19 Май 2024неделя04:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Георги Гьоков:

Прогресивното подоходно облагане залага на солидарността

Справедливостта изисква богатите да плащат повече от бедните, категоричен е депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 81

автор:Юлия Кулинска

visibility 45

Георги Гьоков е роден през 1961 г. в село Любенова. Завършва специалност инженерство в Техническия университет в Габрово. Бил е общински съветник и директор на Бюрото по труда в Стара Загора. Депутат в 42-рото и 43-тото Народно събрание от 27 МИР Стара Загора.

"От БСП сме убедени, че предлаганата промяна ще доведе до по-справедливо разпределяне на данъчната тежест между хората с различни доходи"

- Г-н Гьоков, БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ внесе в НС проектозакон за прогресивното подоходно облагане и на елементи на семейно облагане. Какви са мотивите за това?
- Данъчната политика на ГЕРБ е пълен провал. Обещаха замразяване на данъците, вместо това замразиха социалните плащания. Вдигнаха с 10% налозите на работещите бедни, после данък "вредни храни" и данък "уикенд", увеличиха цената на винетките с 50%. Премиерът призова общините да вдигат местните данъци и такси и дясно управляваните общини го направиха още с първия приет в мандата им бюджет.
На тази политика на провал ние от БСП предлагаме алтернатива, която залага на справедливостта и солидарността при разпределянето на данъчната тежест и конкретни мерки за преодоляване на демографската криза. Ние осъзнаваме значението на подоходното облагане и колко е важно то за икономиката на страната и за повишаване на покупателната способност на хората, много от които живеят под прага на бедността и са социално изключени.
- БСП като част от тройната коалиция въведе т.нар. плосък данък, от който сега се отказвате. Какви бяха аргументите за това през 2008 година?
- Данъкът се въведе под натиска на НДСВ и ДПС - партии, изповядващи либерални и дясноцентристки принципи, за които е присъщо дясното мислене и отношение към данъчното облагане. Мотивите и главната цел за въвеждането му тогава беше да излязат на показ източниците на голяма част от доходите и намаляване на сивата икономика. Един от аргументите ни беше, че плоският данък ще стимулира инвестициите и разрастването на стопанските обекти и създаването на нови работни места, развитието на пазарната структура. И той премахна или силно намали данъчните облекчения и преференции, които действаха до момента, но това бе замаскирано като предимство, защото така се давало възможност за преодоляване на нерегламентирано и полулегално намаляване на данъците, ползвайки тези вратички в закона.
Няма съмнения, че плоският данък е добър за богатите и много лош за бедните. С въвеждането му, особено при липсата на необлагаем минимум, се създаде допълнително данъчно бреме за нискодоходните групи от населението, които по никой начин не получиха социални компенсации, даже и за работещите в държавния сектор, както бе обещано. А колко в България са богатите, които са на работна заплата - сигурно са под 1% от работещите. Нашата справка показва, че трудещите се с месечен доход над 1850 лв. са едва 6-8% от работещите българи.
Осем години по-късно плоският данък се размина тотално с първоначалните идеи за стимулиране на икономическия растеж и се превърна във фактор за засилване на неравенството и бедността. На този етап той силно провокира социалното неравенство, блокира икономическия растеж и иновациите и в крайна сметка не способства за постигане на обществен интегритет и устойчиво развитие.
- Каква е целта на въвеждането на прогресивното подоходно облагане?
- Целите ни са ясни и категорични. Премахваме единната данъчна ставка върху доходите на физическите лица и въвеждаме прогресивно-подоходен данък по скала, според която данъкът ще нараства умерено с повишаване на доходите. По този начин законово установяваме диференцирана данъчна тежест за различните групи хора с различни по размер доходи и отговаряме на потребностите на обществото за справедливо и устойчиво социално-икономическо развитие.
От БСП сме убедени, че предлаганата промяна ще доведе до по-справедливо разпределяне на данъчната тежест между хората с различни доходи. Убедени сме, че социалната справедливост изисква тези, които получават повече пари, да поемат и носят по-голяма социална и фискална отговорност и да понасят по-голяма данъчна тежест. А от друга страна, за лицата с най-нисък доход, близък до линията на бедност, да се въведе необлагаем минимум, който да им осигурява по-голям доход и възможност за по-добра социална приспособимост. Под такива лица разбираме хора с доходи до размера на минималната работна заплата за страната, които нямат възможност да понесат каквото и да е данъчно задължение.
- А в какво се изразява елементът на семейното подоходно облагане?
- Елементът на семейното подоходно облагане се изразява в това, че необлагаемият минимум се завишава с определен процент за първо, второ и трето дете, което би трябвало да е допълнителен данъчен стимул за повишаване на раждаемостта в условията на задълбочаваща се демографска катастрофа.
- Чуха се опасения, че предложението ще доведе до увеличаване на данъците. Вярно ли е това?
- Бързам да успокоя хората, че данъците им няма да се увеличат, поне не на тия с ниските и средните доходи. Казвам това, защото в медиите и най-вече в социалните мрежи се появиха провокативни съобщения за това как социалистите искат да увеличават данъците и да отнемат още пари от и без това мизерните заплати на българите. Уверявам, че с промяната повишаване на данъчната тежест ще засяга преди всичко лицата с наистина големи доходи за стандартите и практиката в българските условия.
- Обяснете по-подробно принципа на прогресивното подоходно облагане.
- Завишение на данъчната тежест ще има само за лица, които са с доходи превишаващи 2 пъти средната работна заплата за страната или с доходи над 1840 лв. за месец. Завишеното данъчно задължение за тези групи няма да се отрази съществено на стандарта им на живот. Останалите, с доходи под 1840 лв. за месец могат да очакват дори намаляване на данъка върху дохода, сравнено с десетпроцентния плосък данък.
Конкретното предложение е плавна скала, с която смятаме да въведем повече справедливост при облагането на доходите на физическите лица. С нея се предвижда до размера на минималната заплата доходите да са необлагаеми. До хиляда лева включително да се облагат с 10% за горницата над минималната заплата. От хиляда до 2 хил. лв. - 58 лв. плюс 15% за горницата над хиляда лв. От 2 хил. до 5 хил. лв. - 208 лв. плюс 20% за горницата над 5 хил. лева. Над 5 хил. лв., но до 10 хил. лв. - 808 лв. плюс 25% за горницата над 5 хил. лв., и над 10 хил. лв. - 2058 лв. плюс 25% за горницата над 10 хил. лв.
На интернет страницата на БСП сме изработили и публикували данъчен калкулатор, който онагледява разликите в данъчното облагане на доходите на физическите лица, каквото е сега, при действащото законодателство с данък от 10%, и онова, което би се получило, ако законопроектът за въвеждането на прогресивното подоходно облагане на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ бъде приет.
- Как ще отхвърлите спекулациите, че с това предложение БСП цели да срути финансовата система на страната?
- Експертите не очакват намаляване на бюджетните приходи от данъци върху доходите на физическите лица, защото освободените от данъчна тежест доходи ще повишат покупателната способност на масовия потребител и ще допринесат за минимално повишаване на стандарта на живот. Нали не очаквате от едно четиричленно семейство с доходи близо до прага на бедността, или по-скоро на мизерията, в което родителите едва свързват двата края с минимални работни заплати от 420 лв., или общо 840 лв., ако не дай боже, единият родител не е безработен, от които сега им се удържат данък общ доход 84 лв., когато тези пари останат у тях, те да ги спестят. Повярвайте ми! Те по най-бързия начин ще ги вкарат обратно в потреблението за стоки от първа необходимост, най-вече за храна. Това ще има пряк положителен фискален ефект, защото ще доведе до нарастване на ДДС и корпоративния данък. Нетното данъчно облекчение за социалните групи с ниски доходи ще бъде преразпределено обратно в държавния бюджет чрез двата данъка и частично минимално чрез пенсионните и здравноосигурителните системи, като ще осигури допълнителни приходи.
- Каква е позицията на синдикатите и на работодателските организации към данъчните промени, които левицата предлага?
- Изключително съм удовлетворен и доволен, че КТ "Подкрепа" и КНСБ застанаха зад нашето предложение за връщане на прогресивното подоходно облагане с мотива, че интересите на около 90% от работещите българи ще бъдат защитени, ще се гарантира увеличаване на потреблението и ефектът върху икономиката и националния бюджет ще бъде положителен. В по-голямата си част позицията на работодателските организации е отрицателна. Нормално е те да защитават интересите си. Но аргументи, че с отпадането на плоското облагане ще последва ръст на сивата икономика, са несъстоятелни. Но ако държавата си е на място и упражнява необходимия контрол, това няма как да се случи.
Ще търсим подкрепа от цялото общество, за да може чрез смяната на плоския данък с прогресивно данъчно облагане да се реализират две взаимносвързани цели - засилване на социалната справедливост, като се смекчава поляризацията на доходите, и осигуряване на допълнителни бюджетни приходи от няколкостотин милиона лева. Защото не е справедливо бедните българи и тези от т.нар. средна класа да плащат колкото олигарсите.
Уважаеми читатели на в. "Дума", уважаеми хора, българи, за да успеем да наложим справедливост, ни е нужна и вашата подкрепа! Настоявайте пред народните представители от вашия избирателен район, най-вече пред тези от парламентарните групи извън БСП ЛБ да подкрепят този законопроект, който възстановява справедливостта!

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ