11 Юли 2024четвъртък17:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Президентски избори в Румъния

/ брой: 252

visibility 50

Васил Савов

Гражданите на северната ни съседка отново са изправени пред изпитание. Избор на държавен ръководител. Кампанията започна още преди година. Но ожесточението между политическите сили не е спадало. Характерът на предизборните битки е балкански, но с румънски привкус. Протичат под лозунга "Чист вот", но чистотата бледнее пред установените през последните 25 години нравствени критерии и традиции.

Суровата действителност

Румънската телевизия показа тези дни снимки от малко селце в областта Горж, където открито преди изборите се раздават обувки и бира. В селото мнозинството са безработни и оцеляват само от социални помощи и детски надбавки. Селянин открито признава, че "ако ми дадат някоя лея, ще отида да гласувам". Преобладава мнението, че политиците си гледат собствените интереси, поне докато са на желания пост.
В. "Адевърул" окачестви изборната кампания като "отвратителна мистификация". Голямото надлъгване според коментаторите става все по-очевидно. "Хората остават с впечатление, че присъстват на остро противопоставяне с нанасяне на удари, борба между десни и леви, между честни и корумпирани, между различни виждания за Румъния, но ги няма големите проблеми на страната. Всички кандидати обещават благосъстояние, но как да се стигне до него на практика не казват. Никой не казва как ще изглежда румънското общество след няколко години. Така разделено или по-лошо? - питат читатели. "Има взаимни обиди, обвинения. Вместо представяне на проблеми, маскарад с лош вкус."
"В изборната кампания, особено дъмбовицката (Дъмбовица е река, минаваща през Букурещ и напомня за румънския характер), няма да намериш нищо за бъдещето, какво те очаква, за реалните възможности - казва известният писател и философ Андрей Плешу. - Ще намериш вместо това твърде много враждебност." И с цветист език характеризира представители на управляващия елит, който "се пресища от пари, вили, привилегии, леки коли".
Всъщност предложения за публични дискусии не липсваха. Кандидатката за президент на партията "Народно движение" Елена Удря предложи разисквания, но само с кандидатите Виктор Понта и Клаус Йоханис. Ръководителят на Социалдемократическата партия и премиер Виктор Понта й отговори, че ще участва, но с представители на 14-те партии, изтъкнали кандидати за президент. От своя страна Понта предложи преди втория тур да се състои дискусия между двамата кандидат-президенти по 3 теми: външна политика, икономика и конституционна система.
Партиите на десницата се обединяват около 2 основни цели: избори на президент, който "да гарантира правова държава и демокрация", и разгромяване на Социалдемократическата партия, като се взриви отвътре.

Кои са истинските стълкновения?

Печатът всеки ден информира подробно и анализира предизборната борба между кандидатите за президент - премиерът Виктор Понта и представителите на разпиляната десница. Средствата и методите не се подбират. Президентът Бъсеску действа зад кулисите чрез своята любимка Елена Удря. Бие се под кръста, по врата, рита се по кокалчетата, без икономисване на епитети. И си пази за последния момент преди изборния ден най-коварния ход. Той се използва от президента Бъсеску, който в началото на октомври съобщи по телевизията, че Виктор Понта е бил агент под прикритие на Агенцията за външна информация (Държавна сигурност) през периода 1997-2001 г., когато е изпълнявал и длъжността прокурор. Според тълкуванието на президента това било "нарушение на Конституцията". Премиерът отхвърли обвинението. Но представителите на десницата побързаха да поискат намесата на съдебните органи, за да компрометират кандидатурата му.
Последваха отзиви от различни политически личности. Опозицията поиска публични обяснения. Бившият премиер Калин Попеску-Търичану, който води десноцентристка партия, изрази убеждението, че "тази работа се върши под знака на диверсията".
В предизборната кампания освен стълкновението между управляващи и опозиция проникнаха и нови моменти. Известният колумнист на в. "Евениментул зилей" Йон Кристою лансира своето виждане, че "сегашната предизборна надпревара за президент се отличава от досегашните по време на следдекемврийския период". Битката не е между управляващи и опозиция, а между двете основни сили на дясната опозиция - създадената от президента партия "Народно движение" и Василе Блага, ръководител на Националнолибералната партия. Последният е поддръжник на кандидата за президент Клаус Йоханис, първи зам.-председател на партията. Това странно противопоставяне между двете политически сили на десницата щяло да реши изхода от евентуален втори тур на изборите, на който десницата ще се обедини. Но зад кого - Удря или Йоханис?
Но това са предварителни сметки без кръчмаря - гласоподавателя. А той според социологическите проучвания е на друго мнение. По данни на социологическата агенция SOCTOPOL от началото на октомври на първия тур Виктор Понта ще получи 41% от гласовете, Клаус Йоханис - 28%, К.П. Търичану - 7%, Елена Удря - 6%. На втория тур се очаква Понта да получи 55%, Йоханис - 45%. Според друга агенция - UNSCOP Research, на втория тур съперници на Понта може да бъдат двама - Йоханис или М.Р. Унгуряну, ръководител на партията "Гражданска сила".
Но това са игрите на социолозите. А решението ще вземе истинският господар на страната на 2 ноември.

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 458

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 396

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 416

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 416

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ