Проблемите в образованието събраха на среща учители и депутати от левицата - ГАЛЕРИЯ
Среща под наслов „За делниците на българското образование” се проведе в Карлово вчера и събра десетки учители, директори и специалисти в сферата на образованието заедно с депутати от левицата. Инициативата бе на Веска Ненчева, народен представител от ПГ "БСП за България". Заедно с нея проблемите на учителите изслушаха колегите й Ирена Анастасова, Донка Симеонова и Стоян Мирчев, които са членове на парламентарната Комисия по образованието и науката. В срещата се включиха учители от училищата и детските градини от общините Карлово, Сопот, Хисар. Специален гост бе Екатерина Делинова – директор на ОУ ”Пенчо Славейков”-Пловдив.
На срещата присъстващите учители, директори, училищни психолози споделиха проблемите, с които те се сблъскват ежедневно в работата си. На срещата-разговор бяха засегнати теми свързани с формулите за финансиране на училищата, превръщането на директори и учители в администратори, финансирането на частни училища, липсата на кадри и дефицитът, който ще настъпи след няколко години, създаването на обществените съвети и техните правомощия, въвеждането на задължителни електронни дневници; наредбата за приобщаващо образование, разтоварването на учебното съдържание. Ние сме тук пред вас, за да чуем онова, което се случва от година и половина с новия закон и възможността ние от Комисията по образование да можем да реагираме, да предотвратим и следващи минуси, които ще се появят под действие на този закон, обърна се към присъстващите Веска Ненчева.
Ирена Анастасова бе категорична, че новият Закон за приобщаващо образованието не успява да удовлетвори очакванията на съсловието.
„Надяваме се това да не е последната ни среща, ще продължаваме да поддържаме контакт с вас, за да можем заедно да търсим и намираме решенията на проблемите”, увери Донка Симеонова.
В продължение на час и тридесет минути присъстващите споделяха своите проблеми, даваха предложения и съвети как да се подобрят образователните дейности и поставиха няколко задачи на народните представители.
От своя страна народните представители дадоха обещание да зададат всичките поставени им на срещата въпроси на министъра на образованието и да изложат поставените проблеми в Комисията по образование. Те благодариха на всички присъстващи за отделеното време и проявеното доверие към тях като народни представители.