Примери
/ брой: 39
От експерти научаваме как големите чужди търговски вериги на практика унищожават българската търговия на дребно. Създавайки постепенно монопол, тези вериги принуждават производителите да работят срещу нищожна печалба. Същите тези експерти ни подсказват, че други членки на ЕС са намерили начин да подложат на регулация май неизбежния и "естествен" процес "големият изяжда малкия".
Две години членство в Евросъюза са достатъчно време, за да преминем от самодоволство на кило към систематизиране на цялото богатство от практики, които се опитват да решават проблеми. Само тогава ще разберем къде всъщност се намираме ние. Защото към момента от Европа май взимаме само това, което е свързано със забрани и глоби.
Преди година в Гърция правителството подготви стимули за наемането на млади безработни до 30-годишна възраст главно чрез финансирането на осигурителните вноски. И заложиха план за връщане на работа на 50 хиляди души. Ще се въоръжим ли с този пример?
Преди по-малко от година обществените пощи във Франция обявиха намерения за реорганизация, в които е заложена печалба през 2015 г. от 22 млрд евро, запазвайки социалния модел, който изключва план за уволнения. Това не е ли пример за европейско подражание?
В Белгия кооперативите произвеждат 75% от селскостопанската продукция, която продават не чрез посредници, а в свои магазини и на пазарите. Това европейска практика ли е?
Финансиране на култура, субсидиране на ежедневна преса, ниски ставки на ДДС за лекарства... Примерите просто са за дебел учебник.
А може би на нас ни стига забраната за тютюнопушене и затварянето на мандри?