23 Ноември 2024събота13:45 ч.

Интервю

Д-р Лидия Чорбанова:

Промяна в данъчната политика ще стопи неравенствата

Мащабен скрининг на социално значими заболявания ще спаси много млади хора, казва водачът на листата на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" от 22 МИР-Смолян

/ брой: 197

автор:Аида Паникян

visibility 692

Малцина знаят, че водачът на листата на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" в Смолян д-р Лидия Чорбанова, д.м. е в основата на действащата вече години програма "Опазване на майчиното и детско здраве". Полагането на необходимите грижи за здравето на възрастните хора е една от каузите й.
Родена е през 1972 г. в града на Васил Левски - Карлово. Възпитаничка е на Медицинския институт в Пловдив. Бакалавър е по политология и държавна администрация от факултета "Правни, икономически и политически науки" на National and Kapodistrian University of Athens в Атина, Гърция. Има магистърски степени по "Обществено здраве и здравен мениджмънт" в МУ в София и по "Юридическо прогнозиране и оценка на въздействието на регулациите", както и докторска степен по социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията в Медицинския университет в София, в областта на демографските политики в здравеопазването и майчиното и детско здраве.
Има специализации по "Международни отношения и европейски науки" и по "Регионалната политика на ЕС и процеса на разширяване в Централна и Източна Европа" в Атина, Гърция.
Била e съветник на министъра на здравеопазването с ресор създаване на Национална програма за "Опазване на майчиното и детско здраве" и демографските политики в здравеопазването.
Експерт към постоянната комисия по здравеопазване и социална политика към Столичния общински съвет, както и началник на политическия кабинет на министъра на здравеопазването в две правителства и зам.-министър на здравеопазването в две правителства. Била е водач на листа в Хасковски и в Пазарджишки МИР.


- Д-р Чорбанова, водач на листа сте в Смолянска област. От какво най-много се нуждаят хората там и какви задачи Ви поставят при срещите си с Вас?
- Социално-икономическите неравенства у нас никога досега не са били толкова големи. България е страната в ЕС с най-сериозни нива на бедност, а в обществото ни е насадено огромно разделение. Това е най-голямата болка на левите хора у нас.
Във всяка сфера съществуват огромни и все повече задълбочаващи се неравенства – в здравината, социалната система, та даже и в достъпа до правосъдие. Затова обединението на политически сили в лявото пространство бе исторически неизбежно. То се осъществи около една социално-икономическа стратегия за развитие на държавата ни и постави на преден план въпросите, които касаят всекидневието на българските граждани. Поставя на преден план и решенията, които трябва да бъдат взети, за да се подобри животът на хората.
Преодоляването на неравенствата, възстановяването на справедливостта в държавата и подобряването на живота на хората са задачите, които жителите на Смолян и региона поставят пред нас всекидневно, на всяка наша среща.
- Как да бъдат преодолени тези неравенства?
- Заличаването им започва със справедлива данъчна политика, която трябва да облекчи тежестта на хората с ниски доходи и да попречи на богатите фирми и хора да укриват своите задължения към обществото.
Ще се борим за данъчна справедливост със замяна на плоския данък с прогресивно подоходно облагане още от 2025 г. и въвеждане на необлагаем минимум в размер на прага на бедност. Така и част от налога върху доходите на физическите лица и на корпоративния данък ще отидат в полза на общините като стъпка към финансова децентрализация.
- Според НСИ заплатите в Смолянско са едни от най-ниските в страната, по-ниски дори от Видинско и Монтанско. Според Вас как може това да се промени?
- Да, Смолян застава начело на негативната класация и това е много тревожно, защото ниските доходи означават лоши социални условия, липса на достъп до здравеопазване, затруднен достъп до образование. Тези тенденции не са от вчера, но са неглижирани от властимащите до момента.
Ако бъда избрана за депутат от 22 МИР-Смолян, ще предложа региони като нашия, погранични и трудно достъпни, да бъдат развивани и подпомагани приоритетно.
- Как?  
- Трябва да се привлекат наши и чужди инвеститори чрез стратегически проекти, специфични за тази част на страната и за Родопите. Местната икономика може да бъде подкрепена с инвестиции в инфраструктурата и социални предприятия в подбрани стратегически направления. Например в земеделието - подкрепа за семейните ферми чрез създаване на национална програма "Семейно стопанство", която ще предоставя земя и средства на домакинства за производство на зеленчуци, традиционни култури, билки, мед, плодове, мляко и месо. Приоритетно финансиране на зеленчукопроизводството, овощарството, животновъдството и на биоземеделието.
- От години в областта няма денонощна аптека. С какво Вие бихте помогнали най-сетне да бъде разкрита такава?
- Липсата на денонощни аптеки затруднява живота на хората неимоверно, а трудният достъп до лекарства е сериозна пречка пред достъпа до здравеопазване изобщо. Местната власт неглижира нуждите на хората в региона. Една от мерките, които ще предложа, е целево подпомагане от държавата за разкриване на аптеки в непривлекателни райони. Публично-частното партньорство за предоставяне на фармацевтични услуги в населените места със затруднен достъп до лекарства е също един от начините за справяне с проблема. А там, където липсват денонощни аптеки, общината би могла да субсидира извършването на тази дейност. За нас в коалиция "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" разкриването на аптеки там, където няма, и осигуряване на денонощна фармацевтична услуга е първостепенна задача.
- Как може да бъде овладян недостигът на медицински кадри в областта?
- Недостигът на здравни кадри е една от пречките за качествено здравеопазване. Възнагражденията, условията и мястото на здравните кадри в нашето общество от години е омаловажавано. Има медицински сестри, които работят на три и дори повече работни места, за да подсигурят издръжка за семействата си. Интересът към професиите на специалистите по здравни грижи спада. Кадрите застаряват, а постъпването на нови не е с необходимите темпове. Решението е безусловно повишаване на доходите на медицинските сестри и други здравни специалисти, подобряване на условията на труд, безвъзмездна грижа на държавата за квалификацията им през целия им трудов път. В 51-вото НС ще предложим законодателни инициативи, които да гарантират изравняване на възнагражденията на здравните специалисти в малките населени места с тези от големите градове. Създаването на фонд, който да олицетворява грижата на държавата за тях и чрез който могат да се подобрят доходите им, е напълно възможен, а и пари за това има. Необходим е само ангажимент и държавническо мислене, а ние в коалицията притежаваме тези качества.
- Кои са първите три неща, които ще направите като депутат?
- Ще работя за гарантиран достъп до качествена първична и извънболнична помощ на всеки нуждаещ се чрез създаване амбулатории и консултативни медико-социални звена за профилактична дейност, особено необходими в регион като Смолян. За създаване на условия за разкриване на аптеки, където е нужно в региона, както и за създаване на условия за полагане на нужните грижи за здравето на възрастните хора. За мен това е кауза! За подобряване на майчиното и детско здраве в региона не само чрез програмата за майчино и детско здраве, в чието създаване съм участвала, а и чрез широкомащабен скрининг на социално значими заболявания, който ще спаси много млади хора. Това ще бъдат първите ми задачи в 51-вото Народно събрание. Имам готовност да внеса необходимите законодателни мерки.
- Какъв вид медицинска грижа не достига на хората от областта?
- В много от населените места в областта с 800 до 1500 жители липсва даже първична здравна грижа. За спешна или долекарска помощ да не говорим. Това означава, че много хора в региона на Смолян са лишени от достъп до здравеопазване.
Разкриването на амбулатории за долекарска помощ там, където е нужно, е бързото решение и първа крачка към възстановяване на правото на всеки български гражданин да получава здравна грижа винаги, когато има нужда от такава.
Като зам.-министър на здравеопазването имах възможността да създам и условия за изграждане на медико-социални амбулатории в труднодостъпните райони в страната. С проекта, който подготвихме в МЗ, подсигурихме и необходимия ресурс не само за изграждането на амбулаториите, но и за обезпечаването им със здравни кадри. Ако стана народен представител, представляващ 22 МИР- Смолян, ще положа всички усилия изграждането на така необходимите здравни амбулатории в Родопите да стане час по-скоро.
- Кои са приоритетите на БСП в сектора на здравеопазването?
- Здравната система трябва да излезе от модела, в който здравето е стока, болниците са търговци, а пациентите - потребители. В центъра на системата на здравеопазване трябва да поставим отново здравия човек. Здравето на българската нацията трябва да бъде опазвано.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 737

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 657

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 667

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ