Проф. Стефан Драгостинов с две световни премиери
Симфоничната поема "Терра Булгара" на известния композитор и педагог бе представена в Кишинев, а Прелюд и фуга за соло цигулка - на ММФ "Варненско лято"
/ брой: 130
В Кишинев бе представена симфоничната поема "Терра Булгара", в изпълнение на симфоничния оркестър на Молдовското радио и телевизия. Творбата, показана за първи път на софийска сцена преди четири години от Софийската филхармония по повод 70-годишнината на именития композитор проф. Стефан Драгостинов, бе реализирана на 24 юни в Кишинев под палката на известния румънски гост-диригент маестро Матей Поп.
"Това е втора, преработена версия на поемата "Терра Булгара", посветена на древна и млада България. Поемата бе включена в програмата на 31-вото издание на международния фестивал "Дни на новата музика", провеждан ежегодно в Кишинев вече повече от три десетилетия. На празничното музикално събитие, сред многоликата публика, бе и извънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Молдова - г-н Евгени Стойчев. В концертната зала на радиото бяха колеги и приятели - молдовски диригенти, композитори и музиковеди, сред които президентът на Съюза на молдовските композитори проф. Паул Гамурари и артистичният директор на Националната молдовска филхармония маестро Михаил Агафита. Програмата на концерта бе пъстроцветен букет от съвременни произведения на автори от Румъния, Испания и България. Щастлив съм от тази творческа среща с всеотдайните музиканти от оркестъра на Молдовското радио, водени от талантливия млад диригент маестро Матей Поп", сподели специално за ДУМА композиторът.
Само след три дни - след продължителен полет от Кишинев през Истанбул до София, на проф. Стефан Драгостинов му предстоеше втора световна премиера - на Международния музикален фестивал "Варненско лято". На 28 юни, на сцената на Градската художествена галерия, прозвуча за първи път Прелюд и фуга за соло цигулка. В концертната програма, изцяло посветена на българска съвременна музика, са включени също така камерни творби от Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов и Георги Арнаудов - в изпълнение на испанския виолончелист Луис Зорита, пианистката Маргарита Илиева, доцент в НМА "Проф. Панчо Владигеров", и унгарската цигуларка Едуа Задори.
"Запознанството ми със световноизвестната изпълнителка Едуа Задори бе съвършено случайно; срещнахме се точно преди година на софийското летище. Маестра Задори ме помоли да й напиша бравурна пиеса за цигулка. В близо едночасовия разговор обсъждахме каква да бъде стилистиката на бъдещата ми творба. Тогава ми хрумна да напиша Прелюд и фуга, на тема, изградена върху буквите E-D-U-A, адекватни с четирите тона от нотната стълбица: Ми-Ре-До-Ла. В горещия юлски следобед, на входа на летището, извадих празен нотен лист и написах - на коляно - първите няколко фрази от бъдещата пиеса. На свой ред - Едуа, видимо развълнувана и щастлива, извади цигулката от калъфа, и - в юлската жега, пред насъбралото се множество от пътуващи, засвири началото на бъдещата ми творба.
Така поставихме началото. След три месеца, в средата на октомври, й изпратих нотите по месинджър - в окончателен вариант. Прелюд и фуга за соло цигулка, посветени на голямата унгарска изпълнителка Едуа Задори. А преди броени дни, на концерта в морската ни столица в рамките на фестивала "Варненско лято", се състоя световната премиера на пиесата. Какво да кажа като послеслов - "Благодаря ти, Едуа! Свириш фантастично!" Това разказа за ДУМА проф. Драгостинов.
На именития композитор и педагог предстои пренаситена творческа програма до края на календарната година. Неговите млади талантливи възпитаници от Нов български университет се подготвят за участие в няколко международни конкурса по композиция. По този повод, в началото на септември проф. Драгостинов организира поредната, 12-а Творческа работилница в Созопол, където по традиция събира студентите си. Там ще обсъдят колективно създадените от тях нови творби, преди да ги изпратят за участие в международните състезания. Ще припомним, че през изминалите 15 години негови възпитаници са спечелили над две дузини престижни отличия на международни форуми.
"Дългогодишното ми творческо съмишленичество с великата пианистка проф. Милена Моллова ме подтикна да напиша специално за нея Втория си клавирен концерт. Световната премиера на творбата ще се състои на 15 декември, в зала "България", в изпълнение на Софийската филхармония", издаде в аванс за нашите читатели проф. Стефан Драгостинов.