28 Март 2024четвъртък16:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

Принцовите острови до Истанбул

Тук наистина може да се почувстваш като принц. Или поне да отмориш царски

/ брой: 132

автор:Боян Бойчев

visibility 2441

Ако пътувате до Истанбул, моят съвет е да намерите време и да посетите Принцовите острови. Намират се недалеч от мегаполиса, но това, което ще видите тук, е нещо съвсем различно.
Представете си кокетни, в повечето случаи дървени, къщи, потънали в зеленина, палми и екзотични цветя. Никакви бензинови или каквито и да е бълващи отровен дим коли. И тюркоазът на морските вълни наоколо. 
Принцовите острови се намират в Мраморно море, на около 15 километра под азиатската част на Истанбул. Общо девет са на брой, като четири от тях са обитаеми.
Известни са от древни времена, на някои от тях е имало медни рудници, които днес са изчерпани. През византийската епоха са построени много манастири, но и затвори, където са били прогонвани свалени императори или неудобни наследници на императорската корона. Това е причината за името - "Принцови".
След превземането на Константинопол от турците островите са забравени и там се настаняват гръцки, еврейски и арменски общности. Едва в средата на XIX век, когато е пусната редовна фериботна линия, островите стават предпочитано място за почивка на замогнали се търговци и банкери. Истинският разцвет започва обаче с установяването на Турската република, когато те се превръщат в любим летен курорт на жителите на Истанбул. Тогава са изградени джамии, много хотели и лични вили.
За да стигнете до Принцовите острови, трябва да вземете ферибот. Ако се качите на общинския, пътуването ще ви струва колкото два билета за градски транспорт и продължава около час и половина. Ако изберете частните фериботи, наречени още "морски автобуси", ще ви струва двойно по-скъпо, ще стигнете двойно по-бързо, но те не спират на всички островчета. Корабчетата тръгват от терминал Адалар в Кабаташ, което е в европейската част на Истанбул. След това събират пътници от азиатската. Самото пътуване е много приятно. Може да видите подскачащи в тюркоазената вода делфини, докато зяпате зад борда, отпивайки чаша ароматен турски чай, а чайките задължително ще ви съпровождат, очаквайки да им хвърлите парче симид (турски сусамен геврек).
На Ясиада, един от островите, се извисява мрачен затвор, където са били изпращани политически дисиденти. А четирите острова, които може да посетите, са Хейбелиада, Бююкада, Къналъада и Бургазада.
На Хейбелиада интерес представлява Военноморският колеж, чиято сграда се извисява до пристанището. На този остров вила има световноизвестният турски писател Орхан Памук, друга забележителност е манастирът "Св. Триада". Къналада е известен с чистите си плажове. Бургазада ще впечатли с тесните си уличики, потънали в буйна растителност. Тук е музеят на писателя Саид Фаик, известен още като турския Марк Твен.
Най-големият остров е Бююкада и именно там е крайната спирка на ферибота. Казват, че първото нещо, което трябва да се опита тук, е вкусният сладолед. Няколко витрини с лакомството събират погледите на туристите. Улицата от пристанището извежда към централния площад с часовниковата кула. Разбира се, наоколо е пълно с малки кафенета, ресторантчета и магазини. Предполагам знаете, че турците са големи търговци. Посрещат те с усмивка, убедително те канят да опиташ вкуснотиите, няма как да не си вземеш. Като при това са готови да ти направят и отстъпка. В Турция да се пазариш за цената си е почти задължително. Дори след това да се откажеш, няма сърдити погледи, а отново усмивка, заповядайте пак.
За да си съставите представа за острова, трябва да се отдалечите от търговските улички около пристанището. Имате три варианта. Първият е да се разходите пеша. Вторият е да наемете велосипед. Третият - да се качите на файтон. Последното е уникално преживяване, ако сте търсачи на силни усещания. Файтоните побират до четири души. След това файтонджията удря конете и те се понасят в лудешки бяг по стръмните улички с остри завои. Ако не си затваряте очите от страх, може и да разгледате острова.
Само да припомня, тук не са позволени никакви двигатели с вътрешно горене. Местните се придвижват с велосипеди или с малки електромобилчета. Няма високи сгради. За сметка на това къщите са уникални, повечето са дървени и са боядисани в бяло. Лично на мен ми напомнят колониалния английски стил.  Огромни дворове с екзотична растителност. Навсякъде има палми, маслинови дръвчета, жасмин, олеандър, смокини, магнолии, мимози и др. Имаше и къщи, които се продават, но не се реших да попитам за цената.
Извън жилищната част на острова те обхваща борова гора с малки полянки. Тук са и двата стари манастира, до които може да се стигне или пеша, или с велосипед, или на магаре по стръмни калдаръмени пътеки.
Времето на острова тече неусетно. И приятно. Отмората е пълна, дори да си наел велосипед и от въртене на педалите по стръмнините да си останал без дъх. Казват, че зимата било много безметежно и спокойно. Лятото е по-шумно и разноцветно заради туристите.
И отново на малкия площад, от който тръгват няколкото търговски улици. С магазинчетата и ресторантчетата те ми напомнят уличките в нашите стари морски курортни градчета.
След малко спокойствието свършва. Фериботът пори водите, чайките напомнят за себе си, а в далечината се стрелкат небостъргачите на големия мегаполис Истанбул.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ