За три дни достигаме броя на починалите, колкото при поредица от атентати в Кабул. А това не е малко. Това коментира в интервю за Нова тв проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Той смята, че леко затягане на мерките е трябвало да има още в края на юли, за да се забави ръстът на четвъртата вълна. Кантарджиев подчерта още, че планът, изгответ от здравното министерство,трябва да се спазва и по-серизно да се обърне внимание на ваксинационната кампания. Вирусологът напомни, че страната ни отново е начело в класацията по смъртност от ковид в Европа. Но пък е последна по ваксинирани.
Доказано е, че 0.7% от боледувалите, тоест 7 на 1000 души, могат да се разболеят отново. При ваксинираните с пълен курс на имунизация – около 40-50 души на 1000, но го преминават леко, обясни специалистът. Той обаче подчерта, че те могат да разпространяват вируса няколко дни, докато той е в голямо количество в носоглътката и организмът не го е унищожил. Около 5% от ваксинираните могат да се заразят отново. Целта на ваксините е да се намали до минимум вероятността за тежко изкарване на заболяването, напомни проф. Кантарджиев.
Относно третата игла, според него от СЗО са против от морална гледна точка, тъй като голяма част от Африка не е ваксинирана. Той е на мнение, че лекото преболедуване и две дози от ваксината дават достатъчен имунитет.
Някои учени казват, че този имунитет ще е до живот. Според мен ще издържи поне няколко години. Известен факт е, че антителата падат, но остава клетъчният имунитет. При среща с вируса той започва за кратко време да произвежда клетки, които правят антителата. Клетките, които убиват заразените такива, ще ни спасят, обясни проф. Кантарджиев.
Според него специалистите в МОН са взели правилно решение за присъствен старт на учебната година.