17 Юли 2025четвъртък10:40 ч.

Примери безброй

/ брой: 37

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1124

Евгени ГАВРИЛОВ


Тези дни стана ясно, че испанска компания се кани да инвестира 50 млн. евро в строителството на завод за производство на тръби в България. Фирмата произвежда тръби за водния сектор и планира да разкрие завод у нас, като продукцията да бъде реализирана в държавите от Балканския регион. Стратегическото положение на страната е било основна причина за взимане на решението, а инвеститорът вече е закупил терен у нас за своя проект.

А не беше чак толкова отдавна времето, когато България разполагаше с един от най-модерните заводи за тръби. Той беше в Ихтиман, но в годините на демокрация, той беше в буквалния смисъл оглозган. Предприятието от години е затворено, а до края на 80-те години бе най-голямото от този тип на Балканите. В него се произвеждаха тръби за газопроводи, за водопроводи за стотици милиони левове. Използваха се най-съвременните технологии. Заводът е давал препитание на 1500 семейства от общините Белово и Септември. Сега халетата, сградите и оградите са буквално обезкостени. За броени дни стотици тонове метални конструкции и кабели бяха  нарязани и изнесени от крадците. Парадоксалното е, че сигналите за разграбването на завода бяха  подавани не от новите му собствениците, а от бивши работници в предприятието. Огромният имот е оставен без охрана. Заводът бе обявяван за продажба от НАП два пъти, напразно. Затова се радваме сега и на 50 млн. евро. 

Подобни примери има безброй. Да вземем съдбата и на друга някогашна гордост на индустриална България - най-големият ни стъкларски завод край Разград. През 2017 г.след 16-годишна съдебна сага, "Диамант" АД бе заличен от търговския регистър. Сега се появяват информации, че китайци искат да строят нов завод на стар терен, но засега нищо няма на мегдана. За сметка на това стъкларското производство бе пренесено в съседия град Търговище, където турската компания "Шишеджам" вече има два завода.

Иначе пораженията за България от този тотален разгром на икономиката са огромни. Те не подлежат дори на приблизителна количествена оценка. Като вземем предвид пораженията върху физическия, човешкия и интелектуалния капитал и пропуснатите в резултат на това бъдещи ползи, може да се предполага, че загубите през изминалите вече близо 30 години са в порядъка на 300-350 млрд. щатски долара. Отрицателните последствия са огромни и скоро няма да бъдат преодолени.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1208

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1373

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1502

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1474

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1332

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1460

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ