Променяме 100 закона заради еврото
/ брой: 106
Еврото може да се приеме в България от началото на 2024 г., но трябва да се направят промени в над 100 закона, включително и в закона за БНБ. Това заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев пред депутатите от парламентарната бюджетна комисия. Той изрази мнение, че инфлацията в крайна сметка няма да се окаже проблем за нашата страна. В момента тя е висока заради цената на енергоносителите и храните, които у нас имат по-голяма тежест в потребителската кошница в сравнение с другите страни в Евросъюза, коментира Василев.
Депутатът от БСП проф. Румен Гечев определи като циничен начина, по който е подготвен докладът на Европейската комисия за готовността на нашата страна да приеме еврото през 2024 г. Според Гечев неприемливо е държави с по-лоши макроикономически показатели да критикуват България, че не отговаря на критериите за влизане в еврозоната. Според Румен Гечев е много важно да се изпълнява програмата за капиталови разходи.
Вчера дeпyтaтитe в Koмиcиятa пo бюджeт и финaнcи oтлoжиxa глacyвaнeтo нa пpeдлoжeниeтo нa "Имa тaкъв нapoд" дa ce зaбaви плaнът зa пpиeмaнe нa eвpoтo. Toвa бe пpeдлoжeнo oт Kиpил Aнaниeв (ГEPБ), a фopмaлнaтa пpичинa e дa ce пoкaнят пpeдcтaвитeлитe нa вcички зaинтepecoвaни cтpaни, включитeлнo БHБ.
България все още не изпълнява две от изискванията за присъединяване към еврозоната, отчете ЕК, съобщи по-рано БТА. Нашата страна не отговаря на показателите за стабилност на цените и за законодателство, изцяло съобразено с правилата на ЕС.
Комисията пояснява, че у нас инфлацията на потребителските цени е неравномерна. Отчита се, че най-новите данни за нашата страна показват висока инфлация, причинена от ръста на цените на енергията. Очакванията са в следващия доклад догодина да се отчете положителна промяна, защото инфлационният натиск се приема за временен и се предвижда да спадне чувствително. По тази причина няма очаквания за допълнително забавяне на нашата страна по пътя към въвеждането на еврото.
ЕК отбелязва, че присъединяването към еврозоната е част от задълженията, които държавите от ЕС са приели, за да се присъединят към общността (без Дания).
Комисията дава оценка, че Хърватия е готова да въведе еврото от 1 януари догодина. Преди това се очаква необходимото одобрение от Европейския съвет и от Европейския парламент в края на юни и началото на юли. Хърватия се присъедини към ЕС през 2013 г. и заедно с България влезе в т.нар. чакалня на еврозоната през юли 2020 г. За хърватската икономика се отчита, че е малка и добре вписана в европейската, както и че банките са собственост основно на дружества в големи държави от еврозоната. В доклада се посочва, че Швеция, Румъния, Полша, Унгария и Чехия също още не отговорят на изискванията за приемане в еврозоната.
Внасят актуализацията на бюджета в НС следващата седмица
Актуализацията на държавния бюджет ще бъде внесена в парламента следващата седмица, каза Василев. С актуализацията ще се обособи допълнителен фонд от 400 млн. лева за общините. С тези пари ще се финансират техни готови проекти за ВиК, улично осветление и ремонт на пътища.