10 Ноември 2025понеделник09:22 ч.

Проф. Владимир Ставрев: Трябва да има равно начало в здравеопазването

Проф. Ставрев дава безплатни прегледи в Пловдив като ортопед-травматолог

автор:Дума

visibility 2440

„Много министри се сменниха за кратко време, което само по себе си говори, че нещата в системата не вървят. Има усещане и у специалистите и у хората, че нещо трябва да се промени – пациентите да бъдат доволни, както и работещите в здравеопазването лекари, сестри и санитари. Най-важното е да има равно начало в здравеопазването“. Това заяви кандидатът за народен представител от БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА в Пловдив – област проф. д-р Владимир Ставрев в ефира на Евроком.

Той обясни, че предложенията на лявото обединение в частта здравеопазване целят то да стане по-добро и по-социално. 

Проф. Владимир Стааврев обясни, че заедно с неговия екип е направил график за безплати прегледи по населени места. Социалистът подчерта, че в малките населени места е затруднен достъпа до преглед от специалист ортопед-травматолог, какъвто е той. По думите му хората се записват за прегледите онлайн и някои вече дори идват за вторичен преглед. По думите му тези инициативи са добри и трябва да се разширяват.

Според него проблем е, че здравеопазването е безплатно у нас само за децата. Той заяви като експерт към Фонда за лечение на деца, че българските граждани между 0 и 18 години не плащат за консумативи, медицински изделия и скъпоструващи лекарства. „В момента, в който човек навърши 18 години доплаща понякога до 50%“, подчерта социалистът. 

По думите му това и всички други проблеми в системата водят до много напрежение както сред пациентите, така и сред здравните работници. 

Проф. Ставрев коментира, че трябва да има болници, където здравноосигурените хора да не плащат нищо, а който търси други услуги да може да си плати в частна болница. Като друго предложение на левицата той посочи, лекарствата по рецепта да са безплатни за деца до 16 г. и възрастни хора над 75. По думите му здравеопазването ни трябва да върви в тази посока – да е безплатно за всички както за децата и да се започне поетапно с най-уязвимите групи като възрастните хора.

Според него често се случва в държавната болница едно лекарство да има една цена, а в частните друга, три пъти по-висока, „Ако има задължително обществени поръчки за тези лекарства, които се реимбурсират от касата, това няма да има как да се случва“, категоричен бе той. 

Като друг важен акцент той определи засилване на обратната връзка – всеки пациент да има достъп до своето здравно досие. 

По въпроса с кадровия проблем, проф, Ставрев подчерта, че в България има много лекари, но са неравномерно разпределени в страната и има голям недостиг на медицински сестри.

Просто един ден в България

автор:Дума

visibility 10271

/ брой: 209

Извън контрол

автор:Иван Таков

visibility 9344

/ брой: 209

Дееволюцията на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 9960

/ брой: 209

Цензурата вече не се нуждае от забрана

visibility 8880

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ