18 Май 2024събота17:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Прокуратурата разследва Стоян Александров за лихварство

Наказанието за това е от три до пет години затвор и конфискация на половината от имуществото

/ брой: 211

автор:Дума

visibility 73

Бившият финансов министър Стоян Александров е разследван за лихварство, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Проверката е започнала на 8 септември и се води от Софийската градска прокуратура. Тя е за периода 2002 - 2016 г., докато Александров е бил директор на банка, но в качеството му на физическо лице.
Потребителите на заемите, които в момента водят дела срещу Александров, твърдят, че са получили по-малко пари от договорените, а след като не са могли да върнат дълга, са дадени на съдия-изпълнител за по-високи суми.
Стоян Александров обяснява, че става въпрос за хора, които са взели пари и не искат да ги връщат. Той твърди, че има и е имало прокурорски проверки спрямо него и негови фирми, които не показват нередности. Според него не е незаконно да се разпорежда с личните си средства, за да си докарва допълнителни доходи. По думите му всички заеми са декларирани в годишната му данъчна декларация.
Един от получателите на кредит е Кирил Русев. Той разказа, че се е запознал с Александров през 2007 г. Вместо кредит от банката, в която тогава работи Александров обаче, финансистът е предложил да отпусне пари лично, като физическо лице.
Като гаранция за заема Русев ипотекира игрална зала с бар в полза на Стоян Александров. Наказателната лихва, упомената в договора, е 0,5 процента за всеки ден закъснение, което прави 15% на месец, или 180% годишно. Кирил Русев не успява да върне парите на Александров в уговорения срок, а му превежда само 40 хиляди долара.
Банкерът от своя страна завежда иск срещу него за 346 хиляди долара, заетата сума плюс записната заповед като наказателна лихва, но без да се приспадат платените от бизнесмена-длъжник пари. Така се стига до обявяване на търг на ипотекираното имущество, като единственият участник в наддаването е Стоян Александров. Банкерът купува имота за 300 хиляди лева, под цената на ликвидационната оценка, а според Русев игралната зала струва поне 300 хиляди евро.
Друг кредитополучател е Ивайло Илиев, който един път взима заем от фирма на Стоян Александров, която има право да дава заеми, но втори път получава пари от банкера като физическо лице. Сумата е 300 хиляди лева, а лихвата на ден за просрочване отново е 0,5 процента.
Той ипотекира жилището си и други фирмени имоти. След като не може да върне парите, е продаден апартаментът му, въпреки настояванията на длъжника да се продадат първо фирмените имоти. След направена проверка на Камарата на частните съдебни изпълнители, се установява, че няма извършени нарушения в процедурите при случая на Ивайло Илиев. Още през май в някои медии се появиха публикации, според които Стоян Александров е дал заеми за над 3 милиона евро и има 73 длъжници.
Наказанието за лихварска дейност е от три до пет години затвор и конфискация до 1/2 от имуществото.
Бившият шеф на Сметната палата проф. Валери Димитров обаче смята, че за това, което е направил Александров, не са приложими нито Законът за кредитните институции, нито Наказателният кодекс. "Предоставянето на заеми със собствени средства, когато е по занятие, е поставено под регистрационен режим според Закона за кредитните институции. Регистрацията не е разрешение. Проблемът е, че нито Законът за кредитните институции, нито търговският закон не дават определение какво е "по занятие"", коментира той. 
В момента Стоян Александров е съветник, избран от "Движение 21" в Столичния общински съвет. През 2003 г. той бе кандидат за кмет на София, излъчен от БСП.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ