Прокуратурата се заема с цените на парното и тока
Прокуратурата започва проверка на КЕВР заради последното решение за увеличение на цената на тока и парното. Обмудсманът Мая Манолова сезира днес обвинението и оспорва решението на ернергийния регулатор за новите цени. В срок от 30 дни прокуратурата трябва да излезе със становище.
Много тежко е нарушена процедурата за взимане на решенията за повишаване цената на тока, парното и електрическата енергия, коментира Манолова преди да влезе на среща със зам.-главния прокурор и ръководител на Върховна административна прокуратура Ася Петрова./Снимка БГНЕС/
Според Манолова без обществено обсъждане КЕВР повишава цената на природния газ, а малко по-късно и цената на тока, парното и електрическата енергия.
Общественият защитник обясни, че е подготвила писмено аргументите си защо решенията на КЕВР са незаконни.
Подобни решения, по думите й, водят до невъзможност да се чуят аргументите на гражданите, на гражданските организации и се взима решение само на база на монополните енергийни дружества. Манолова попита защо в края на миналата година в резултат на намаляването на цената на природния газ със 7.29% не е последвала никаква корекция надолу в цената на парното и тока. Най-лесното нещо е да се вдигне цената на тока и парното, а когато пада цената на природния газ, абсолютно нищо не се коригира, подчерта омбудсманът.
Манолова коментира и реението на Конституционния съд от вчера, с което бе отхвърлено нейното предложение гражданите да могат да обжалват решения на КЕВР, с които се определят цените на тока, парното и водата. Гражданите имат едно право - да плащат, а нямат възможност да участват активно във формирането на тези цени, убедена е Мая Манолова. Според нея откритите заседания на КЕВР всъщност се провеждат формално. На тях се чува гласът само на енергийните дружества, на монополистите, които надуват цените, каза още омбудсманът.
Тя изрази съжаление практиката на съдилищата е такава, че отхвърля мотивите на гражданите да атакуват и недоволстват срещу решенията на енергийния регулатор, които буквално им бръкват в джоба. Според сега действащото законодателство, единствените, които биха могли да обжалват законовите актове, са енергийните дружества.
Защо ЧЕЗ да го направи това например, като КЕВР удовлетворява всичките им искания, запита реторично Манолова и добави, че на практика ощетени са гражданите, които не могат да атакуват решенията на енергийния регулатор, които са важни за всяко българско домакинство.