса започва с грижа за кожата - трябва да се поддържа влажна и да се излага на слънце. При лечението се прилагат и аналози на витамин Д3.

По материали от брошурата "Видове и лечение на псориазис", издадена от НЗОК и Асоциацията на хората с псориазис и псориатични усложнения

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2053

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1816

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2351

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2199

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2148

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ