16 Август 2024петък10:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Точката над И-то

Президентът - склОнен или склонЕн?

/ брой: 184

автор:Иво Атанасов

visibility 3681

Склонен съм да наложа вето върху актуализацията на бюджета, но ще изчакам дебатите, заяви президентът Плевнелиев в тяхното навечерие. А когато някой предварително си е наумил да стори нещо, дори и да е държавен глава, непременно ще го направи, без значение как ще се развие дискусията. Ето защо решението не изненада никого. Нито пък превъплъщенията му от "някакъв тип вето" до "частично". Толкова частично, че ако не бъде преодоляно от парламента, нищо от онова, за което настоява правителството, няма да влезе в действие.
Ако нещо все пак учудва, това е липсата на коментар от президента дали актуализацията на бюджета въобще е нужна. Той погалва слуха на социалнослабите, уверявайки ги, че е "за" допълнителните 40 млн. лв. за социални мерки, и изразява подозрения, че по-голямата част от новия дълг от 1 млрд. лв. няма да бъде изразходвана прозрачно. И нито дума за това дали държавата може да изкара годината с бюджетните приходи и разходи, сътворени от Дянков и подписани от г-н Плевнелиев за обнародване.
А сметката е проста и произтича пряко от онова, което ГЕРБ остави като наследство. Фискалният резерв не е 8,5 млрд. лв., какъвто завеща тройната коалиция, а 5,6 млрд. На 22 август от него трябва да бъдат извадени 800 млн. за погасяване на изтегления от кабинета на Борисов през февруари заем. До края на годината трябва да бъдат дръпнати още 1,1 млрд. по предвидения от Дянковия бюджетен закон дефицит. Т.е. към 31 декември ще имаме 3,7 млрд. фискален резерв, а по закон трябва да е минимум 4,5 млрд. В началото на следващата година предстоят плащания от 450 млн. по държавния дълг и близо милиард авансово за земеделските производители. Което означава, че ако държавата се придържа към Дянковите разчети, резервът ще падне до 2,2 млрд., което е недопустимо както от законова, така и от фискална гледна точка.
Нима президентът не може да си направи тази сметка? Разбира се, че може. И тогава ще стане ясно, че предложената актуализация от един милиард дори е недостатъчна, тя всъщност трябва да е доста по-сериозна. В такъв случай обаче ще възникне въпросът какъв Закон за държавния бюджет е подписал г-н Плевнелиев, след като изпълнението му обърква чак толкова финансите на държавата? И защо тогава не е наложил вето, а го прави сега, когато правителството се опитва да спаси положението?
Държавният глава отклонява вниманието от тази тема, лансирайки внушения за непрозрачност на бъдещите харчове. Които можеха и да бъдат приемливи, ако идваха от позициите на доказана през времето принципност. Само че той самият през 2010 г. като регионален министър изразходва 355 млн. без санкция на парламента, а по силата на постановление на кабинета. Не реагира и като член на правителството, когато на Борисов му бяха предоставени да харчи по свое усмотрение повече от милиард. Замълча си и когато през лятото на 2012 г. на президентската администрация бяха отпуснати, без да са гласувани от депутатите, близо милион допълнително за транспорт, т.е. за пътувания в чужбина. А сега, когато управляват други, иска едва ли не всеки лев да бъде гласуван от Народното събрание, сякаш за част от разходите не може да вземе решение самото правителство. Дори и при най-добро желание закъснелите президентски призиви за прозрачност няма как да бъдат приети за чиста монета.
Г-н Орешарски навярно може да бъда критикуван по много въпроси, но той е безспорен специалист по управление на дълга. През годините в качеството си на заместник-министър и министър на финансите той е мотор на операции, спестили милиарди на данъкоплатците и намалили публичния ни дълг от 125% до 15 на сто спрямо брутния ни вътрешен продукт. Прелюбопитно е защо президентът не се доверява на такъв доказан експерт, а се е вкопчил в крайно неуспешните финансови упражнения на Симеон Дянков? Нима е забравил, че самото ръководство на ГЕРБ още през февруари се отрече от фискалната политика на гастрольора от Америка, разграничи се от него и го уволни като вицепремиер и финансов министър?
Налага се впечатлението, че г-н Плевнелиев търси не диалог, а конфронтация. Че все така е не само привърженик, но и радетел за бързи нови избори. И то в момент, когато дори Бойко Борисов се отказа от тази идея и фактически се съгласи вотът да бъде най-рано през май идната година. Но ако не е с ГЕРБ, с кого в такъв случай е държавният глава и на какво разчита?
Точно преди две години г-н Плевнелиев за нищо на света не беше склонен да стане президент. Сетне беше склонЕн, незнайно как и от кого. Сега избърза да каже, че е склОнен да наложи вето на бюджетната актуализация, но изявите му оставиха впечатлението, че отново е бил склонЕн, пак незнайно как и от кого. Добре е обществото да научи отговорите на тези въпроси, а не на жълтеникавите, предпочетени от президента на последния му брифинг.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 684

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 1011

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 869

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 4083

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 3015

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 2425

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 1965

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 1095

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ