17 Юли 2024сряда14:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Промениха закон, за да подчинят КЗК

ГЕРБ пак ще увеличават членовете на комисията, преди година сами ги съкратиха

/ брой: 166

автор:Ралица Николова

visibility 1402

Арогантно лобиране, улесняване на корупцията и опит да се подчини една институция. Това бяха само част от коментарите, с които опозицията посрещна идеята на ГЕРБ отново да променят Закона за защита на конкуренцията. Мнозинството прие на първо четене вчера увеличаването на членовете на Комисията за защита на конкуренцията от 5 на 7. Само година по-рано, на 20 юли, пак ГЕРБ прокараха обратната промяна - съкратиха броя на членовете и мандата им. Тогава обяснението бе, че КЗК няма много работа, защото не се изпълняват достатъчно обществени поръчки. Сега обаче комисията била залята от жалби и трябвало да стане по-ефективна.
Законопроектът предвижда двамата нови членове на КЗК да бъдат избрани от Народното събрание в 1-месечен срок от обнародването на закона. Срокът съвпада със срока на мандата на досегашните членове на КЗК.
Петър Димитров от левицата нарече смешни действията на мнозинството. Той припомни, че само преди година от ГЕРБ обясняваха как разтоварват бюджета и затягат контрола над корупцията с промените в КЗК. Ако следваме вашата логика, сега увеличавате тежестта върху бюджета и улеснявате корупционните практики, обясни бившият икономически министър. По думите му подобно арогантно лобиране не е имало в парламента в последните 15-20 години. Той се обърна към вносителите с препоръката да изтеглят законопроекта. Предложението му не бе прието.
Иван Костов бе още по-краен. Той поиска не само оттегляне на закона, но и закриване на цялата комисия. Според него споровете около нелоялната конкуренция можели спокойно да се решават само от Касационния съд. И неговото предложение бе отхвърлено от мнозинството.
Румен Овчаров пък даде конкретен пример за целта, с която ГЕРБ правят промените в КЗК. В комисията, уточни той, има преписка по проблеми с "Марица изток". Управляващите са дали указания как да бъде приключена тя. Има обаче различно становище на ОЛАФ, с което двама от членовете на КЗК решили да се съобразят. Комисията вече е извън контрола на ГЕРБ и те го съзнават, обяви Овчаров. Той бе категоричен, че това е истинската причина за предвижданите промени. Причината е политическа - ГЕРБ ще могат да си назначат нови двама души, които да ги слушат и да изпълняват.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ