01 Ноември 2024петък03:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Президентът се предава

/ брой: 176

автор:Дума

visibility 1011

Пол Кругман
"Ню Йорк таймс"


Върху сделката за вдигането на тавана на държавния дълг се работи. Ако мине, много анализатори ще обявят, че катастрофата е избегната, но те ще грешат.
Истината - предвид наличната информация - е, че самата сделка е катастрофа, при това не само за президента Обама и неговата партия. Споразумението ще навреди на и без друго отслабената икономика; то вероятно няма да облекчи дългосрочния проблем на Америка с дефицита, а ще го задълбочи, и най-важното: показвайки, че грубото изнудване дава резултати, при това без политически последици, сделката ще хлъзне Америка по наклонената плоскост към статута на бананова република.
Да започнем с икономиката. Понастоящем икономиката ни е дълбоко отслабена. Почти сигурно е, че това състояние ще се запази през цялата следваща година, а най-вероятно и през 2013 г., ако не и по-нататък.
Най-лошият ход при тези обстоятелства е да се орежат правителствените разходи, тъй като това ще отслаби икономиката още повече. Не обръщайте внимание на онези, които пеят песента за доверието, твърдейки, че строгите бюджетни мерки ще успокоят бизнеса и потребителите, карайки ги да харчат повече. Нещата не стоят така и това е факт, потвърден от множество изследвания в исторически план.
Всъщност орязването на разходите, докато икономиката е в спад, не само няма да подобри съществено положението с бюджета, а и ще го влоши. От една страна, лихвите по федералните задължения сега са доста ниски, което значи, че съкращаването на разходи в момента няма да спомогне особено за намаляване на бъдещите разходи за покриване на лихвите. От друга страна, ако сега икономиката бъде отслабена, това ще засегне дългосрочните й перспективи, което на свой ред, ще намали бъдещите приходи. Така че онези, които днес настояват за съкращаване на разходите, приличат на средновековните доктори, които лекували болните с кръвопускане и така ги разболявали още повече.
Сега да видим огласените параметри на сделката, която е равносилна на унизителна капитулация от страна на президента. Първо ще има и по-голямо съкращаване на разходите, без да се увеличават приходите. После експертна група ще отправи препоръки за по-нататъшно намаляване на дефицита и ако тези препоръки не се приемат, ще следва допълнително орязване на разходите. Предполага се, че републиканците ще предложат следващия път да се направят отстъпки, тъй като сред засегнатите пера ще са и разходите за отбрана. Само че републиканците току-що показаха, че нямат нищо против страната им да изпадне във финансов колапс, ако не получат онова, което най-крайните членове на партията им желаят. Защо да очакваме следващия път да бъдат по-разумни? Всъщност републиканците със сигурност ще бъдат насърчени от това, че Обама продължава да се огъва пред заплахите им. Той се предаде през декември миналата година, запазвайки всички данъчни съкращения от времето на Буш, предаде се през пролетта, когато те заплашиха да свалят правителството, а сега отстъпи много сериозно пред грубото изнудване около тавана на дълга. Може да съм единствен, но в това аз виждам определена тенденция. Разполагаше ли президентът този път с алтернатива? Да.
На първо място той можеше и трябваше да поиска вдигане на тавана на дълга още през декември. Когато го запитаха защо не го е направил, той отговори, че бил сигурен, че републиканците ще действат отговорно. Твърде големи очаквания.
Дори сега правителството на Обама можеше да прибегне до законови маневри за заобикаляне на тавана на дълга, използвайки една от няколко опции. При обичайни обстоятелства това би била крайна стъпка, но предвид случващото се на практика - а именно най-груб шантаж от страна на партия, която в крайна сметка контролира само едната камара на Конгреса - то би било напълно оправдано.
И накрая, г-н Обама можеше да използва възможността за законово заобикаляне на проблема, за да заздрави позицията си в преговорите. Само че вместо това той отхвърли всички подобни възможности още в началото.
Дали ако беше заел по-твърда позиция обаче нямаше да разтревожи пазарите? Вероятно не. Всъщност, ако бях инвеститор, бих бил не притеснен, а успокоен да видя президент, който има желание и е способен да устои на изнудването на десните екстремисти. Той обаче избра да покаже обратното.
Не се заблуждавайте, това, на което сме свидетели, е многопластова катастрофа. Случващото се, разбира се, е политическа катастрофа за демократите, които само преди една-две седмици изглеждаха способни да разгромят плана на републиканците за прекратяване на програмата "Медикеър". Сега Обама заряза всичко това. Тук обаче бедите не свършват. Ще има още рискови участъци, в които републиканците ще заплашват да предизвикат криза, ако президентът не отстъпи, при това сега те могат да действат с напълно оправдани очаквания той да се предаде.
В дългосрочен план обаче демократите няма да са единствените губещи. Плячката, с която републиканците успяха току-що да измъкнат, поставя под въпрос цялата ни система на управление. Как, в края на краищата, може американската демокрация да работи, ако някоя партия е абсолютно готова безскрупулно да застрашава икономическата сигурност на страната, присвоявайки си възможността да диктува политика? Отговорът е: може би не може.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ