Приеха промените в НК за домашното насилие
Предложените от БСП промени в Наказателния кодекс, свързани с домашното насилие, минаха на първо четене в парламента. Новите текстове бяха подкрепени и от мнозинството.
Със законопроекта се предлага промяна на характера на умишлено причинена средна телесна повреда на близък роднина или съпруг – от престъпление от частен в престъпление от общ характер, от категорията на т. нар. „частно-публично обвинение“. Предложените промени предвиждат в тези случаи наказателното производство от общ характер да се образува по тъжба на пострадалия, подадена до прокуратурата, а не до съда, като тя няма да може да бъде оттегляна. Мотивите за предложената промяна са свързани със затруднения на пострадалия в ефективното събиране и представяне на доказателства, релевантни към доказването на престъплението, от една страна, а от друга - практическа невъзможност за организиране на обвинението от пострадалия, поради наличието на близост с извършителя, зависимост, страх и други подобни причини. Предвижда се и по-тежко наказание при осуетяване на изпълнението на съдебно решение или заповед за защита от домашно насилие.
Тодор Байчев от БСП аргументира промените и обясни, че с тях се премахва усащенето, че физически по-силният е недосегаем и се налага върховенството на закона в семейните отношения.
„На всички е ясно, че при актуалната уредба пострадалият е затруднен в ефективното доказване на фактите поради положението на зависимост и емоционална обвързаност”, заяви Байчев.
Колегата му Филип Попов добави, че тези промени в НК са само първата стъпка в защитата на жените и децата от домашно насилие.
Един от основните принципи в правото е, че то осигурява защита на по-беззащитния гражданин, човек. Безспорно такива са жените и децата, особено когато се касае за домашно насилие. Ние сме последователни в нашата позиция, която е, че са необходими промени в законодателната рамка, каза Попов. По думите му безспорната част на Истанбулската конвенция, а именно защитата на жените и децата от насилие, е пресътворена в рамките на Наказателния кодекс.
Георги Гьоков допълни, че всяка четвърта българска жена е жертва на насилие. „Трябва да признаем, че то не е рядкост в българското семейство“, коментира Гьоков. Той уточни, че промените в Наказателния кодекс предвиждат насилието над жени да се разглежда като престъпление от общ характер.