15 Септември 2025понеделник08:48 ч.

Няколко думи

Президент на мира?

/ брой: 213

автор:Юри Михалков

visibility 8336

"Не възнамерявам да започвам война. Възнамерявам да спра войните", провъзгласи новият стар президент на САЩ Доналд Тръмп.
Въпреки всички съмнения към думите му, няма как това обещание да не обнадеждава. Истина е, че на цивилизацията ни й втръсна от уж лидерската, но всъщност дълбоко завоевателна роля на САЩ, които с претенциите за демокрация и свобода сееха хаос, кръвопролития и смърт, преследвайки коварно прикритите си помисли за егоистични ползи и глобална власт. То не бяха войни и военни операции в Корея, Виетнам, Сомалия, Ирак, Афганистан, Либия, Сирия, Украйна, то не бяха преврати дори срещу демократични правителства. Има една статистика, че за 200 години съществуване САЩ само 16 години не са били във война или конфликт.
С малки изключения светът отдавна охка от "цивилизационната роля" на Америка. И тайно мечтае тази държава да се "прибере" в себе си. За мнозина Тръмп е въплъщение на тази тенденция, независимо от какви подбуди.
Въпросът обаче е дали "дълбоката държава" ще му позволи да не подпалва войни. Тя е много силна институционално, тя е като октопод с многобройни пипала, впил се в държавния механизъм. И дали с някои от тях няма да го "изработи" да обяви война на някое място по широкия свят, където реши, че са застрашени "американските интереси". Затова и заглавието е с питанка.

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 9661

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 10192

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 8705

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 8610

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 8464

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 9724

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 9766

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 5858

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 7020

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 10360

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 9024

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ