Променят начина за отчитане на парното
Собствениците сами ще определят колко да плащат за сградна инсталация
/ брой: 188
От вчера влязоха в сила нови правила за топлоснабдяването, които ще променят начина, по който се отчита потреблението на парно. Те са разписани в Наредбата за топлоснабдяване, по която се проведоха обсъждания миналата година. За да няма повече забавяния, топлинните счетоводители вече ще отчитат уредите до 10 юли, а изравнителните сметки ще пращат на дружеството до 5 дни след това. Крайният срок за възражения ще е до 31 август, а не до края на септември, както беше досега. Според новите правила всеки вход сам ще определя процента сградна инсталация, който ще плаща.
"Това и досега го имаше като възможност. Собствениците могат да се съберат и да преразпределят процента сградна инсталация, който плащат. Предвидени са варианти между 20 и 40 процента, от които клиентите могат да изберат", обясни омбудсманът на "Топлофикация София" Деян Дянков в сутрешния блок на Би Ти Ви. Според него тази промяна дава възможност за вътрешна справедливост между собствениците, както и предвидимост на сметките. "Този избор не е задължителен", каза управителят на фирма за топлинно счетоводство Милена Стоянова.
"Тъй като изчислението се прави по една формула, която изглежда сложна, сега собствениците имат възможност да изберат процента, който прави предвидими сметките", обясни Стоянова. Определянето на крайни срокове за отчетите и изравнителните сметки е в полза на клиентите, заяви омбудсманът на "Топлофикация София", според който преди е имало случаи, когато сметки за предишния сезон са излизали преди началото на новия отоплителен сезон.
"Сега всичко ще приключва преди 1 октомври и няма да се стига до ситуации, в които клиентите не само че трябва да доплащат, а трябва и да им се променя прогнозния дял. Високите сметки идват оттам, че колкото по-малко се ползва, толкова повече плащат коректните абонати", каза Дянков, който отбеляза, че трябва и да има реални мерки срещу крадците на топлинна енергия. "Що се отнася до фрапиращо големите сметки за парно, те се дължат на неосигурен достъп за отчитането на топломерите", каза Милена Стоянова.