19 Юли 2025събота03:39 ч.

Проф. Даниел Вълчев: Стандартите в Юридическия факултет на Софийския университет са непоклатими

автор:Дума

visibility 1285

Качеството на юридическото образование няма да се влоши заради факта, че тази година приемът в специалност „Право“ в Софийския университет ще става с матура. Това увери бившият просветен министър и декан на Юридическия факултет в СУ проф. д-р Даниел Вълчев. Той коментира решението на Алма Матер тази година да се признава оценката от матурите при кандидат-студентите в повечето факултети.

Правото е регулирана професия, поради което изискванията за входа във висшите училища се регулират от една наредба за единните държавни изисквания за специалност „Право“. Министерският съвет ще трябва да приеме промяна на тази наредба и по изключение само за тази учебна година ние да приемаме с оценка от ДЗИ, поясни Вълчев.

По думите му дебатът в обществото е по два различни въпроса – няма ли този лесен вход да доведе до снижаване на качеството на юридическото образование и – не се ли нарушават правата на кандидат-студентите, които цяла година са се готвили по български език и история. Според бившият образователен министър през годините държавният зрелостен изпит е еволюирал и дава все по-справедливи резултати. А що се отнася до качеството на юридическото образование, в Юридическия факултет на СУ има високи стандарти и строги правила, а нивото е видно от големия процент успеваемост на студентите на адвокатските и магистратските изпити, допълни Вълчев.

Нивото на обучение в Юридическия факултет в СУ е изключително високо. Не искам да обиждам никого, но нивото е ниско в други правни факултети. Това е проблемът – в България няма единен завършващ изпит за всички юристи в България, категоричен бе деканът на Юридическия факултет. Не може при нас адвокатският изпит да е труден и да завършват около 80% от студентите, а в други факултети изпитът да се състои в това да отговориш кой век е създадена България – 7, 17 или 27. Не трябва да прикриваме тези факти и трябва да се вземе решение, поясни Вълчев.

Бившият образователен министър бе категоричен, че трудността не трябва да е при приема във висше училище, а при следването и при изпитите на изхода.

Според Даниел Вълчев образованието в електронна среда се е случило във времето на коронакризата, но не може и не трябва да продължи дълго. Защото контактът с преподавателя е от изключително значение.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ