Проф. Кантарджиев: С маски и дистанция можем да контролираме епидемията
Хората трябва да носят маски и да спазват дистанция – това е начинът, по който можем да контролираме епидемията, заяви пред БиТиВи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Той обясни още, че няма как театралните салони и заведенията да останат празни, но дистанцията, дезинфекцията и маските са от изключително значение. Както и вентилацията – да влиза въздух отвън, този вътре – да излиза.
Трябва да пазим болници и старчески домове. Видяхте ли, че училищата не са опасни?, каза още епидемиологът.
„Аз подозирам една конспирация в поддържане на тезите, че вирус няма, че искат да ни чипират. Такова нещо не съществува. На всеки 10 години очакваме някакъв вирус, който е при животните и преминава при хората. Когато някой микроб мине от животните към хората, е опасен, защото не е адаптиран към човешкия организъм“, обясни проф. Кантарджиев.
По думите му – „малко преекспонираме нещата, не бива да се плашат хората“. Да кажем, че пет пъти по-тежко се прекарва този вирус от нормалния грип. Благодарение на мерките обаче нямаме такова разпространение, както при грипа, бяха думите му.
Българският лекарски съюз първо трябва да създаде критерии за издаване на направление за PCR тестове, след което личните лекари вече да могат да се възползват от тази нова промяна, обявена преди няколко дни. Съответният пациент трябва да отговаря на определени критерии, за да му се направи проба от личен лекар, а здравната каса ще плаща PCR тестовете, разясни Кантарджиев. Той призова да се използват бързите антигенни тестове, защото „те показват болест у човек, който може да заразява“.
Маските и дистанцията – това нещо може да контролира епидемията. Всички са за маските с изключение на някои, които не разбират. Всичко опира до нашето самосъзнание за това да пазим себе си и семействата си, каза Тодор Кантарджиев.
Според него мерки срещу Covid-19 трябва да се вземат на ниво области, а не в национален мащаб. Всеки областен щаб - по данните, които има, трябва да вземе някакви мерки. Защото ограниченията в областите Бургас и Благоевград трябва да бъдат различни от мерките в Перник например. Всяка област решава за себе си. Ако трябва - пита, предлага ѝ се, приема мерки. Затваряне няма да има, но трябва да се пазят възрастните, хората с хронични болести и най-уязвимите – хората с имунодефицит, обясни той.