15 Ноември 2025събота12:39 ч.

Проф. Даниел Вълчев: Стандартите в Юридическия факултет на Софийския университет са непоклатими

автор:Дума

visibility 1353

Качеството на юридическото образование няма да се влоши заради факта, че тази година приемът в специалност „Право“ в Софийския университет ще става с матура. Това увери бившият просветен министър и декан на Юридическия факултет в СУ проф. д-р Даниел Вълчев. Той коментира решението на Алма Матер тази година да се признава оценката от матурите при кандидат-студентите в повечето факултети.

Правото е регулирана професия, поради което изискванията за входа във висшите училища се регулират от една наредба за единните държавни изисквания за специалност „Право“. Министерският съвет ще трябва да приеме промяна на тази наредба и по изключение само за тази учебна година ние да приемаме с оценка от ДЗИ, поясни Вълчев.

По думите му дебатът в обществото е по два различни въпроса – няма ли този лесен вход да доведе до снижаване на качеството на юридическото образование и – не се ли нарушават правата на кандидат-студентите, които цяла година са се готвили по български език и история. Според бившият образователен министър през годините държавният зрелостен изпит е еволюирал и дава все по-справедливи резултати. А що се отнася до качеството на юридическото образование, в Юридическия факултет на СУ има високи стандарти и строги правила, а нивото е видно от големия процент успеваемост на студентите на адвокатските и магистратските изпити, допълни Вълчев.

Нивото на обучение в Юридическия факултет в СУ е изключително високо. Не искам да обиждам никого, но нивото е ниско в други правни факултети. Това е проблемът – в България няма единен завършващ изпит за всички юристи в България, категоричен бе деканът на Юридическия факултет. Не може при нас адвокатският изпит да е труден и да завършват около 80% от студентите, а в други факултети изпитът да се състои в това да отговориш кой век е създадена България – 7, 17 или 27. Не трябва да прикриваме тези факти и трябва да се вземе решение, поясни Вълчев.

Бившият образователен министър бе категоричен, че трудността не трябва да е при приема във висше училище, а при следването и при изпитите на изхода.

Според Даниел Вълчев образованието в електронна среда се е случило във времето на коронакризата, но не може и не трябва да продължи дълго. Защото контактът с преподавателя е от изключително значение.

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 2903

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 3227

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 3049

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 2913

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 2560

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 2975

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 2956

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2580

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 2972

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 2877

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 2940

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 2883

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ