Проф. Здравко Райков

Това, че днешните управници на Запад и у нас са твърде далеч от реалността, е ясно за всеки що-годе мислещ самостоятелно и критично наш съвременник. По изчисления на американския вестник The Hill само през миналата година САЩ са похарчили за въоръжаването на Киев колосалната сума от близо 30 милиарда долара!
Далеч по-агресивна дори от САЩ е Великобритания. The Washngton Post пише, че британските власти неведнъж заявяват: "Ние сме в авангарда!" Те първи са започнали да дават на украинския режим преносими зенитни и противотанкови комплекси, да обучават украински пилоти в управление на "изтребители от натовски стандарт". В средата на януари Лондон изпревари съюзниците си с решението да започне доставка на тежки танкове за Киев. Великобритания единствена засега изпрати на украинския режим снаряди с обеднен уран. Киев вече получи и британски далекобойни крилати ракети Storm Shadow, способни да поразяват обекти на разстояние над 250 км. Британските власти заявиха и за предстоящо изпращане в Украйна на стотици модерни ударни дронове с далекобойност над 200 км.
Влиятелната медия Forbes публикува интересен анализ на Крейг Хупър - експерт в областта на сигурността. Той е посветен на растящите загуби на въоръжения, изпратени от Запада на украинския режим. Досега той е получил около 400 единици буксируема артилерия и 440 самоходни оръдия. Но, отбелязва Крейг, Русия провежда успешни атаки за унищожаване на западната техника. От доставени 152 големи 155-милиметрови гаубици М777 над една трета вече са ликвидирани или повредени. Руските военни поразяват и самоходната артилерия, като особено страдат британските оръдия AHS Krab и американските мобилни гаубици М-109. От над 180 доставени поне 36 са повредени или унищожени, пише Forbes.
Американските реактивни системи за залпов огън HIMARS, които САЩ започнаха да изпращат в Украйна, се представят като "оръжие-чудо". Благодарение на тях Русия щяла да бъде бързо сразена. Но сега CNN, като се позовава на пет компетентни източника от САЩ, Великобритания и Украйна, стига до извода, че HIMARS са "все по-малко ефективни". Руските средства за радиоелектронна борба (РЕБ) блокират системите им за насочване и ги правят безпомощни, независимо от непрекъснатото пренастройване на програмите на HIMARS.
Русия успешно утилизира доставяни от Запада боеприпаси на украинския режим. Така на 13 срещу 14 май с високоточно оръжие бяха ударени военни складове в района на Хмелницк и Тернопол. На територията на завода за промишлена електроника "Катион" в Хмелницк (град в Западна Украйна, център на Хмелницка област) е възможно да са били складирани и британски снаряди с обеднен уран. Взривовете са били изключително силни и продължителни и заради вторичната детонация на боеприпасите, след попадение на крилата ракета в склада.
В американската медия The National Interest се появи публикация, озаглавена така: "Ракетите Patriot няма да спасят Украйна". Тя е посветена на появата на тази невероятно рекламирана американска система за ПВО на украинска територия. Изданието пише, че икономически е крайно неизгодно да се използват ракети-прихващачи на цена от 3 милиона долара за бройка за сваляне на дронове, струващи няколко хиляди долара. Системите Patriot са силно уязвими - техните радари разкриват месторазположението им, което ги превръща в лесна плячка за руските ракети. А това означава, че те не са в състояние да защитят нито военна техника, нито други обекти от критично значение. "Те няма да сложат край на войната в Украйна или да позволят на Киев да преговаря и да си върне Крим или Донбас. Това, което те сигнализират, е фалшив американски ангажимент, който може само да удължи касапницата в Украйна", пише The National Interest.